„Православната църква е една!“ Това написа лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във фейсбук, след като преди дни стана ясно, че Върховният касационен съд е дал регистрация „Българската православна старостилна църква“. Тя е получила регистрацията си на 16 декември.
„Възраждане“ и БСП излязоха с позиции, в които защитиха БПЦ. Българският патриарх Даниил пък коментира, че в Закона за вероизповеданията ясно е записано, че в България традиционното вероизповедание е източно православие и изразител на това вероизповедание е Българската православна църква, Българската патриаршия.
„Традиционното вероизповедание в България е източното православие и негов единствен изразител и представител е Българската православна църква, която е член на Едната, Свята, Съборна и Апостолска църква“, категоричен е бившият премиер. Същото е записано и в действащия член 10 от Закона за вероизповеданията, добавя още той.
От публикацията му става ясно, че днес Борисов се е срещнал с Негово Светейшество българския патриарх Даниил.
Сагата на т.нар. старостилци се точи в съда повече от 10 години. Става дума за малка група хора, които нямат отношение по структурата на Българската православна църква, нито претенции към имотите ѝ. Църквата на старостилниците се отделя от БПЦ през 1990 г. заради несъгласие с използването на Новоюлианския календар в богослуженията.
БПСЦ възниква като Триадицка епархия (по едно от старите имена на София – Триадица) на старостилната Гръцка истинно-православна църква – т.нар. Синод на противостоящите. Иначе българската старостилна църква има предистория от 1968 г., когато Светият синод начело с патриарх Кирил приема новия календар. Тогава двама архимандрити се обявяват против и се отделят от БПЦ. В годините на комунизма съществуването ѝ бе невъзможно, затова реалната ѝ история започва след падането на режима.
Църквата на старостилниците подава документи за регистрация пред Софийския градски съд през 2011 г. Той се обръща към Дирекцията по вероизповеданията на Министерския съвет за бележка и от там посочват, че регистрирането на втора православна църква противоречи на конституцията и на Закона за вероизповеданията. Но на свой ред искат становище от Светия синод.
Според синода църквата на старостилниците е идентична с вече регистрираната Българска православна църква. Случаят засяга въпрос от национално значение, единствено БПЦ може да използва думата „православна“ в името си и да представлява източното православие в България, отговарят оттам. Все пак правят компромис – съгласяват се да се регистрира, но само като „българска старостилна“, без да съдържа „православна“ в името си.
Затова жалбоподателите се обръщат към Европейския съд по правата на човека в Страсбург. През 2023 г. той се произнася в полза на старостилниците. Обявява, че държавата трябва да гарантира религиозния плурализъм и следва да остане неутрална и безпристрастна в отношенията си с различни религии и групите в тях, като направи така, че спорещите страни да са равнопоставени и да се уважават.
Така се стига до решението на ЕКС точно преди Коледните празници. Според магистратите с регистрацията не биха се засегнали права на Българската патриаршия и нейните членове. „За тази религиозна институция е безспорно, че съществувайки от векове, е участвала в укрепването на българския национален дух и държавност, че понастоящем обединява мнозинството от православните християни в страната, че е единна, авторитетна и се ползва с изключителното уважение на институциите и обществото“, пише в мотивите на съда.
Източник: 24 часа
Снимка: Личен профил във Фейсбук