Даниел Пеев-Дънди: Загубих гласа си в „Капките“, преди да се преобразя като Бони Тейлър

 

Даниел Пеев-Дънди е големият победител в сезона „Слънце“ на „Като две капки вода“. На грандиозния финал в зала „Арена 8888“ публиката скандираше името му, и то още преди водещите Димитър Рачков и Герасим Георгиев-Геро да обявят, че актьорът печели първото място. А след като стана ясно, че е победител, Дънди направи благороден жест. Той дари подарената му кола на лекуващия се от рак в Истанбул музикант и композитор Боян Христов. Когато съобщи решението си, 12-хилядната публика избухна в дълго нестихващи аплодисменти.

„Като две капки вода“ не е първо риалити за 36-годишния варненец. Само преди година той зае почетното второ място в „Кухнята на Ада“, където победител стана Златка Димитрова, а през 2024 година бе един от звездните участници в „Денсинг Старс“.

– Дънди, честито! Вие сте големият победител в сезона „Слънце“ на „Като две капки вода“. След финала казахте, че не може да осъзнаете какво ви се е случило. Няколко дни по-късно осъзнахте ли вече какво стана?

Още не мога да го осъзная, но това, че 12 000 души скандираха моето име, ме направи истински щастлив. Знаете ли какво друго се замислих? Спечелих с песен, която се казва „Магистралата към Ада“, а наградата я дадох на човек, борещ се с онкологично заболяване, за да не отиде толкова рано в Рая. Ние, хората, често сме поставяни пред изпитания. Въобще Земята е място с много изпитания и затова трябва да си готов да се лишиш от нещо, за да ти се даде и да бъдеш здрав.

– Успяхте ли вече да се чуете с музиканта и композитор Боян Христов, на когото дарихте колата?

Не, защото той сега се лекува в Турция, но си писах с близки негови хора, за да се уточнят някои организационни неща. 

– През 2022 година Краси Радков също дари спечеления от него автомобил.

Браво на Краси! Доказваме, че артистичното съсловие държи на колегите си, и съм много щастлив от този факт. Ще ви разкрия нещо. Краси Радков е човекът, който ми звънна още след първия лайф и ми каза: „Дънди, ти си много готин! Продължавай все така да не се взимаш на сериозно и да си самоироничен. Ти си добър човек, пееш страхотно и всичко ти се получава! Може би ще спечелиш!“. И пак Краси беше първият, който ми звънна рано сутринта след финала и ми каза: „Видя ли какво стана!“. Говорихме си чисто човешки за това как той също е дарил колата, как това е мъжко и е хубаво да се прави. Каза ми още, че Господ си знае работата и ще е благодарен.

– Когато публиката скандираше името ви в залата, какво си казахте?

Казах си: „Благодаря ти, Господи!“. Ето това е истинската награда. 

– На финала победихте представител на най-слушания жанр – попфолка. Какво ви сподели самата Емилия?

Емилия е страхотен и земен човек. Когато бяхме прегърнати двамата на финала още преди да обявят резултата, тя ми прошепна: „Дънди, хората те искат!“. А още преди да излезем на сцената, Алекс Раева ми сподели: „Знаеш ли, че имам усещането, че може би ти ще спечелиш!“. И предчувствието й се оказа вярно. 

– Правихме интервю с Пламена Петрова, която каза много хубави думи за вас. Тя разкри, че зад кулисите сте били душата на компанията, постоянно сте разсмивали участниците и сте ги зареждали с вашия позитивизъм.

Много благодаря на Пламена за хубавите думи. В нейно лице открих близък приятел. Тя е изключителен артист и изпълнител. А за това, че е красива жена – няма какво да говорим. То се вижда. Влязох в това шоу да се забавлявам, а и да изкарам някой лев. Разбира се, с хонорара не мога да си позволя такава кола, каквато спечелих, но тъй като на мен ми дойде неочаквано, и аз също така неочаквано реших да я даря. А и бях споделял с приятели, че ако съм победител, ще направя точно това. Сякаш Господ реши да ме изпита и да види дали имам топки, за да го направя. Е, направих го!

– Вие имате ли кола?

Имам си кола на около 140 000 километра и не ме е срам. Карам си я. Даже скоро ще я газифицирам и въобще не ме интересува. 

– Връщам ви към лайфовете. Кой образ беше най-труден за вас?

Най-трудно ми беше с образа на народната певица Мария Кехайова. Дори не знам дали въобще се получи. Но ми казаха, че рефренът „Топъл хляб и сиренце, ти си мойто пиленце“ направо е гръмнал в Тик Ток. Аз обаче, тъй като нямам Тик Ток и въобще съм нехаен към социалните мрежи, въобще не знаех за този факт.

– Да, и това е големият парадокс. В оригиналното изпълнение на Мария Кехайова песента „Заспал Гочо под салкъм“ няма чак толкова голям успех, но вие я превърнахте в тотален хит.

Самият аз съм впечатлен от Мария Кехайова. Много се зарадвах, че дойде на този лайф, в който я имитирах. Тя, освен че е много добра певица, е сърдечен и широко скроен човек с невероятно чувство за хумор.

– А имахте ли други образи, които ви затрудниха?

Сложно беше с бразилската група „Карапичо“, но се напънах и научих текста на тази парти песничка. Затрудниха ме много женските образи – на Бони Тейлър и на Бритни Спиърс. Не беше лесно и с Мила Роберт. Стараех се да не изглежда преиграно с тази нейна разпищоленост. 

– Вие през цялото време на шоуто сте били със сериозна травма на ахилеса. Как се случи това?

Случи се на тренировка във фитнеса. Получих разкъсване на ахилеса, тъй като много се бях вманиачил и исках да изкарам плочки на корема. Напънах се да вдигна 100 кила и вижте какво стана! Не извадих плочки, но пък пострадах. И когато през декември миналата година ми звънна продуцентът Кирил Киров-Кико, за да ме покани да участвам в „Като две капки вода“, обясних, че не знам дали ще се справя чисто физически, тъй като в някои образи има танци. Той обаче ме убеди и приех. 

– Как изкарахте три месеца с тези болки?

Биех си инжекции, ходех на физиотерапии, но не съм споделял това пред хората, защото не искам да ме съжаляват. Да не говорим, че освен изявите ми в „Капките“ съм изиграл и над 60 представления в различни театри. Не казах копче, но сега мога да си позволя да помрънкам. (Смее се.) 

– Кой беше най-инфарктният ви лайф?

Когато трябваше да имитирам Бони Тейлър. До последно нямах глас и въобще не знаех дали ще мога да изпълня песента. Цяла седмица имах спектакли из страната от Царево до София, а в тях се крещи, вика. Беше ми истински ад тогава. Наложи се да си дам два дни почивка и да пия всичко, за което се сетите. Върнах си за малко гласа, колкото да изпея песента. Изпълних я в оригиналната тоналност и за щастие, се получи. Даже спечелих този лайф.

– Други сериозни изпитания имахте ли?

Един път бях много разстроен.

– Защо?

Не душевно. (Смее се.)

– Добре че сте удържали положението. 

Да. И спокойно казвам, че съм бил истински разстроен! (Смее се.)

– Кога актьорското майсторство ви помагаше и кога ви пречеше?

Не ми пречеше въобще. Само ми помагаше. Пречеше ми само това, че трябва да пееш по начин, по който гласът ти въобще не е свикнал. А и шансът да фалшивееш и да си загубиш гласа е доста по-голям. За мен беше нетипично да губя естествения си тембър. 

– Какво ви предстои след шоуто?

Възстановяваме сега едно старо представление „Кучки“ със Станимир Гъмов, Невена Бозукова-Неве, Албена Павлова и Петьо Петков-Шайбата. Влизам и в постановка на театър „Мелпомена“. Продължавам да играя и в другите спектакли, които са много. 

– Имате ли покани за филм или сериал?

Вече година и половина не съм снимал във филм или сериал и това много ми се иска да се случи. 

– А ще запишете ли песен след „Капките“?

С Десислав Данчев-Десо от група „Мастило“ работим по нов проект и съвсем скоро ще представим песен, която записах няколко месеца преди „Капките“. 

– Преди година, когато участвахте в „Кухнята на Ада“ и заехте почетното второ място, правихме интервю и тогава ми казахте, че сериозно се замисляте за брак с вашата приятелка Емилия, както и за деца. Това обаче още не се е случило. Да не се плашите от подписа?

Аз какви неща съм подписвал, та от подпис в гражданското ли да се плаша?! Важното е, че съм все още с Емилия, а това доказва, че съм все по-близо до тези неща, за които ме питате. Но нито сме уточнявали дата, нито място за сватбата. Нямаме конкретни планове. Надяваме се обаче да имаме детенце.

– Един въпрос с намигване. Кое е следващото риалити, в което ще участвате?

С моите невероятни пластически възможности мисля да се пусна в „Сървайвър“, но тогава ще трябва да съм поне 140 килограма, за да мога да гладувам, да не ми пука и там да си отслабна.  

Антон СТЕФАНОВ