Бумът на AI отприщи енергийно чудовище

Хейли Заремба, Oilprice.com

Геополитическите съперници възприемат изкуствения интелект като нов двигател на икономиката и ключов инструмент за глобално превъзходство. Енергийните нужди на AI все още нямат решение, а вече ощетяват населението. В САЩ одобрението към президента Тръмп рухва главно заради поскъпващия живот и инфлацията (ускорени от войната срещу Иран). Технологичната надпревара с Китай обаче не може да чака, защото залогът е максимален.

Бумът на изкуствения интелект отприщи енергийно чудовище, каквото светът не е виждал. Никой не е напълно сигурен колко енергия ще изисква AI през следващите години, тъй като големите езикови модели продължават да се развиват и разширяват. Всъщност, ние дори не знаем колко консумира в момента. Но повечето експерти са съгласни, че можем да очакваме рязко и продължително нарастване на търсенето от центровете за данни, захранващи технологичния сектор, защото AI навлиза повсеместно.

„Интегрирането на AI в почти всичко – от обажданията в обслужването на клиенти до алгоритмичните „босове“ и военните действия – подхранва огромно търсене“, написа „Вашингтон Поуст“ миналата година. „Въпреки драстичните подобрения на ефективността, изливането на печалбите обратно в по-големи, по-гладни модели, захранвани с изкопаеми горива, ще създаде енергийното чудовище, което си представяме.“

И засега именно потребителите понасят тежестта. Центровете за данни натоварват безпрецедентно електрическите мрежи, а населението плаща цената за допълнителната конкуренция на електромера. Но тази система е неустойчива и променлива. Заради протести на избирателите преди междинните избори в САЩ, големите технологични компании подписаха ангажимент да закупят или осигурят собствени доставки за захранване на своите енергоемки центрове, за да предпазят потребителите от покачващите се цени.

В резултат на това водещите БигТех фирми започват да инвестират по-масивно в алтернативи от ново поколение и чиста енергия, търсейки начини да задоволят огромните си бъдещи нужди, без да загърбят ангажиментите към климата. Тази седмица Meta обяви сделка с Overview Energy за разработване на соларна система в космоса, която ще е способна да излъчва енергия към Земята дори нощем.

Overview Energy е стартъп, който се стреми да изведе в соларни сателити в орбита, където да могат да събират енергия от Слънцето по всяко време на денонощието. Meta, компанията зад Facebook, подписа споразумение с енергийния стартъп за развиване на космическа слънчева енергия до 1 гигават, което се равнява на мощността на ядрен реактор.

Към момента обаче сделката е чисто теоретична, понеже технологията все още не е достигнала нивото, заложено във визията на двете компании. Overview Energy има за цел да изстреля пилотен спътник до 2028-ма, което означава, че реализирането на гигават енергия ще отнеме години, ако изобщо се осъществи. Но привържениците на технологията смятат, че е само въпрос на време, преди космическата слънчева енергия да стане търговски жизнеспособна, а някои твърдят, че тя би могла да е конкурентна по цена с други източници още през 2040 г.

Силициевата долина предприема и рисков залог върху термоядрения синтез като „магическо решение“, което да победи енергийното AI чудовище. „Няма как да стигнем до целта без пробив“, заяви съоснователят и главен изпълнителен директор на OpenAI – компанията, създала ChatGPT – Сам Алтман, по време на Световния икономически форум 2024 в Давос, Швейцария. „Това ни мотивира да инвестираме повече в термоядрения синтез“, допълни той.

Технологични гиганти, включително Meta и Google, също инвестират все повече в изследвания на геотермалната енергия от ново поколение, която използва усъвършенствани методи за сондиране, заимствани от нефтения и газовия сектор, а в някои проекти – дори от ядрената енергия, за да пробие дълбоко и овладее земната топлина от почти всяко място на повърхността.

Междувременно обаче технологичните компании разчитат в огромна степен на природния газ, за да захранват своите мащабни AI амбиции. Meta финансира изграждането на 10 нови газови електроцентрали за най-големия си комплекс от центрове за данни в селски район на щата Луизиана. От своя страна Google разработва подобен обект в северен Тексас.

Макар БигТех да имат големи амбиции в областта на чистата енергия, тези технологии са все още далеч в бъдещето, а емисиите в реално време продължават да нарастват. През 2024 година Google призна, че въглеродните емисии на компанията са се увеличили с 48% за пет години благодарение на бума на изкуствения интелект. Google преди това се беше ангажирала да достигне нулеви нетни емисии до 2030 г., но сега признава, че „колкото повече интегрираме изкуствения интелект в нашите продукти, толкова по-трудно ще стане намаляването на емисиите“.