15.1 C
София
вторник, 25 март 2025 г.
Категории:

Бижута на цар Фердинанд I продадени за 2 милиона лева на търг

Бижута, принадлежали на цар Фердинанд I и семейството му, бяха продадени на търг в Женева за 1 238 139 швейцарски франка, което е около 2 517 136 лева. На аукциона са купени точно 64 бижута и ценни предмети, принадлежали на царското семейство през XIX и XX векове. Най-висока цена е достигнал знак на Ордена на златното руно, който Фердинанд получава през 1911 г. като подарък за рождения си ден. Знакът бе изтъргуван за 127 000 швейцарски франка, което е 258 191 лева.

Търгът бе организиран от аукционната къща „Сотбис“, озаглавен е „Виена 1900: Имперска и кралска колекция”. За продажба са били обявени общо 207 бижута и скъпоценни камъни, свързани с династията на Хабсбургите.

По-интересна обаче е историята на бижутата на Фердинад I. Според публикация на „Дейли мейл“, те са били тайно изнесени от България от българската княгиня Евдокия, когато царското семейство е принудено да напусне страната ни. Евдокия е третото дете на Фердинанд и княгиня Мария-Луиза. През 1944-а идва комунистическата власт, а царското семейство е подложено на жестоки репресии. Дъщерята на Фердинад I се досеща, че може да скрие и да спаси поне семейните бижута. Зашива разкошните накити в плат и ги слага в желязна кутия, която заравя в градината на къщата си в софийския квартал “Изгрев”. В този период баща ѝ, който отдавна е абдикирал, се намира в Германия. Брат ѝ цар Борис III е починал внезапно от инфаркт и на престола се възкачил невръстният му син цар Симеон II, но страната се управлява от Регентски съвет. Две години прекрасните бижута са заровени в земята в желязната кутия. Докато през 1946 г. Евдокия, царица Йоанна и двете й деца – цар Симеон II и сестра му Мария Луиза, не са принудени да напуснат България.

Евдокия обаче няма право да вземе нищо със себе си освен дрехите на гърба си. Снаха ѝ царица Йоанна обаче получава разрешение да вземе малко вещи. Княгинята използва това. Докато охраната спи, тя изравя платнената торба с бижута от градината и я пъхва в оскъдния багаж, с който двете жени и двете деца поемат в изгнание. Първо са прекарани с влак през българо-турската граница до Истанбул, откъдето са се качили на корабче за Александрия в Египет. Княгиня Евдокия се качва на товарен кораб за Европа.

Въпреки че разполага с много малко пари, тя се отправя към Швейцария, като пътува с камион. Оттам се свързва със съпруга на по-малката си сестра Надежда – херцога на Вюртемберг, който живее недалеч от баща им в Германия. Успява да стигне до Фердинанд и не след дълго бижутата са депозирани в германска банка, където са открити през 2023 г. Британското издание описва, че те се намирали в платнената торбичка, в която Евдокия ги е зашила, и никога повече не са били носени. Тъй като тя не е имала свои деца, се смята, че бижутата принадлежат на децата на сестра ѝ Надежда – херцог Александър Ойген и херцогиня София фон Вюртемберг, с чието семейство тя е живяла.

В ценната колекция с невертоятна история има изумрудени и диамантени копчета за ръкавели, подарени на Фердинанд I от султана на Османската империя Абдул Хамид II, нагръден кръст на монарха и златен часовник. Началните цени на бижутата са били между 3000 и 30 000 долара.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img