Като инсинуации и спекулации определи министър Митов коментарите за случващото се в дирекция „Борба с организираната престъпност“ (БОП) в Пловдив след сигнала на БОЕЦ за чадър над контрабандисти.
„Срещу бившия зам.-директор на ГДБОП е започнато дисциплинарно производство, но незаконни арести няма да има“, заяви пред журналисти във Варна Митов, цитиран от БТА. По думите му Калин Литов ще бъде отстранен по законовия ред. Министърът подчерта, че лично за него този служител вече не е в системата на МВР.
След като присъства на отчет-анализ на Областната дирекция на МВР (ОДМВР), той коментира и борбата с нелегалната миграция и осигуряването на реда и сигурността в курортите по Черноморието през предстоящия летен сезон. Митов посочи, че се предвижда в в курортните комплекси да бъде осигурено засилено полицейско присъствие, като вече са подписани и споразумения и за сформиране на съвместни патрули с полицаи от Румъния, Германия, Полша, Италия.
Митов смята, че е редно да се подобрят условията на труд на българските служители на реда по места. За Варна той отбеляза, че има нужда от подобряване на базата не само по отношение на сградата на ОДМВР, но и на „Пътна полиция“ и на някои районни управления. Министърът подчерта, че такова е положението в цялата страна и ръководството на МВР ще работи за преодоляването на проблема.
По темата за пътния участък в Плевенско, в който загина 12-годишната Сияна, той посочи, че причината да няма реакция на подадените от полицията сигнали за опасни отсечки в страната е в политическото безвремие през последните четири години. По думите му постоянната смяна на министри и правителства е довела до невъзможност да бъдат заложени устойчиви приоритети и в момента ръководството на МВР се опитва да преодолее този проблем. Според него политическият хаос е довел също до липса на координация между институциите, въпреки набелязването на участъците с повишена концентрация на катастрофи.
Митов отбеляза, че решаването на проблема с пътния травматизъм изисква подобряване на пътищата, а докато това стане, трябва да се повиши контролът. Той добави, че са необходими също законодателни инициативи, като МВР подготвя такива. Вътрешният министър обяви, че сред анонсираните от него комплексни мерки, които ще предложи, е идеята необозначени автомобили да идентифицират по основните пътни артерии агресивни шофьори, тежкотоварни автомобили, които нарушават закона. По думите му също е нужно да бъде облекчен начинът за налагане на глоби и те да се прилагат веднага. Митов каза още, че в участъците с чести пътни инциденти трябва да се поставят колчета и релефна маркировка.
Директорът на варненската полиция полицията старши комисар Андрей Ангелов отбеляза, че в областта са идентифицирани шест опасни пътни участъка. За три от тях стопанисващите ги са уведомени още преди година и половина, че е нужно да се поставят разделителни колчета, но това още не е направено. Два от рисковите участъци са край Провадия и Варна, а други – по пътя за Бургас, уточни Ангелов.