15.7 C
София
вторник, 8 октомври 2024 г.
Категории:

Д-р Светломир Дамянов: Почистването на зъбите с конец гарантира здравето им

Д-р Светломир Дамянов е роден през 1980 г. в Русе. През 2005 г. завършва стоматология в Медицинския университет в София. Специализира в областта на кореновото лечение (ендодонтия) и през последните 20 години посещава множество ендодонтски курсове в страната и чужбина. Създава своя клиника, а от 2018 г. води и обучения на колеги. Д-р Дамянов е двукратен и засега единствен Ендошампион на България. В негова кауза се е превърнала идеята да създаде перфектната работна среда в денталната сфера у нас.

– Д-р Дамянов, кои са най-често срещаните дентални проблеми във вашата практика?

– Свързани са главно с кореново лечение. Иначе най-големият проблем е, че хората не осъзнават важността на профилактиката, която се отплаща в дългосрочен план. И поставят на заден план дори нещо толкова елементарно като почистване на зъбния камък.

– В какво се изразява главно профилактиката за здрави зъби и венци?

– Ако имате здрави зъби и венци, два пъти в годината трябва да се правят профилактични прегледи за почистване на зъбния камък и снемане на статус. За тези шест месеца няма как да се развие сериозен кариес или друг притеснителен проблем. Също така, едно от основните изисквания  за здрави зъби и венци е добрата хигиена вкъщи, с която, дебело подчертавам, че пациентите не се справят добре.

– Какво включва добрата домашна хигиена?

– В България много рядко се ползва конец за зъби, което е свързано и с проблеми с венците, загуба на кост и поява на парадонтит. В годините бавната и постепенна загуба на кост води до образуването на 4-5-милиметрови джобове, което вече сериозно влошава зъбното здраве. Здравето на венците е също толкова важно, колкото и на зъбите. Когато не се почиства междузъбното пространство с конец за зъби, там постепенно се събира плака и четката, дори и да е електрическа и ултразвукова, не може да я изчисти. Тя, от своя страна, води до непрекъснато възпаление на венците и лека-полека губим костта, която държи зъбите. Затова използването на конец е изключително важно –колкото се може по-често и задължително вечер. Огромният проблем на повечето хора е, че не знаят как да използват конеца, порязват се и в крайна сметка се отказват.

Перфектната хигиена включва конец за зъби, минимум по две минути миене на зъбите поне два пъти на ден и също така внимание към храната. Избягвайте лепкавите храни. След измиване на зъбите не трябва да се яде и да се пие нищо освен вода. Бактериите се хранят със захарите от храната и отделят киселини, които като японска капка размекват емайла и кариесът пробива в структурите на зъба, които не са толкова здрави.

Ако хората следват тези прости правила, напълно ще променят представата си за стоматологията. Важно е на тези въпроси да се обръща внимание още от ранна възраст, а не когато вече се появят проблеми.

– Кога трябва да започне грижата за денталното здраве?

– Детето трябва да бъде заведено на стоматолог още при появата на първия зъб. Не за да се прави някаква манипулация, а за бъдат напълно информирани родителите. Проблем при нас, стоматолозите, е, че не отделяме достатъчно време да научим пациентите си на важните неща. Детето трябва редовно да посещава лекарския кабинет, за да разбере, че в това няма нищо страшно и да се научи на профилактика.

За детското дентално здраве е много важно родителите да са добре информирани. Да знаят, например, че шестият зъб е първият кътник, който пониква, без да пада друг зъб. А това е най-важният зъб, който най-често е засегнат от проблеми точно поради тази причина. Децата също трябва да ходят два пъти годишно на зъболекар, за да свикнат, за да се създаде добра комуникация със стоматолога, да се предотврати появата на по-сериозни проблеми в бъдеще и за да се осъзнае с времето личната отговорност за здравето. Пак казвам – профилактиката е най-важната във всяка сфера на медицината. Уви, пациентите си научават урока по трудния начин. Но това зависи и от нас. Малка част от стоматолозите искат наистина да научат пациентите си, а не просто да лекуват зъби. А ние носим отговорност за хората, които идват при нас, и трябва да се стараем те да са максимално информирани.

– Кои са най-големите митове за денталното здраве?

– Митовете са безброй! Първият и най-важен е, че зъбният камък е естетична манипулация. Често той се бърка от пациентите с налепите, отложени върху зъбите. Той всъщност се образува в най-ниската част, белезникав е на цвят и дори не се различава от естествените зъби. Само че се натрупва и създава предпоставки за непрестанно възпаление. Когато сте на 25-30 години не го разбирате, но на 50 го установявате вече по болезнения начин – появяват се парадонтални проблеми и се губят зъби. Лошото е, че когато се загуби кост, която държи зъбите, нямаме кост, която да държи имплантите.

Разпространено е също схващането, че короните се препоръчват с цел печалба. А всъщност има ясни и точни показания за поставянето им.

Митовете с жабурене с ракия или използването на чесън дори няма да ги обсъждам. Напълно невярно е и това, че зъб с гранулом или със счупен инструмент се вади. Между другото, дори някои колеги не знаят, че зъбът е 7 пъти по-издръжлив на парадонтални заболявания и лоша хигиена от един имплант. Така че зъбите не трябва да се вадят с лека ръка. Когато болят, не се премахват, а се лекуват. Да, по-бавно и по-скъпо е, но в дългосрочен план е по-добрият вариант. Пациентите смятат, че с изваждането на зъба ще си решат проблема. Не, така си отварят още един.

– Особено популярна напоследък е т.нар. „холивудска усмивка“. Крие ли тя някакви рискове за денталното здраве?

– Не. Хората са страшно заблудени, че процедурата е свързана с вадене на зъби и поставяне на импланти за постигане на бяла и страхотна усмивка. Просто се слагат фасети, но това не е свързано с премахване или умъртвяване на зъби. Да, пили се зъбът, но не много и след това се защитава с фасета, корона или овърлей, ако говорим за по-задните зъби. Избира се форма, големина и цвят. Дигиталните технологии много помагат в това отношение и пациентът може да види предварително новата си усмивка – преди да сме започнали каквато и да е работа по зъбите. Така че „холивудската усмивка“ не е вредна, но не е и задължителна, просто е доста популярна в последните години заради социалните мрежи. Всъщност тя не се прилага само за постигането на идеално бял цвят. Има зъби с по-специфична форма или минимална ортодонтска деформация, при които фасетите вършат чудесна работа. В тези случаи „холивудската усмивка“ води до положителни резултати, тъй като кривите зъби са по-трудни за почистване, което ни връща към темата от началото на разговора ни. Пак подчертавам – важно е пациентът да е информиран и да има добра комуникация с лекаря. И да се вслушва повече в думата профилактика!

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img