10.1 C
София
събота, 25 януари 2025 г.

Царево три месеца след водния ад


В началото на септември тази година община Царево попада във воден ад. Дъждът започва на 4 септември с порой в Ахтопол. Валежите не спират почти цяла нощ, а във вторник – 5 септември, се засилват. Реки, канализации, пътища и мостове не смогват да издържат на стихията. Потопът залива кв. „Василико“, както и къмпингите „Нестинарка“ и „Арапя“. Придошлите води отнасят каравани, коли и пътища. Единственият мост на „Нестинарка“, през който преминава трафикът за Ахтопол, е компрометиран. Затварят се пътища, заради повишаване нивото на река Велека. Пожарникари, полицаи и доброволци се организират за спасяване на хора и евакуацията им.

Оля ЖЕЛЕВА

Свляклата се скална маса затваря пътя за село Бродилово и Фазаново, пътуването между Приморско и Созопол става невъзможно. Стихията взима 4 жертви – 2 жени и двама мъже, сред тях са председателят на Районния съд в Царево съдия Мария Москова и дъщеря й д-р Даниела Йорданова. 6 септември е обявен за ден на траур за Царево. Общината и доброволците организират раздаването на храна и вода за бедстващите. След края на стихията щетите в общината са оценени на 30 млн. лева.
Три месеца след потопа възстановяването върви бавно, все още не са оправени разрушените пътища и мостове. Местните недоволстват, защото

много от ремонтните дейности едва сега започват.

Създадено е обходно трасе на пътя Царево – Ахтопол, но работата е стартирала съвсем скоро. Пътят между къмпинг „Нестинарка“ и Царево продължава да е компрометиран, обходът е компромисен и създава неудобство на живеещите в района.
В центъра на града обаче е чисто и спокойно. Царево се подготвя за зимния сезон, дървените трупи са подредени още от есента. Магазините работят, децата са на училище, а пред общината се подготвя Коледен фестивал. Елхата пред читалище „Георги Кондолов“ е вече украсена, над главната улица светят хиляди сини лампички. Около сградата на общината в града нищо не подсказва за бедствието, отнело живота на четирима души преди три месеца.

С напредването на деня комините на къщите започват да димят. Въздухът се изпълва със зимен аромат на запалени печки. На масата в ресторант „Рибарска среща“ са се събрали млади хора от града. Заведението на пристанището работи целогодишно, но не е засегнато сериозно от бедствието. Някои от седящите на масата са завършили в чужбина, други са пътували извън България, но всички са решили да останат в Царево. Когато говорим за бедствието, всички са категорични, че в медиите е имало преувеличаване. „Пострадаха най-вече туристите и хотелите“, разказва Ива. Когато видяла пороя през прозореца, не й е хрумнало да излезе. „Бяхме притеснени, но паника в града нямаше“, твърди тя. Според местните жители

причина за жертвите е пренебрегването на бурята от страна на хората.

На къмпинг Арапя има неприбрани каравани. Снимка: Оля Желева

Паника обаче има на къмпинг „Арапя“. Петър и Елена са от Велико Търново и преживяват ужаса, докато са в караваната си. Водата залива пренаселения къмпинг, докато семейството вечеря с двете си деца. Силен шум стряска всички и те разбират, че са във вихъра на потопа. Опитват се да отворят вратата, но не успяват. Единственият вариант за спасение е бил през прозореца.

В почистването на цялата мръсотия се включват всички от къмпинга. Водата отнася каравани, кемпери, външни тоалетни – някои от собствениците не успяват да приберат подвижните си летни домове. На „Арапя“ в момента е проходимо, но все още боклукът изниква отвсякъде. „Изживяхме ужас, не знам дали ще се върнем отново тук, въпреки че от близо 10 години почиваме на къмпинга“, признава Елена.

Новият кмет на общината Марин Киров поема поста в много труден момент. Сред хората се усеща скептицизъм, че общината ще възстанови щетите скоро, в следващите зимни месеци. „В началото на мандата кметовете винаги говорят, после приемат хората при себе си, а след това се затварят“, казва Николай, който има бизнес в Царево. Според него чак в началото на лятото

Царево в началото на декември Снимка: Оля Желева

може да се очаква ремонтните дейности да приключат,

защото „нали туристите са най-важни“. „Ние обаче сме тук целогодишно и гледаме децата си, добре е да се мисли повече и за местните жители“, категоричен е той.
До края на ноември община Царево трябваше да получи 40 млн. лева, отпуснати от правителството за възстановяване на разрушените инфраструктурни обекти след наводнението. С осигурените средства трябва да се ремонтират 10 инфраструктурни обекта. Сред тях са двата язовира – „Потурнашки“ и „Хаджи Яне“, които са с нарушени язовирни стени. Трите моста в Царево – първият на квартал „Белият бряг“, вторият, на който загинаха четирима души, след като част от него беше отнесена от водата, и пешеходният мост към квартал „Василико“.

Марин Киров, кмет на Царево: По Черноморието проблемите се решават на парче

Марин Киров е юрист, започнал професионалния си път като юрисконсулт в общинската администрация, след което десет години прекарва в София. Работил е с президента Георги Първанов, в Народното събрание като консултант по законодателството в две парламентарни комисии, с министъра на правосъдието Екатерина Захариева. Познат е и с работата в сектор защита на длъжниците от банки и кредитори. Преди две години се връща в Царево, за да бъде заместник-кмет на общината. Кандидатът на ГЕРБ печели кметските избори на първия тур.

-Господин Киров, по време на бедствието бившият кмет бе критикуван заради спирането на движението и всяване на паника в района. Правилни ли бяха тези действия?
– Общината беше упреквана още в първите минути на бедствието, че спираме движението. Това обаче предотврати много жертви, поглъщане на коли от морето. След това беше упреквана за ранното известяване, че стресираме хората, но всъщност тези действия показаха, че имаме план как да реагираме бързо и адекватно в ситуацията. Тогава бях действащ заместник-кмет и част от оперативния щаб, който участваше в предотвратяването на щетите. Според мен администрацията свърши своята част от работата, бяха подготвени абсолютно всички документи за възстановяването им.

– Защо се бави толкова възстановяването на компрометираните пътища и мостове?
– Преди една седмица получихме първия транш от подкрепата на държавата и благодарение на това, че имахме готови договори, вече са преведени авансите и се работи по отстраняване на щетите. Те са свързани с критична инфраструктура – два язовира над с. Лозенец, които застрашават селото, мостовете, които са рухнали в града, още не са възстановени. Заварих много материални щети, но и добре свършена работа.

– Успяхте ли да помогнете на всички пострадали?
– Да, но трябваше време. Имаме и дарителската сметка, в която постъпиха близо 390 000 лв. Общината няма да ги използва, ще ги насочим към пострадалите семейства и бизнеса. Гордеия се с нашата общност, заедно успяхме да излезем от тази ситуация. Сега имаме нужда от местни експерти, които да ни помогнат в управлението.
Основният проблем на община Царево обаче не е възстановяването след бедствието, а липсата на Общ устройствен план. Това е рамката, по която се развива една община в градоустройствено отношение, но и като икономика. Имаме уверението вече, че нашият общ устройствен план ще се пише от държавно дружество – Националния център по териториално устройство, който под ръководството на министерството гарантира, че ще се опитаме да намерим баланс между човека и природата, за да се съхранят всички защитени зони. Пътят Бургас – Царево е в много лошо състояние, той застрашава живота на хората. Разрешаването на този проблем трябва да е държавна политика Точно държавата трябва да каже как вижда развитието на целия район, не само на община Царево, но и Приморско, Созопол, Малко Търново, Средец, цяла черноморска Странджа, защото в момента сякаш се работи на парче. Ние тук си решаваме нашите проблеми с нашия план, други кметове се борят за пътя. Трябва да се постигне баланс.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img