Повече от 21% от гражданите на Европейския съюз са на възраст 65+ и дори през последното десетилетие делът на тези хора се е увеличил с 3 процентни пункта. Застаряването на населението на Европа е факт, който не само изисква промяна на пенсионната система, но предизвиква туристическият бизнес да преформатира своите оферти. Вече се очертават нови тенденции в пътуванията, защото тъй наречените бейбибумъри (родени между 1946 и 1964 година) разполагат с повече свободно време, осигурили са си финансова стабилност, грижат се добре за своето здраве, поради което имат сили и желание да опознават света. Има и други особености, разбира се. Тази група пътешественици предпочитат за своята ваканция времето извън активния сезон, когато курортите се пукат по шевовете си. Лятото е прекалено горещо и обяснимо по-възрастните избират за морска ваканция месеците май, юни, септември и дори октомври.
TUI Musement, подразделение на туристическия гигант TUI, наскоро публикува рейтинг на най-обичаните европейски дестинации сред туристи на възраст 65 и повече. В челото на тази своеобразна класация е Ларнака, следват островите Скиатос и Кефалония в Гърция, Мадейра в Португалия, Соренто в Италия и Ла Палма и Менорка в Испания – всички известни със спокойния си ритъм и забележителна природа.
Кипърският град е най-харесван, защото предлага живописни крайбрежни алеи, лесен достъп до природата и интересни паметници на културата. Екскурзиите до планините Троодос са задължителна част от преживяването. Малцина пропускат да се отбият и в живописното селце Лефкара, известно със своите дантели. Местна легенда разказва, че Леонардо да Винчи, минавайки през Кипър, специално се отбил в там, за да купи дантелено покривало за олтар, което дарил на катедралата в Милано.
Слънце, море, история и спокойствие – така с няколко думи може да се опише Ларнака, разположен на югоизточния бряг на острова. Климатът е типично средиземноморски – меки зими и горещо, сухо лято. Градът е целогодишна дестинация, но пролетта и есента е идеално време за разходки, а зимата – за наблюдение на природата и истински релакс.
Местното население е около 70 000 души, а международното летище е най-голямото на острова. Повече от 1 милион души избират за своя ваканция този град, който не е просто курорт, а живо свидетелство за кипърската култура и обичаи. Ларнака е сред най-старите непрекъснато обитавани градове в света. Наследник на древния Китион, основан от микенци през XIII в. пр.Хр., той носи отпечатъка на различни цивилизации – финикийци, асирийци, египтяни, перси, римляни и византийци. Днес туристите могат да разгледат останки от античния град, части от древни храмове и улици.
Най-емблематичната сграда е църквата „Св. Лазар“, която се намира в сърцето на стария град. Построена през IX век, тя е почит към Лазар от Витания, когото Исус възкресява от мъртвите. Според сказанието светецът се установява в Китион, става първият епископ и там умира втори път. Хиляди поклонници всяка година посещават гроба му, който се намира под църквата.
Едно от обичаните места в Ларнака е крайбрежната алея Финикудес, любимо място за разходка на чужденци и местни особено вечер, когато атмосферата е оживена и изпълнена с музика. Името идва от десетките палми, засадени още в началото на XX век. Това е една от най-популярните и живописни крайбрежни зони в Кипър. Съвсем наблизо е и градският плаж, с фин пясък и плитки води, чудесен за семейства с малки деца. Кипър предлага голямо разнообразие от плажове – градски и диви, с камъчета или пясък. Туристите трябва да знаят, че всички плажове на острова са общински. Това означава, че входът, включително на плажовете на хотелите, е абсолютно безплатен .
Финикудес е сърцето на Ларнака – символ на курортно спокойствие и кипърско гостоприемство. По протежение на алеята има кафенета, ресторанти, сладкарници и барове. В малките таверни звучи жива музика и се сервира клефтико (печено агнешко), сувлакия (кебапчета), шафталия (наденица на скара), афела (свинско месо, мариновано в кориандър).
Местните пазари предлагат занаятчийски изделия, традиционни сладки и свежи продукти. Повечето посетители искат да опитат и кипърската закуска, която е въведена и се сервира в 39 хотела на целия остров и вече се наложи в туристическата индустрия. Разбира се, в основата й е средиземноморската диета, а сред най-известните храни е кипърското сирене (халуми), шиушиукос, мачалепи, пастели и лукумия. Включени са и много ароматни пайове – с халуми, с тиква, с маслини и с тахан.
Истинска природна забележителност е соленото езеро край Ларнака, което се намира в югозападната част на града и е близо до летището. От ноември до март езерото се пълни с вода и привлича десетки видове прелетни птици, които спират там по пътя си от Европа до Африка. Сред тях са над 10 000 розови фламинги. Пернатите се хранят с ракообразни организми, които придават розовия им оттенък. Езерото с екзотичните птици е впечатляваща гледка, която привлича хиляди фотографи и туристи от цял свят. През лятото водата се изпарява от горещините и остава под себе си кристали от сол. На южния бряг на езерото се издига джамията Хала Султан Теке, която е свято място за мюсюлманите.
С по-меки температури и по-малко тълпи, есента е фантастично време за посещение на Ларнака. Морето е все още топло, което позволява комфортно плуване, а на пристанището има възможност за гмуркане и шнорхелинг. Този град е по-тих и спокоен от другите кипърски курорти като Лимасол и Айя Напа, което го прави идеален за семейна ваканция. Със своята топлина, гостоприемство, архитектура и природни богатства, Ларнака предлага не обикновена почивка, а вълнуващо преживяване. Градът не е просто врата към Кипър – той е истинска перла в короната на острова, която притежава богата история и южно очарование.
Маргарита Димитрова