Теодор ЦЕКОВ
Марк Зукърбърг шокира малцина с признанието, че Фейсбук, Инстаграм и Уотсап са потулвали информации под натиск от администрацията Байдън-Харис и ФБР. В писмо до правната комисия към Конгреса на САЩ мултимилиардерът изрази съжаление, че неговите социални мрежи са цензурирали компрометиращи факти за лаптопа на Хънтър Байдън и КОВИД-19 през 2020–2021 г.
Дяволът се крие в детайлите. Зукърбърг използва като повод разследване относно модерирането на съдържание в онлайн платформите. В разкаянието за вече известни грехове 40-годишният бос вмъква различна тема: „Искам да засегна даренията, които направих в подкрепа на изборната инфраструктура за предишния президентски вот. Идеята беше да осигурим необходимия ресурс, за да гласуват хората безопасно в условията на глобална пандемия. Вноските през Chan Zuckerberg Initiative трябваше да са непартийни – разпределени между градове, села и предградия. Въпреки анализите, сочещи обратното, някои хора вярват, че работата е облагодетелствала една партия над другата. Целта ми е да съм неутрален, да не играя роля по един или друг начин. Затова не планирам да правя подобни дарения за тези избори“.
Преди проблема с електоралната намеса трябва да отчетем две съвпадения, които едва ли са случайни. Зукърбърг изпрати писмото дни след ареста в Париж на Павел Дуров, създател на ВКонтакте (руския Фейсбук) и Телеграм. Изпускайки юздите на световния ред, западният политически елит затяга информационния контрол. Директорите на социални мрежи са поставени между чук и наковалня – носят отговорност за всякакво съдържание, а когато блокират профили или новини са обвинявани в посегателство над свободното слово.
Същевременно Доналд Тръмп заплаши Зукърбърг с доживотен затвор, ако се опита да стори „нещо незаконно“ за предстоящите избори на 5 ноември. Предупреждението идва от новата книга на бившия и вероятен бъдещ държавен глава. В биографията Save America за мандата 2017–2021 Доналд публикува снимка от среща с Марк в Белия дом и пише: „Той водеше много хубавата си съпруга на вечери, държеше се по-мило от всички, докато подготвяше инсталиране на срамните кутии за бюлетини в истински заговор срещу президента“.
Тръмп визира инициативата на Зукърбърг и Присила Чан за повишаване изборната активност през 2020 година чрез дарени $419 млн., наричани Zuck Bucks (Зук кинти). И допълва: „Той ми каза, че няма никой като Тръмп във Фейсбук, но в същото време и по някаква причина насочи мрежата срещу мен. Ние го наблюдаваме внимателно и ако този път той направи нещо незаконно, ще прекара остатъка от живота си в затвора, както и други, които мамят на вота през 2024“.
45-ият президент на САЩ размаха пръст през юли в своята Truth Social: „Изборните измамници ще бъдат изпратени в затвора за дълго време. Ние вече знаем кои са те. Не го правете! Зукърбъкс, внимавайте!”.
Републиканците имат основания да винят Зукърбърг за изкривяване на предишния вот. Сега не вярват в искреното му съжаление, нито в заявката за неутралност.
Технологичните гиганти от Силициевата долина край Сан Франциско застанаха срещу Тръмп още преди 8 години. През 2016 г. в търсачката на Google първите десет резултата неизменно са били положителни за Хилари Клинтън, което й донесло към 2,6 млн. гласа. Сензационната загуба показа, че господарите на интернет не диктуват общественото мнение. Те предприеха кръстоносен поход срещу Тръмп. През 2020-а мониторинг в три оспорвани щата също показа, че Google толерира либералите и демократите. Социалните мрежи започнаха цензура през „независими“ фактчекъри. Разкритието на „Ню Йорк Поуст“ за лаптопа и евентуална търговия с влияние на семейство Байдън беше потулено като „руска дезинформация“, за да не повлияе вота.
Основен фактор за победата на Джо Байдън се оказа иновацията „Чан Зукърбърг“, която безпрецедентно финансира не партия и политици, а електоралния процес. Даренията се насочват към създадени/управлявани от демократи НПО, а оттам се прехвърлят към изборната администрация с указания как да бъдат използвани.
Мотивът на инициативата е да стимулира и улесни вота в цялата страна чрез технически методи, посещения на избиратели с помощ за попълване и изпращане на бюлетини по пощата. Парите и работата обаче са насочени главно към гласуващи за демократите райони в колебаещи се щати. Например Джорджия, Аризона и Уисконсин, където Байдън изпревари Тръмп с по 10–20 хиляди гласа или под 1%, както и Пенсилвания, където разликата от 80 хиляди се равняваше на 1,17%.
Foundation for Government Accountability установи, че в Джорджия са похарчени $31 млн. или 9% от Зук-кинтите при 3% дял от населението на САЩ. В шестте най-големи района, спечелени от Байдън, са похарчени между $7 и $15 на гласуващ, докато в тези за Тръмп са инвестирани по $1–3. В Уисконсин са похарчени $47 на човек в град Грийн Бей – 7 пъти над нормалното, в спечелените от Байдън окръзи са инвестирани по $3,75 на гласуващ, а в тези за Тръмп – по 55 цента. Разликата е 6–7 пъти и в други щати.
Писмото на Зукърбърг се интерпретира като двойна игра, подсигуряване при евентуална победа на Тръмп и дистанциране от политически битки. По-критичните републиканци твърдят, че признанието е нахален и безсрамен опит за прикриване на задника, а други го използват като критика към Байдън и Камала Харис за злоупотреба с власт. Илон Мъск, който разкри властови натиск за цензура към Туитър, приветства писмото като крачка в правилната посока. В интерес на демократите е скандалът да отшуми, затова няма да отмъщават на Зукърбърг и ситуацията изглежда двойно печеливша за него.