
Коста Стоянов е народен представител от „Възраждане“ в няколко последователни парламента. Бил е кандидат за кмет на Варна на последните общински избори. Магистър е по промишлено и гражданско строителство от УАСГ – София. Има и магистратура по спортен мениджмънт от НСА. Между 2000 и 2018 г. заема различни ръководни позиции в община Бяла, включително заместник-кмет и директор на дирекция. Бил е и общински съветник.
– Господин Стоянов, вие лично от колко време предупреждавате за незаконното строителство във Варна?
-От 10 месеца предупреждавам. След като се запознах с всички документи по казуса с незаконните строежи и сечта на вековна гора от страна на украинската групировка КУБ, на 1 септември 2025 година за първи път информирахме обществеността на специална пресконференция.
– Вие бяхте кандидат за кмет на Варна, в конкуренция с Благомир Коцев. Имахте ли представа какво се случва на територия от 100 декара гора край Златни пясъци, след като там се строи от 2023 година?
Не, нямах представа, докато не ме алармираха хора, които живеят в района. За първи път разбрах, че там има някакъв проблем, от интервю на Илия Коев, който все още изпълнява длъжността заместник-кмет на община Варна по обществения ред и сигурността. През март 2025 година той заговори по национална телевизия за незаконна сеч на вековни дървета в местността Баба Алино.
– Как си обяснявате факта, че 10 месеца никой не ви обърна внимание, при положение че сте депутат? Кого алармирахте и къде съобщихте за случващото се с този незаконен град?
Още през септември миналата година заедно с председателя на „Възраждане“ Костадин Костадинов подадохме първите сигнали до Главна прокуратура, до ДАНС, до Комисията за противодействие на корупцията, която тогава все още съществуваше, както и до ресорната комисия в парламента. И до ден днешен обаче от тези институции не сме получили никакви отговори. От ДАНС получихме едно писмо с кратък текст, че е образувана преписка, и толкова.
Буквално преди дни разбрахме, че месец след нашия сигнал от ДАНС е изпратен доклад до Народното събрание. В него обаче не фигурира, че е изготвен по наш сигнал и поради тази причина е изпратен само на вниманието на тогавашния председател на парламента Наталия Киселова. Тя се е запознала с този доклад и го е засекретила. Така към днешна дата никой не знае какво е съдържанието му. И тъй като не получихме отговори от нито една от институциите, които сме сезирали, продължихме да подаваме сигнали – до община Варна, Министерството на земеделието, РДНСК-Варна, Регионалната дирекция по горите и Районната прокуратура. Всичко това продължи допреди няколко месеца, когато подадох последните си сигнали преди избухването на този скандал.
– Какво се случи, че чак сега варненският кмет Благомир Коцев съобщи, че са построени незаконно над 100 сгради върху 100 декара земя в природен резерват?
Получи се стечение на обстоятелствата. В един и същи ден поискахме в Народното събрание изслушване на вътрешния министър за продължаващите незаконни действия на украинската групировка КУБ и за зачестилите инциденти с украински граждани на наша територия. Такова изслушване ни беше отказано. В същото време на заседание на Експертния съвет по устройство на територията в община Варна беше направен опит да бъде приет подробен устройствен план – план за регулация и застрояване, точно за тази територия в местността Баба Алино с цел узаконяване на незаконните строежи на украинската групировка КУБ.
След като разбрахме, че има такава точка в дневния ред, веднага се организирахме с варненските общински съветници от „Възраждане“ и местни жители. Хората отидоха на заседанието и направиха всичко възможно тази точка да отпадне. Стигна се до скандал. За голяма наша изненада председателят на Експертния съвет по устройство на територията арх. Саралиев, който е назначен лично от кмета Коцев и е негов приятел, извика полиция и изгони всички, които не са членове на съвета.
След като разбрахме това, аз излязох на трибуната на Народното събрание и прочетох декларация. Подробно описах какво се е случвало и продължава да се случва с незаконните обекти на украинците. Това е в категорично противоречие със Закона за устройство на територията, който казва, че подробните устройствени планове не могат да бъдат променяни с цел узаконяване на незаконно строителство.
На следващия ден се срещнах с министър Демерджиев, запознах го подробно със случая и той обеща съдействие. Веднага беше организирана акция на територията на Баба Алино с участието на всички институции. На строежите бяха установени над 20 работници и беше проверен статутът им. Така започнаха още по-мащабни действия.
– Възможно ли е кметът Благомир Коцев да не е разбрал, че се строи незаконно толкова мащабен обект?
Вече категорично е ясно, че той е знаел още през 2024 година. Той беше арестуван през лятото на 2025 г. В отговор на мой въпрос министърът на земеделието потвърди от трибуната на Народното събрание, че лично служители на Регионалната дирекция по горите са уведомили общината за случващото се още през 2024 година.
Още тогава в община Варна са били наясно какво става в тази територия, която все още е със статут на гора. А вече цяла България знае, че там има построени над 100 обекта, като повече от 40–50 от тях са в напреднала фаза на завършване без никакви строителни документи.
– Имате ли представа дали собственикът на групировката КУБ Олег Невзоров е напуснал страната, както съобщи Бойко Рашков?
Това е информация, с която не разполагаме. Ако това е вярно, скандалното е, че той е напуснал България с автомобила на украинската посланичка, както писаха някои медии. Тук вече се вижда за каква намеса на наша територия от страна на чужда държава става въпрос.
През 2025 година, докато кметът Коцев е в ареста по подозрения за участие в организирана престъпна група, временно изпълняващият длъжността кмет, а сега депутат от ДБ Павел Попов е присъствал на мероприятие, организирано от КУБ. Там той публично се е снимал с Олег Невзоров и украинската посланичка. Забележете какъв синхрон.
– Имате ли представа какви са финансовите измерения на това незаконно строителство?
От това, което виждам на място, очевидно става въпрос за десетки милиони евро. Като строителство нещата изглеждат на прилично ниво.
– Какво развитие да очакваме по този изключително скандален случай? Вие какво ще предприемете?
Ние сме предприели достатъчно. Оттук нататък ще продължаваме да подаваме сигнали и да следим как институциите си вършат работата, както и дали ще бъде търсена отговорност от длъжностни лица, действали по начин, подпомагащ незаконните действия на украинската групировка КУБ.
Законът за устройство на територията е категоричен, че когато има незаконно строителство без абсолютно никакви документи и без одобрен и влязъл в сила устройствен план, няма какво друго да се случи, освен сградите да бъдат съборени. Ние ще настояваме за това, но и законовите разпоредби са категорични.
Най-вече с оглед на факта, че всичко построено е правено без проекти, без строителна документация, без контрол и без задължителен строителен надзор. Така че едва ли ще се намери човек, който да си сложи главата в торбата и да гарантира, че всичко, построено там, е изпълнено съгласно строителните правила и норми.
Също така никой не знае какви строителни материали са вложени в тези обекти. Никой не може да гарантира на хората, които ще живеят там, че направеното е безопасно.
– Има ли опасност при това прехвърляне на топката по случая, каквото наблюдаваме сега, отговорността да се размие?
Категорично няма как да се прехвърля топката. Всичко вече е ясно. Единственото задължение по Закона за устройство на територията има кметът на Варна. Той обаче продължава да не прави абсолютно нищо.
Петя Бахарова
