29.8 C
София
четвъртък, 19 юни 2025 г.

Донор е предал на 52 деца ген, причиняващ рак, сред тях може да има българчета

В Белгия между 2008 и 2017 г. петдесет и две деца са били заченати със сперма от един и същ донор. Установено е, донорът е носител на ген, потенциално причиняващ рак. Това съобщи днес белгийското министерство на здравеопазването.

Случаят засяга няколко европейски страни, като сред потенциално застрашените деца може да има и българчета, предаде Франс прес.

Според неотдавнашно разследване на британския в. „Гардиън“ донорът е носител на рядка мутация, която може да доведе до тежкото заболяване, е дал възможност за зачеване на най-малко 67 деца в Европа. Оттогава са диагностицирани 10 случая на рак.

Донорът е бил в добро здравословно състояние, не е имал наследствени предразположения към болести и е бил тестван в съответствие с действащите разпоредби, пише БТА.

Носителят на редкия ген обаче според някои е знаел, че генните аномалии могат да причинят синдрома на Ли-Фраумени (LFS) – наследствено заболяване, което значително увеличава риска от различни форми на рак. Предупреждение в тази връзка е издадено през 2023 г. след установяването на ракови заболявания при някои деца, заченати със спермата на донора в център в Дания.

Според белгийското министерство на здравеопазването потенциално засегнати са още няколко държави: България, Кипър, Германия, Испания, Унгария, Ирландия, Гърция, Нидерландия и Полша.

Белгийската държавна агенция за лекарствата и здравните продукти е била предупредена още през 2023 г. Министърът на здравеопазването Франк Ванденбрук обаче казва, че е бил информиран едва в понеделник.

„Тази информация е трябвало незабавно да бъде предадена на министъра, от чиято компетенция е случаят“, заяви министерството му.

В белгийските центрове за репродуктивна медицина от случая са засегнати 37 семейства с общо 52 деца, родени между 2008 и 2017 г. Не се твърди изрично, че всички от тях живеят в Белгия.

От 2007 г. насам белгийското законодателство постановява, че генен материал от един и същ донор може да бъдат разпределен между максимум шест жени. „Правилото за шест жени е било надхвърлено на национално ниво, а също и на ниво един център“, изрази съжаление министерството.

Белгийското правителство отказа да съобщи дали и колко са случаите на диагностициран рак при заченатите деца.

 

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.