25.8 C
София
събота, 7 септември 2024 г.

ЦИК или ЦИРК


Ако потърсите председателя или произволен член на ЦИК със сигнал или въпрос, най-много да ви се изсмее някой, който благоволи с откровена досада да ви регистрира, че сте жив. Госпожа председателката Камелия Нейкова пък се е отлепила от земята високо, високо, високо и не се занимава с проблемите на простолюдието. Въобще в тази институция се държат все едно всички са родени във Версай и поради някакво временно недоразумение са се озовали незнайно как в България, за да й издигат международния авторитет.

Поредните парламентарни избори все по-ясно се очертават на хоризонта и с тях се задават огромни скандали, свързани с ЦИК. Няма как иначе, след като най-важният орган за провеждане на избори у нас съществува и работи, колкото и силно да е казано последното, в нарушение на Изборния кодекс. Според чл. 46, ал. 3 от същия този кодекс комисията се състои от 15 членове, включително председател, заместник-председатели и секретар, които се предлагат от парламентарно представените партии и коалиции. В новоизбраната комисия на ЦИК членовете са разпределени на парламентарно представен квотен принцип, както следва – четирима от ГЕРБ, по трима от „Има такъв народ“ и БСП, по двама от ДПС и „Демократична България“ и един от „Изправи се! Мутри вън!“. Но това разпределение е направено по време на 45-ото народно събрание и въобще не отговаря на сегашната парламентарна картина. Причината е, че оттогава до днес този състав на ЦИК не е променян. С просто око е видно, че отсъстват представители на „Възраждане“ и „Продължаваме промяната“, а представителите на „Има такъв народ“ и БСП са повече от реалната тежест на двете най-малки формации в сегашното 50-о народно събрание. Впрочем тежестта на партията на Слави Трифонов отдавна е малка и естрадно-фолклорната група за развлечения, смешки и забава, както някои я наричат, не би трябвало да има повече от един свой човек в ЦИК.

И това грубо законово нарушение може да се окаже всъщност най-малкият проблем и най-белият кахър. Сега ЦИК прилича повече на ЦИРК, отколкото на институция, която е натоварена да организира и провежда честни избори. Това е тих пристан за хора, които допълнително си докарват добри доходи към евентуалната първа работа. Възнаграждения от порядъка на над 10 хиляди лева, колкото са депутатските заплати, се печелят с по две заседания седмично. Някои ги наричат време за отегчения и прозевки, защото на тях не се решават съществени или неотложни проблеми, а всичко се прави проформа, за да не говорят хората, че членовете на ЦИК никаква не я вършат. Това не им пречи да си гласуват бонуси от по още две заплати и половина извънредно след всеки избор. А избори у нас дал Господ! Както се казва, жътвата е поне по два пъти годишно.

Иначе за три години добре платеният ЦИК успя да забърка множество скандали и да срине доверието на избирателите към изборния процес.

Най-големият скандал беше непосредствено преди местните избори, през ноември 2023 година, който доведе до отмяна на машинното гласуване. Тогава Централната избирателна комисия отмени машинното гласуване без сериозни аргументи и постави под съмнение честността на изборите.

Веднага след вота тогавашният министър-председател Николай Денков заяви, че ЦИК е нарушила изборния кодекс, не изчакала докрай срока за валидирането на машините, но тъй като е са колективен орган, не подлежи на административна и наказателна отговорност. Според него заради това несправяне трябвало да се търси смяна на състава на ЦИК. Но и след този призив на премиера съставът на ЦИК си остана същият и проведе поредните извънредни парламентарни избори за 50-о народно събрание и за избор за членове на Европейския парламент от Република България. И този път скандали не липсваха, за първи път ЦИК отказа да предостави на Комисията по досиетата данните на кандидатите за народни представители и за евродепутати, за да се направи задължителната проверка за принадлежност към някогашните служби – за т.нар. „наличие на досиета“.

Шефката Камелия Нейкова – дялан камък или по-скоро политически слънчоглед

Ива Митева изстрелва напористата русенка до най-високия пост в избирателната комисия


Такива като шефката на ЦИК Камелия Нейкова част от народа нарича дялан камък, друга част – ветропоказатели, а трета част – политически слънчогледи. В политическите среди на подобни типажи не се гледа с кой знае колко добри очи и ги наричат ренегати. Биографията на напористата русенка е свързана с три партии – БСП, „Нова алтернатива“ и „Има такъв народ“. Едно обаче не може да не й признаем с ръка на сърцето – Нейкова успява отлично да материализира престоя си във всяка от тези формации. Последната от тях – ИТН на Слави Трифонов, й поднася на тепсия председателското място в ЦИК. Това става през май 2021 година, след като ГЕРБ оттегля своя претендент за поста Красимир Ципов.

Предложението за Нейкова идва първо от лидера на „Изправи се! Мутри вън!“ Мая Манолова, въпреки че тя е от квотата на „Има такъв народ“. По-късно, разбира се, идва и официалното предложение от Виктория Василева. Но това е версията за пред събралите се при президента Румен Радев политически лидери, които са на „Дондуков“ 2 за избор на председател на ЦИК. Иначе никому непознатата Нейкова става председател на изборната комисия благодарение на приятелството си с Ива Митева, която по това време е председател на Народното събрание. Преди да оглави ЦИК, Нейкова е подчинена на Митева в правната дирекция на парламента. Така по приятелска линия Нейкова е назначена с Указ на президента за председател на ЦИК от квотата на „Има такъв народ“ на 11 май 2021 г.

След избора на Нейкова се разливат елейни дописки в услужливи медии. Най-фалшив и пластмасов изглежда възторгът от извървения дълъг административен път от юристката с диплома в Русенския университет, който до неотдавна бе далеч по-известен с отличните кадри, които подготвяше за българското машиностроене. Първият й лъвски скок в голямата игра е през 2008–2009 година, когато по времето на Тройната коалиция от юрисконсулт на Териториалното поделение на НОИ в Русе изведнъж е изстреляна за заместник-министър на отбраната. По това време военен министър е Николай Цонев, а премиер Сергей Станишев. За известно време Камелия остава вярна на шефа си Цонев и след края на мандата. Двамата са навсякъде заедно като анимационните герои Фред Флинтстоун и Барни Ръбъл. Това поражда недоброжелателни коментари, на които не бива да се обръща внимание. В битността си на заместник-председател на Цоневата партия „Нова алтернатива“ Нейкова може да се види на всякакви неформални сбирки. Междувременно не стои със скръстени ръце и заема апетитни длъжности като шеф на отдел „Принудително изпълнение“ в НАП и парламентарен експерт. Става и говорител на ЦИК, където работи заедно с изключителния професионалист и юрист Александър Андреев, когото сменя на шефското място.

Откакто Камелия Нейкова е на председателския пост, не спират критиките към изборния орган. ЦИК не може да се справи с обученията на секционните избирателни комисии и на последните избори ясно се видяха множеството сбъркани протоколи. Няма отговор от ЦИК и за неотчетените преференции на избирателите.
Разяснителната кампания на ЦИК е скучна и от години с една и съща визия, подменят се само датата и вида на изборите. Изпълнителят на обществената поръчка е един и същи. Тази немощ и зацикляне на идеи е показателна не само за лош управленски подход, но в случая намирисва и на режисиран сценарий, след който един човек получава поръчки и прибира десетки хиляди.

Преди настъпващите избори се очертава още един изключително заплетен казус. След като ДПС се разцепва, на кое от двете ДПС-та ще бъдат регистрирани документите в ЦИК. От комисията обясняват, че който първи се запише, той ще е с предимство. Това означава, че пред входа на ЦИК може да се стигне до ексцесии. Прелюбопитно е, че двамата членове на ЦИК от квотата на ДПС са сочени за приближени на Ахмед Доган. Това са Ерхан Чаушев, за когото се говори, че не се е появявал в трезво състояние на заседание на ЦИК, както и секретарят на ЦИК Севинч Солакова.

Така или иначе, от Камелия Нейкова никой не очаква чудеса преди тези избори. По-скоро депутатите трябва да променят Изборния кодекс и да променят състава и ръководството на ЦИК. Засега такава воля липсва, така че ни очаква ЦИРК в ЦИК.

- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
- Реклама -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини