
БСП призова президента за допълнителен кръг консултации преди връчването на третия мандат. Във връзка с текущата ситуация, социалистите считат, че формирането на правителство в този парламент ще бъде затруднено. Обявиха, че няма да се отказват и ще предприемат стъпки за създаване на експертно правителство, ако получат мандата.
„При всички случаи един допълнителен опит за диалог мисля, че би бил важен. Ако бъде връчен на нас, разбира се, ние имаме готовност да проведем разговори, да предложим отново нашата идея. Става дума за правителство, в което не участват политически лица, не участват политически лидери, с договорена по възможност между всички политически формации в парламента програма с ясни 5-6 приоритета, които трябва да реализира, и съответно с определен срок на действие. Мисля, че нашият подход е единственият работещ“, посочи Вигенин, цитиран от БНР.
Днес държавният глава Румен Радев връчи втория мандат за съставяне на правителство на ПП-ДБ. Папката получи кандидатът за премиер Николай Денков, но я върна веднага празна.
Формацията взе мандата, след като част от депутатите на ДПС напуснаха или бяха изключени от парламентарната група и тази на ПП-ДБ стана втора по численост в Народното събрание.
Според Конституцията за третия мандат има различни правила.
Държавният глава има седем дни да го връчи, след като вторият вече е върнат.
Третата папка се дава в ръцете на председател на парламентарна група, а не на кандидат за премиер.
