Борисов за отпадналата охрана: Вече много съм лесен!

Борисов продължава да се чувства лесна мишена заради свалената охрана. Пред сбирка на младежи ГЕРБ в Пловдив той изсипа куп аргументи срещу „отпадналата необходимост“ и обяви: „вече много съм лесен“ и „ще се прибирам по светло“.

Фразата за „отпаднала необходимост“ първоначално беше изречена от вицепремиера Иво Христов от „Прогресивна България“ и беше насочена към партиите на ПП и ДБ. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обаче се жегна силно, тъй като само броени дни по-късно същият юридически термин беше официално използван от държавата, за да бъде свалена неговата лична охрана от НСО.

Като главен секретар на МВР съм получил най-високите правителствени награди на Италия, на Испания, на Франция и искам да попитам, това с „отпаднала необходимост“ ли е, каза Борисов. И добави: „Когато дадохме ракетите за Украйна, когато разрешихме самолетите да стоят на летището в София – това отпаднала необходимост ли е. Когато с Обама единствен в света посочихме „Хизбула“ за терористична организация, това отпаднала необходимост ли е?“

Относно свалената му охрана, Борисов коментира: „Някой много се е засилил да си изпълни ангажиментите към някои групи от обществото. И го направиха много бързо. Като главен секретар на МВР вследствие на най-големите операции срещу наркотрафика в Европа, тези, които се упражняват по моето име сега, съм получил най-високите правителствени награди на Италия, на Испания, на Франция, – искам да попитам, всичко това с отпаднала необходимост ли е? Да ги питам, когато дадохме ракетите за Украйна, когато разрешихме самолетите да стоят на летището в София – това отпаднала необходимост ли е?“, попита още Борисов.

„Опитват се сега да шикалкавят, но забравят, че 14 милиарда съм вкарал в бюджета, а те пресмятат цената на охраната. Сам си карам Шкодата, сам, защото ме е страх да не пострада невинен човек. Направиха ме мишена съвсем умишлено, сега даже проучват откъде и кога минавам. Затвориха входа на парламента, да не може да се влиза вътре, за да е по-точен мерника“, възмути се Борисов.

„Ако някой ден се случи нещо с мен, да знаете – политическо е“, завърши притеснено Борисов.

„Поздравявам певицата ДАРА за победата й на Евровизия. Гледам сега, че кметовете на Бургас и Пловдив искали домакинството догодина. Къде щяхте да посрещнете конкурса, ако аз не бях построил огромните спортни зали? А Терзиев къде ще посрещне толкова хиляди туристи в тази мръсна столица, и ако не бях построил Арена 8888 къде щеше да опъне червен килим? Това каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на среща с актива на партията във Велинград.

Отчитам тяхната (на „Прогресивна България“) победа. Но да ги питам, след като това са най-честните избори (за нас не са, но те така казват), след като сме втори, как може четвъртият, петият, шестият да искат да унищожат втория и третия. Къде е логиката?

„Слушах Асен Василев, той отчете, че благодарение на него и ПП са се случили толкова много хубави неща. Викам си, чакай, не бяхме ли заедно, това не са ли наши общи неща. Кажи че заедно сме го направили. Значи, ако сме заедно, хубавите неща са за тях, а лошите за ГЕРБ“, каза още Борисов.

„Таван на цените няма да проработи, контролът на надценките – също. Не обичам да критикувам без основание, но няма да сработят, защото в една пазарна икономика няма да стане. Нито с таван на цени, нито това с надценките – пазарът ще регулира цените. Защото по-възрастните знаят – кога българинът януари месец е ял ягоди, къпини? Естествено че цената им е висока, производството им е много енергоемко, допълни Борисов. Тези мерки, сега ви казвам, че нито една няма да им сработи.“

„Истинската причина за поскъпване е в горивата – там ако не се регулира, няма как да стане. Гледам, че се взимат заеми с 4.5 – 4.6% лихви, което значи, че точно младите хора днес ще платят огромни лихви в милиарди евро в следващите години. Ето защо ние 12 години давахме постна пица, но дефицитът ни беше 0%. Това трябва да опитаме да обясним“, посъветва лидерът на ГЕРБ.

„Вината е в мен, че подцених това, което идва в мрежите. Гледайте „Магьосникът от Кремъл“, ще разберете изключително много неща. Умело ни закачиха с ДПС, а ние правихме само добри работи тогава“, каза още Борисов.