Благоевград под вода – Хората сами спасяват мазетата си с чували

Кратък, но изключително интензивен порой превърна улиците на Благоевград в реки и наводни десетки приземни етажи и мазета в няколко квартала на града. Обилният дъжд се е излял в рамките на едва 15-20 минути, но огромното количество вода буквално е блокирало градската канализационна система.

Жителите на един от най-засегнатите райони алармират, че проблемът се повтаря при всеки по-сериозен валеж. Според тях при натоварване дъждовните води се смесват с битовата канализация и започват да избиват обратно през тръбите в сградите. За да спасят имуществото си, хората са били принудени да издигат диги от чували пред вратите на мазетата си.

Потърпевшите разказват, че след всяко такова бедствие почистването се извършва изцяло ръчно – с кофи и парцали, последвано от задължителна дезинфекция заради отпадните води. Постоянната влага и появата на насекоми са се превърнали в ежедневие за живеещите в района.

Според местните жители ситуацията се е влошила рязко след ремонт на близка улица, извършен преди няколко години. Те твърдят, че след промените по инфраструктурата отводняването е нарушено и настояват за спешна намеса от страна на общината.

Очаква се местните власти да извършат оглед на най-критичните точки и да предложат трайно инженерно решение на проблема с отводнителната система в града.