14.8 C
София
четвъртък, 19 юни 2025 г.

Българският град, който плени румънската кралица

Прясна цаца, ледена бира, хубава музика и чудесно настроение – всичко това очаква гостите на Балчик в средата на следващия месец. В продължение на три дни – 13, 14 и 15 юни, градът ще е домакин на Фестивала на цацата и всъщност тогава ще бъде дадено началото на новия летен сезон. Първото издание на фестивала, който традиционно събира много хора от страната и чужбина край морския бряг, е през 2016 г., а в последните години той се провежда в Кранево.

Още в първия ден на събитието ще участва Димитрис Пападополус, известен с характерния си музикален стил, съчетаващ традиционни гръцки звуци с модерно поп звучене. Популярен в цяла Гърция и извън нея, Димитрис ще донесе средиземноморски дух и много емоция. На 14 юни на сцената ще се качат любимците от българската електронна група Deep Zone Project, чиито парчета се въртят в най-горещите клубове. Фестивалът ще завърши с концерт на Гуна Иванова, емблематичен глас на българския фолклор, и с изпълнения на Братя Аргирови, които ще обърнат стрелките на часовника към златните години на българската естрада.

Разположен на живописния бряг на Северното Черноморие, Балчик събира духа на древността, романтиката на кралските легенди и красотата на българската природа. През последните години мястото е предпочитано не само от наши, но и от чуждестранни туристи, които търсят съчетание на море, история, култура, природа и спокойствие. Градът е основаван още през VI век и има различни владетели – траки, римляни, византийци, българи, османци и всички оставят своя отпечатък в архитектурата и културата. Улиците на Стария град са тесни и стръмни, застлани с калдъръм, край тях са наредени възрожденски къщи, малки галерии, занаятчийски работилници, уютни кафенета.

Безспорно най-посещаван е Дворецът на кралица Мария Единбургска, съпруга на румънския крал Фердинанд. След Първата световна война Южна Добруджа остава под румънско управление и нейно височество избира точно на балчишкия бряг, където да вдигне своята лятна резиденция. Нарича я „Тихото гнездо“, защото там се надява да намери уединение и място за бягство от дворцовите интриги и суета. Италиански архитекти създават двореца, съчетавайки ориенталски, мавритански и български стилове. Те обаче използват местни материали при строителството и неотлъчно се придържат към естествения ландшафт.

Комплексът включва основната сграда с минаре, вила „Сюита“, римска баня, параклис „Стела Марис, където кралицата е пожелала да бъде положено сърцето ѝ, камбанария, изкуствени водопади, мостове и алеи. След като през 1940 година Добруджа е върната на нашата страна, дворецът става част от българското културно наследство, а днес е сред обичаните туристически обекти у нас.

Най-голямото му съкровище е Ботаническата градина, втората по големина в Европа след съперничеството на Монако. Като част от резиденцията на кралицата, през 1926 г. швейцарският ботаник Жул Жани проектира и изгражда парковия комплекс. 29 години по-късно академик Даки Йорданов, ректор на Софийския университет в периода 1956–1962 г., създава Ботаническа градина, която днес се простира върху 194 дка. В нея съжителстват едногодишни пролетни и летни цветя, алпийска и водна растителност, папрати, защитени и редки видове, лиани, цъфтящи и вечнозелени храсти. Отглеждат се над 3000 растителни видове от цял свят. Интерес за специалисти и туристи е екзотичното каучуково, бонбонено и книжно дърво, древното гинко, едроцветната магнолия. Много впечатляваща е колекцията с над 250 кактуси и сукуленти, която е най-богатата подобна сбирка на открито в цяла Източна Европа. Кралският комплекс днес е място не само за любопитни туристи, там се провеждат концерти, изложби, театрални постановки и дори сватби.

Въпреки че плажната ивица край града не е голяма, наоколо има достатъчно малки заливчета с кристално чиста вода и фин пясък. Сред предпочитаните места е плажът на Бялата лагуна и в Тузлата, където има в изобилие лечебна кал и минерална вода. Морето край Балчик е по-чисто и спокойно, което го прави подходящо за семейства с деца и хора, търсещи релакс. Градът предлага малки семейни хотели, къщи за гости, луксозни комплекси с басейни и спа центрове. В малките ресторантчета край морето сервират ястия с прясно уловени риби, миди, калмари. Особено популярна е черноморска цаца и неслучайно цял фестивал се прави в нейна чест. Разбира се, не липсват и по-луксозни заведения, които освен гледка към морето, предлагат гурме кухня и отлична винена селекция.

Мнозина от отседналите в Балчик за повече от седмица, не пропускат да отскочат до близките забележителности. Само на няколко километра е курортът Албена, с емблематичните бели сгради и по-широки плажове. Недалеч е и нос Калиакра, уникалното скално образувание, откъдето се открива зашеметяваща дъха гледка към морската шир. На север от Балчик са скалистите брегове на село Тюленово, любимо място за гмуркачи и приключенци. Там се намира скалната арка, която е стъпила върху брега и морето. Подобно нещо не може да се види в цяла Европа.

Ако изберете Балчик за своята ваканция, няма да има ярки светлини и шумни партита, но вместо това рано сутрин ще пиете кафе на спокойствие и ще се наслаждавате на изгледа към морето, а привечер ще наблюдавате залеза от някоя стара каменна тераса и ще слушате вечната песен на вълните.

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.