Даниела Райчева е областен координатор на ГЕРБ в София от декември 2023 г. Преди това е била три мандата кмет на столичния район „Нови Искър“. Кариерата й започва от най-ниското стъпало като експерт в общинската администрация, следва един мандат като общински съветник в Столичния общински съвет от ГЕРБ. След това Райчева става кмет на един от най-бързо развиващите се райони в София. Бакалавър е по публична администрация, има магистърска степен със специалност „Мениджмънт“. Омъжена е и има две деца – София и Румяна.
През 2022 г. Райчева получи приза „Кмет на годината – социален партньор на Синдиката на българските учители“, а през 2023 стана Кмет на годината.
– Госпожо Райчева, три мандата бяхте кмет на район „Нови Искър“ и сте сред най-успешните кметове на ГЕРБ. Това е публичната оценка, а самата вие с какво се гордеете?
– Със създаването на силна администрация, буквално от нулата, което се дължи на факта, че успях да привлека силни кадри. Когато поех ръководството на „Нови Искър“ той беше един от най-западналите столични райони. Нямаше нищо, върху което да стъпиш. Направихме анализ на потенциала на района и заложихме приоритетите си в по-кратък и в дългосрочен план. И така постигнахме резултати благодарение на 24 часа труд 7 дни в седмицата в продължение на 12 години.
– Кои бяха най-големите проблеми, с които се сблъскахте и смятате, че сте решили?
– Пълното безхаберие в управлението на този район през годините го беше превърнало в тежест за Столична община. За да променим това, се нуждаехме от силна и работеща администрация. Но аз заварих там тотален хаос. Никакви правила за документооборот. Никаква дигитализация. Входящата и изходящата документация се записваха в една тетрадка. Често важни документи просто са изчезвали. Никаква връзка между отделите. А да говорим за подготвени проекти, беше буквално фантастика. Това беше първата задача, която трябваше да разрешим. След това се насочихме към основните инфраструктурни проекти, които щяха да преобразят района и да го направят това, което е в момента – привлекателно място за млади хора с деца в полите на Стара планина. С началото на първия ми мандат се извърши основна рехабилитация на Искърско дефиле, по същото време се изгради Северната скоростна тангента, след това се направи пълна рехабилитация и на Северната дъга на Софийския околовръстен път. Изградихме нова спортна площадка и детска площадка във всяко населено място в района. Развихме и стадионите, подпомогнахме футболните клубове. До края на последния ми мандат всички училища и по-голямата част от детските градини бяха ремонтирани. Изградихме три нови детски градини. Вдигнахме първото ново читалище в страната за последните 30 години. Направихме и нова пожарна служба. Едно от нещата, с които най-много се гордея, е, че аз съм кметът, който започна канализацията в Нови Искър – тема, която беше дъвкана по време на всички избори. С добро планиране и усилена работа направихме така, че за 10 години цените на имотите в района скочиха между 8 и 10 пъти.
– А защо приехте новото си назначение и какво наследихте от вашия предшественик Тодор Кръстев?
– Аз съм човек, който обича предизвикателства. ГЕРБ е кауза, в която вярвам, за която съм работила още от основаването на партията. Когато получих предложението да стана координатор на софийската структура, това за мен беше ясна оценка за труда ми през годините и нито за миг не се замислих преди да приема. По този начин смятам, че мога да съм полезна с опита и уменията си да помогна за развитието на партията. Всеки от предишните координатори е допринесъл с нещо за развитието на структурите в столицата, което ще използвам, за да надградя свършеното.
– Поехте ли специални ангажименти пред съпартийците си и лично пред Бойко Борисов?
– Мотивира ме вътрешното ми убеждение, че ГЕРБ е партията, допринесла най-много за развитието на страната и на столицата. Виждаме в последните три години какво се случва благодарение на така наречената „Промяна“.
Ангажиментите, които поех, са свързани с по-доброто развитие на районните структури и увеличаване на оборотите на дейността ни в столицата. Активно работим със съветниците ни в Столичния общински съвет, както и с народните представители. Стремим се да продължим да привличаме нови членове и симпатизанти.
– Къде е по-трудно – като районен кмет или сега?
– И двете позиции имат своите огромни отговорности, които са от много различно естество и е трудно да се степенува къде е по-трудно. И на двете места поемаш сериозни ангажименти пред хората, които трябва да се спазят въпреки предизвикателствата.
– Кои са първите решения, които взехте?
– Районните ръководители на ГЕРБ в София да работят още по-активно, да са по-близо до хората и да са силно ангажирани с разрешаването на техните проблеми чрез възможностите, с които разполагат нашите общински съветници, народни представители и районни кметове. В следващите няколко месеца целта ни е победа на предстоящите европейски избори, а в по-дългосрочен план постоянно и устойчиво развитие на районните структури, в унисон с нуждите на жителите на София.
– Вярно е, че в политиката няма вечни врагове и вечни приятели. Самата вие от кого се учихте през всичките тези години?
– Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов винаги ми е служил за пример. Той е и човекът, заради когото влязох в политиката. Най-важното в политиката е отговорността, на първо място тази към хората. През годините съм се впечатлявала от работата на кмета Йорданка Фандъкова – на нейното спокойствие, но и на упоритата й и постоянна работа за развитието на София. Тя винаги беше на линия, винаги беше на място, за да решава проблемите в града – открито и в диалог с хората. Не мога да кажа нищо от това за сегашния кмет на София Васил Терзиев.
– Какви компромиси не бихте допуснали в работата си?
– Когато се захвана с нещо, отдавам му цялото си време и внимание, като, за добро или за лошо, това е за сметка на всичко останало в личен план. Не бих допуснала компромис с принципите си и убежденията си, както и не бих предала приятелите и колегите си.
– Какво наложи големите промени, предприети от лидера на партията Бойко Борисов през декември? Само лошите резултати на изборите ли ги провокираха?
– Една организация винаги трябва да се обновява и развива. В природата положение на покой не съществува. Или вървиш напред, или се връщаш назад. Щастлива съм, че младите хора при нас допринасят много със своя ентусиазъм за развитието на столичните структури. Когато можем да разчитаме и на опитните хора, работили дълго време за партията, резултатът винаги е налице.
– Единна ли е партията – вие можете да го кажете като лидер на най-голямата местна партийна структура.
– ГЕРБ е по-единна от всякога. Трудните моменти ни направиха още по-сплотени. По време на ежедневните ни срещи в различни столични райони усещам огромен заряд и желание за инициативи от нашите членове и симпатизанти, които, за радост, се увеличават.
Милен ДИМИТРОВ