Хора на Васил Божков са в ръководството на партиите, с които ДПС на Доган планираше да се яви на изборите през октомври. Това показа проверка на „Филтър“ в регистрациите и управителните им органи.
В понеделник Централната избирателна комисия отказа да регистрира за участие в изборите както коалицията на Сокола, така и тази на Делян Пеевски. Решението може да бъде обжалвано във Върховния административен съд в 3-дневен срок. Изненадващо след него хората на Доган внесоха документи за самостоятелното участие на ДПС с лидер Доган и председател Джевдет Чакъров. Ходът е странен, защото с него не се решава проблемът с използването на наименованието ДПС в две формации.
Любопитно е какви са хората от коалицията на Доган, с която той се готвеше да участва във вота. Тя засега се казва „Демокрация, права и свободи“ и включва две партии. Първата носи странното име „Справедлива България обединени родолюбци“ и е получила народната абревиатура СБОР. Втората е Земеделският народен съюз, или ЗНС. Това е една от люспите на старото БЗНС.
Партия СБОР е основана през 2012 година, но е активирана чак сега. Съпредседатели са трима души – бизнесменът Димитър Илиев, бившият кадър на ДПС Веселин Пенев и Георги Гатев. Последният съвсем не е случаен. Той е дългогодишен адвокат. До 2018 година беше зам.-председател на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства, тогава оглавявано от Бойко Рашков. Гатев, който е изключително приближен до Рашков и до днес, беше квота на ДПС в институцията, която знае тайните в държавата. След като му взеха достъпа до класифицирана информация, напусна и отново стана адвокат. Богати и известни клиенти не му липсват. Той е един от защитниците на арестанта Румен Гайтански-Вълка, който е сред най-близките приятели на Ахмед Доган и една от основните касички на Сокола в схемите с вече разпределените порции. Освен това е адвокат и на Васил Божков. Според различни източници в съдебната система именно Бойко Рашков е връзката между тях. Когато Божков се предаде преди година, не кой да е, а точно Георги Гатев го чакаше на летището. Това разпалва неофициалната информация, че Божков и Доган са обединили сили, за да се борят с общите си врагове. Досега адвокат Гатев не е проявявал активност в политиката и само регистрацията на ДПС-Доган в ЦИК разкри, че има и такива интереси. Според информация на „Филтър“ преди години е бил назначен в бюрото за СРС-тата с протекциите и личното съдействие на Ахмед Доган.
В другия ракетоносител на „Демокрация, права и свободи“ също има личен довереник на подсъдимия хазартен бос. Заместник-председател на партията е друг юрист – Явор Хайтов.
Той е бил прокурист на акционерното дружество „Инфра Холдинг“, което е собственост на Васил Божков.
Освен адвокат и бизнесмен Хайтов е един от най-близките сътрудници на Божков и това е известно отдавна. Той остана плътно зад хазартния бос и по време на претърсванията в имотите му през 2020 година присъстваше на огледите на разследващите.
Също като Георги Гатев Явор Хайтов има опит в държавните структури като подчинен на Бойко Рашков. В средата на 90-те години е следовател в София. Издига се до зам.-министър на вътрешните работи в кабинета на Иван Костов през 1999 година. Тогава Хайтов е само на 30. След това напуска системата и става адвокат. В този период минава в юридическия екип на Васил Божков. В голямата политика се връща през 2014 година. Тогава вече е в Земеделския народен съюз, който по онова време се е отцепил от оригиналното БЗНС на Анастасия Мозер. По това време партията му става коалиционен партньор на „България без цензура“, финансирана в онзи период от банкера Цветан Василев, който днес е подсъдим за източването на 2 милиарда от КТБ. Лидер на „България без цензура“ е Николай Бареков, който днес защитава Ахмед Доган и дори беше на протеста пред Боянския сарай, за да влезе вътре заедно с поддръжниците на Сокола. Като депутат Хайтов стана и зам.-шеф на парламента. Тогава управляваше кабинетът на Пламен Орешарски, който бързо падна от власт.
През 2017 година Хайтов става коалиционен партньор на Реформаторския блок, който днес е познат като коалицията „Демократична България“. Тогава не успява да влезе в парламента, защото сборната формация не прескача бариерата. След това в един от кратките парламенти отново става депутат като коалиционен партньор на Стефан Янев, както и на „Изправи се.БГ“ на Мая Манолова, която стана известна със срещите си с Васил Божков, преди да се кандидатира за кмет на София през 2019 година.
До понеделник сутринта партията на Васил Божков не беше регистрирана в ЦИК за участие в предсрочните избори на 27 октомври. Според различни информации от Народното събрание той вече залага на Доган заради сигурния електорат и се връща в задкулисието, където е най-силен. Независимо от добре обезпечената кампания и сериозния финансов ресурс на последните парламентарни избори през юни за „Център“ на Божков гласуваха едва 1,2% от избирателите.
Румен Йончев – класически политически номад
Минал е през целия политически спектър като кандидат да ни управлява
Явор Хайтов и Георги Гатев са само част от любопитните нови партийци, които искат да са ракета носител на Доган.
Председател на Земеделския народен съюз е Румен Йончев. Той е известен с това, че е бил в целия политически спектър като кандидат да ни управлява. До известна степен усилията му се увенчават с успех – успява да се намърда в няколко парламента като коалиционен партньор на различни партии. Първо е народен представител от „Коалиция за България“ с основен партньор БСП в 42-рото народно събрание. След това изневерява на червената идея и става част от фракцията на Николай Бареков и Цветан Василев през 2014 година и отново влиза в парламента. После се завръща на депутатската банка като част от коалицията на Мая Манолова и Арман Бабикян, известна преди 3 години като „Изправи се! Мутри вън“. За четвърти път е депутат в 47-ото народно събрание, когато влезе като партньор на Стефан Янев от „Български възход“.
Сега, като лидер на партия от коалиция „Доган“, се очаква да бъде поставен на избираемо място и в листите за 51-вия парламент.
По образование Румен Йончев е икономист, който ударно развива бизнес в различни сфери. Също като основателя на другата партия в обединението. Политиката и бизнесът вървят ръка за ръка при новото поколение от мераклии да определят бъдещето на България.
Основателят на СБОР Димитър Илиев е собственик на клуб „Ялта“ до Софийския университет. В миналото той и брат му Красимир имат много други заведения. Сред тях е „Индиго“ до стадион „Юнак“, където през 2001 година загинаха 7 деца, а много други бяха ранени. По делото подсъдим беше братът на Димитър Илиев, който беше управител на клуба, но го оправдаха. Братята са свързани и със съмнителни сделки с общинско имущество, когато столицата се управляваше от свата на Васил Божков Стефан Софиянски. Неслучайно през 2001 г., когато се случи трагедията, Красимир и Димитър Илиеви са съдружници на Божков във фирма за ресторанти.
Александър МЕТОДИЕВ