Получих информация за сигнал към прокуратурата, свързан с действия на конкретни полицаи, които демонстрират симпатии към чужди паравоенни организации и отправят заплахи към конкретен министър от кабинета. Очаквам проверка на този сигнал, както и конкретни действия от МВР за цялостна и дълбока реформа, така че такива хора да не могат да служат в МВР.
Това заяви министър-председателят Николай Денков преди началото на Министерския съвет. От думите му не стана ясно кои са паравоенните организации, нито кой е заплашваният министър.
Денков обясни, че няма как служител на реда да отправя заплахи към действащ министър. „Има други начини да представят тяхното несъгласие с едно или друго решение и с една или друга личност“, каза той.
Премиерът коментира и протеста срещу Българския футболен съюз на 16 ноември, при който пострадаха десетки демонстранти от полицейско насилие.
„Огромното количество от демонстрантите използваха възможността си по закон – да протестират, когато са недоволни от дадена институция. Но сред тях имаше провокатори, които предизвикаха полицията и имат огромна вина. Те трябва да бъдат издирени, разследвани и осъдени, ако е необходими“, посочи Николай Денков.
Според него по-голямата част от полицаите е изпълнила дълга си, но и сред униформените е имало хора, които са превишили правата си и са използвали насилие, без да е необходимо. Заради това те също трябва да бъдат разследвани и наказани.
„Тъй като имаше различни интерпретации какво очаквам от МВР, искам да бъда пределно ясен:
От министъра очаквам доклад, в който да са описани всички подадени сигнали. В тези сигнали ясно да е оказано кое от лицата, което ги е предизвикало от страна на протестиращите, има определена вина, как е установена тя и какво наказание се очаква да получи.
От друга страна, по всички сигнали, свързани с насилие над полицаите, искам яснота кои са полицаите, които са участвали, как са разследвани, какъв е резултатът от това разследване. И тези, които са превишили правомощията си значително, трябва да бъдат уволнени от службите, тъй като нямат място в МВР“.
В зависимост от двата доклада – за полицаите и за протестиращите, и в зависимост от това какво пише в тях, Денков „ще дефинира“ отношението си и към МВР, и към министъра Калин Стоянов.
Премиерът заяви, че обяснява това отново, тъй като „някои от изказванията, които чува през последните дни, го карат да си мисли, че министерството отново е тръгнало в грешна посока“.
„Не можем да очакваме от журналистите да ходят с каски на протестите. Това не е бойна зона, а трябва да са мирни протести. Затова е важно да се дефинира ясна стратегия и план за превенция на полицейското насилие над граждани и журналисти, както и стратегия за защита на журналистите на терен“, категоричен е той.
Министър-председателят очаква МВР да започне обучение на полицаите как да се спазват правата на журналистите и да ги защитават по време на протести: „За да гарантираме правата на гражданите за достъп до информация, първо трябва да гарантираме правата на медиите“.