ЕЦБ взима решения на една голяма маса, на която сядат всички гуверньори. Коментира се и се постига консенсус. До гласуване почти не се стига. Ние ще се по-добре представени, тъй като сега имаме 0 гласа. Малките страни получават повече вот от големите. Такъв пример е Австрия. Поздравявам всички, които през годините работиха за това решение. Този коментар направи икономистът и бивш вицепремиер Атанас Пеканов в ефира на Нова телевизия относно бъдещото ни влизане в еврозоната.
Относно Полша Пеканов обясни, че те са по-голяма икономика и затова за тях е по-добре да има собствена парична политика.
Попитан как и с какво ни пази еврозоната, Пеканов отговори, че с влизането в еврозоната държавата ще може да взима по-евтино пари. „Това не значи, че лихвите ще паднат. Условията по взетите вече кредити трябва да останат същите. Не би трябвало да има някаква промяна. В бъдеще рискът към България е по-малък и това ще доведе до по-ниски лихви“, каза той.
На въпрос какво ще стане с доходите на домакинствата, икономистът каза, че ако сега сме на 66% от средноевропейския доход, то ръстът ще е с по-бързи темпове.
И още ползи – по-ниските лихви за държавния дълг, по-силна банкова система.
„Позитивите ще отидат към търговията и туризма“, каза той. И апелира да не се спекулира, защото това ще остане в паметта на потребителите.