4.5 C
София
петък, 6 декември 2024 г.

Доналд Тръмп спечели, а сега какво? 

Светът се събуди с нов президент на Съединените щати след съкрушителната изборна победа на Доналд Тръмп над Камала Харис. 78-годишният републиканец спечели надпреварата за Белия дом, след като няколко колебаещи се щата се преобърнаха в червено в унизителен удар за демократите. Докато Тръмп се готви да се завърне в Овалния кабинет, той навлиза в политически пейзаж, оформен от контролиран от републиканците Сенат и вероятно републиканско мнозинство в Камарата на представителите.

Неговият съотборник и сегашен вицепрезидент, Джей Ди Ванс, преди това обеща да обедини страната, като заяви: „Начинът, по който ще обединим страната, е да говорим за проблемите, които вълнуват американския народ най-много.“

Д-р Алън Мендоса, изпълнителен директор на аналитичния център Henry Jackson Society, заяви пред The Sun, че светът ще трябва да се приспособи след победата на Тръмп и че могат да се извлекат поуки от предишния престой на бившия президент в Белия дом. „Цялостната победа на Доналд Тръмп означава, че както съюзниците, така и враговете на САЩ ще трябва да пренастроят позициите си, за да отразят това, че сега светът ще се движи по неговата глобална програма.

„Би било грешка да се приеме, че каквото и да било – било то краят на войната в Украйна или бъдещето на Близкия изток – е предрешено. Историята на първата администрация на Тръмп от 2016-20 г. показва, че тези, които се ангажират и уважават САЩ, се справят добре при управление на Тръмп“.

Като новоизбран президент на САЩ Доналд Тръмп ще следва няколко ключови процедури и преходи, преди да може официално да встъпи в длъжност.

След изборите, но преди встъпването в длъжност, има преходен период, в който бъдещият президент започва да планира и организира администрацията.
Администрацията за общи услуги (GSA) предоставя ресурси на новоизбрания президент за този процес, а встъпващият в длъжност екип започва да организира работата на правителството. На 20 януари в годината след изборите Тръмп ще положи клетва на церемония в Капитолия.

След като положи клетва, новият президент официално започва своя мандат.
След като заеме поста си, Тръмп трябва да назначи ключовите членове на кабинета си и други висши служители. Тези назначения трябва да бъдат утвърдени от Сената.

А някои длъжности, като държавните секретари, министрите на отбраната и на финансите, са от решаващо значение за функционирането на изпълнителната власт.
След това Тръмп може да започне да изпълнява програмата си чрез изпълнителни заповеди, които са правно обвързващи директиви за федералните агенции.
Това често е едно от първите действия, които новият президент предприема, за да реши непосредствени политически проблеми.

След като встъпи в длъжност, Тръмп ще започне да получава класифицирани разузнавателни брифинги, за да се запознае с въпросите на националната сигурност.
Това е непрекъснат процес, който продължава през целия мандат на президента.
Тръмп може също така да започне разговори с членовете на Конгреса, за да осигури сътрудничество по законодателната си програма. Първоначалните ангажименти често се фокусират върху ключови приоритети като икономически планове, здравеопазване или национална сигурност. Както по време на встъпването в длъжност, така и в седмиците след него се очаква Тръмп често да произнася речи, за да очертае своите цели и визия за Америка.

Какво ще се случи с присъдата на Тръмп през ноември?

Доналд Тръмп използва няколко правни стратегии, за да избегне затвора, като най-големият му шанс зависеше от резултата от президентските избори.
Той вече отложи произнасянето на присъдата си по 34 обвинения в престъпления, свързани с фалшифициране на бизнес документи с цел оказване на влияние върху изборите през 2016 г.
Адвокатите му се подготвят за още правни битки, но начинът, по който гласуваха избирателите ще окаже най-голямо влияние върху бъдещето му.
„ситуацията е 50/50“, че той ще получи присъда през ноември, смята Карен Фридман Агнифило, бивш служител на окръжния прокурор на Манхатън пред CNN.

Тя смята, че победата в изборния ден е „неговата карта за излизане от затвора“.
Тръмп отдавна разчита на отлагания в правната си стратегия, често успешно.
До края на 2023 г. той беше изправен пред четири наказателни обвинения, но само едно дело беше стигнало до съдебен процес преди изборите.
Сега адвокатите му планират по-нататъшни тактики за отлагане на произнасянето на присъдата му, насрочено за 26 ноември.
Начинът, по който съдилищата ще реагират, ще оформи този безпрецедентен момент в американската история и ще определи дали и кога един президент ще изтърпи наказание „лишаване от свобода“.

Какви са обещанията и политиките на Тръмп?

С наближаването на поредното управление на Тръмп в Америка се появяват неотложни въпроси: Каква посока ще поеме подновеното лидерство на Тръмп? И какво ще означава това за бъдещето на страната, както в страната, така и на световната сцена?
Доналд Тръмп изложи обширна политическа програма за втория си мандат, като се съсредоточи върху борбата с незаконната имиграция, съживяването на американската икономика и оттеглянето на САЩ от помощта за Украйна. Възстановявайки мащаба на обещанието си от 2016 г. да построи стена по границата с Мексико, Тръмп обеща масова депортация на над 11 милиона лица без документи, пребиваващи в САЩ.

Икономическите му планове включват налагане на мита върху целия внос, с 60-процентна такса върху стоките от Китай. Икономистите предупреждават, че този подход може да действа като данък за американците и да повиши инфлацията, ако той отново заеме президентския пост. Външната политика на Тръмп, особено обещанието му да прекрати участието на САЩ в международни конфликти, предизвиква безпокойство в Украйна и сред нейните съюзници, които се опасяват от ускорен натиск за договаряне на споразумение с Русия, включващо значителни териториални отстъпки.

За разлика от кандидатурата му за преизбиране през 2020 г., в която липсваше подробна платформа, новите предложения на Тръмп предоставят на избирателите ясна визия за втори мандат. Сред основните му инициативи е изграждането на „модерен противоракетен щит от следващо поколение“, който да засили националната сигурност срещу потенциални заплахи. Този военен акцент се разпростира и върху вътрешната политика, като Тръмп предлага използването на военна намеса за овладяване на граждански вълнения и протести. Тръмп също така очерта план за въвеждане на до десет нови „градове на свободата“, наред със създаването на „anti-woke“ университет, което отразява постоянния му фокус върху реформата в културата и образованието.

Образователната му програма включва и централизирана система за сертифициране на учителите, която има за цел да гарантира, че те „възприемат патриотичните ценности“, в съответствие с усилията му за формиране на учебни програми и стандарти за преподаване.
Енергийната политика на Тръмп, обобщена с фразата „сондирай, бейби, сондирай“, подчертава ангажимента за разширяване на местното производство на енергия.
Този подход има за цел да увеличи енергийната независимост и икономическия растеж.
Социалните политики включват въвеждането на безплатен достъп до ин витро за всички, което разширява възможностите за репродуктивно здраве на американците.
Тръмп предложи строги мерки като смъртно наказание за наркодилъри и трафиканти на деца, което е отражение на твърдата му позиция по отношение на престъпността и обществената сигурност.
Спорно е, дали Тръмп е предложил да се разреши стрелбата по крадци в магазини като възпиращ фактор за престъпността, съобщава The Times.
Тези елементи, наред с други, илюстрират мащабния обхват на неговата политическа визия, която обхваща значителни промени в областта на отбраната, вътрешната политика, социалните инициативи и наказателното право.

Украйна, НАТО и Третата световна война

Обещанието на Тръмп да сложи край на войната в Украйна още в първия ден от встъпването си в длъжност зависи от увереността му в уменията му за водене на преговори. През септември той заяви: „Не мога да се съглася с това, което се случва в момента: „Бих вкарал [Путин] в една стая. Бих вкарал Зеленски в една стая. След това щях да ги събера заедно. И щях да сключа сделка.“ Според The Times той заема прагматична позиция спрямо президента Путин, когото се въздържа да критикува заради смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални.
Докладите сочат, че Тръмп обмисля да постави военната помощ на САЩ за Украйна в зависимост от готовността ѝ да започне мирни преговори с Русия, като същевременно уверява Москва, че подкрепата на САЩ за Киев ще се увеличи, ако Путин откаже да преговаря.

В сряда президентът на Украйна Володимир Зеленски изпрати своите най-добри пожелания на Тръмп. Той написа в X: „Поздравления за Доналд Тръмп за впечатляващата му изборна победа! Спомням си нашата чудесна среща с президента Тръмп през септември, когато обсъдихме подробно стратегическото партньорство между Украйна и САЩ, Плана за победа и начините да сложим край на руската агресия срещу Украйна. Оценявам ангажимента на президента Тръмп към подхода „мир чрез сила“ в глобалните дела. Именно това е принципът, който на практика може да доближи постигането на справедлив мир в Украйна. Надявам се, че заедно ще го приложим в действие“.

Елена Поптодорова: Американският президент няма да реши политическия пъзел в България

По време на първия си мандат Тръмп заплаши да изтегли САЩ от НАТО, ако страните членки не увеличат разходите си за отбрана, което наистина доведе до увеличаване на вноските. В предизборно послание, озаглавено „Предотвратяване на Трета световна война“, той също така обсъди необходимостта от продължаване на усилията, започнати по време на неговото президентство, за преоценка на ролята и мисията на НАТО.

Експертът Алън Мендоса заявява пред The Sun: „Непредсказуемостта на Тръмп ще бъде също толкова положителен фактор на световната сцена, колкото и през първия му мандат. „Тя ще държи съюзниците нащрек, работейки усилено за поддържането на съюз, който изисква споделяне на тежестта, а не на пътниците, а враговете ще трябва да внимават в краката си, а не да приемат, че Америка е заспала на волана.“
През юли Тръмп призова Израел да прекрати конфликта си с ХАМАС и поиска освобождаването на заложниците, държани в Газа. По отношение на войната в Близкия изток д-р Бурчу Озчелик, старши научен сътрудник на RUSI по въпросите на сигурността в Близкия изток, заявява „Сега държавите от Близкия изток ще се подготвят за това как обещанието на Тръмп от кампанията да „сложи край на войните“ ще се отрази на място в Газа, Ливан и региона, който е на ръба на задълбочаваща се нестабилност с продължаващото военно противопоставяне между Израел и Иран.
„Ужасяващите атаки на ХАМАС на 7 октомври промениха регионалното статукво, което означава, че това не е Близкият изток, който Тръмп остави преди четири години.
„Много хора в региона ще се подготвят за завръщане към транзакционната дипломация на Тръмп – подход на „титла за титла“, подход на сключване на бизнес сделки – който регионалният политически елит ще познава от предишната администрация на Тръмп.
„Държавите от Персийския залив, най-вече Саудитска Арабия и ОАЕ, вероятно смятат, че при второто президентство на Тръмп може да се спечели повече, като например американски гаранции за сигурност, оръжейни сделки и по-твърда позиция спрямо Иран.“
Новоизбраният президент също така твърди, че Тайван трябва да компенсира САЩ за своята отбрана, като заяви пред Bloomberg Businessweek, че островът, който Китай се е зарекъл да си върне, „краде“ американското производство на микрочипове.
Тръмп също така заяви, че ще изпрати специални сили за борба с мексиканските наркокартели и ще завърши изграждането на стената по границата с Мексико, след като през 2021 г. президентът Байдън спря работата по границата. Предстои да разберем какво ще изпълни от дългия списък с обещания и закани.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img