Качеството на живот на бъдещите поколения ще зависи от развитието на 4 ключови индустрии. България може да играе ключова роля за транспортната и енергийната свързаност в региона, заяви бившият помощник държавен секретари на САЩ в Джеймс О’Брайън.
Думите му дойдоха по време на форум, организиран от Евроатлантическия институт в София, посветен на войната в Украйна, дезинформационните кампании на Русия и Китай и индустриите с ключова важност за бъдещите поколения, предаде БГНЕС.
О’Брайън беше специален гост на събитието, заедно с бившия специален пратеник и координатор на Центъра за глобално ангажиране на САЩ Джеймс Рубин.
Рубин смята, че войната в Украйна е далеч от края си и заяви, че президентът на САЩ Доналд Тръмп бавно осъзнава, че не е способен да повлияе върху решенията на Владимир Путин.
„Времената, в които живеем, са много турболентни. Има въпроси, но не и отговори какво ще прави САЩ. Няма нищо по-важно от войната в Украйна, така както през 90-те години най-важни бяха конфликтите в Югославия“, каза той и добави, че действията на Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин също са от изключителна важност, тъй като са свързани с Украйна.
Бившият американски дипломат заяви, че за съжаление принципът за неприкосновеност на държавната територия е престанал да доминира в международните отношения.
„Това е политиката, в която ще продължи да се развива света и двигател на тази политика е Москва. Добрата новина е, че Тръмп бавно осъзнава, че не е толкова лесно да се спре войната и той няма нужното влияние, за да убеди Путин да спре. Цялата кариера на Путин зависи от войната. Войната ще продължи, тъй като Западът е готов да защитава Украйна и тя доказа, че е способна да се защитава. Войната ще продължи, докато мисленето в Москва не се промени“, заяви Рубин.
Той смята, че междинните избори в САЩ (за Конгрес и Сенат), които са след само 18 месеца, ще бъдат спечелени от демократите, което ще доведе до промяна във външната политика на Вашингтон. Рубин също така подчерта, че мнозинство на демократите в Конгреса ще отвори възможността за разследвания на семейство Тръмп и „всичко, което са направили през последните 6 години“.
Бившият координатор на Центъра за глобално ангажиране смята, че едно от най-сериозните предизвикателства, пред които сме изправени днес, е информационната война, водена от Русия и Китай.
„Когато бях млад, мислех, че светът ще свърши с ядрена война. 90-те години бяха доминирани от етнически конфликти. После дойде 11 септември и до края на десетилетието САЩ се занимаваха с тероризма. После дойде глобалното затопляне. С идването на нови проблеми, старите не затихваха. След 2020 дойде проблемът с информационната война, която е най-вече насочвана от Москва и Пекин“, каза Рубин и изрази съжаление, че Тръмп атакува много от регулациите, приети от предишната администрация във връзка с дезинформацията в социалните мрежи.
Рубин изтъкна нуждата от синхрон между ЕС и САЩ по отношение на информационната война и военнопромишлените комплекси. Той смята, че координация във военното производство също ще бъде от полза на Украйна.
Джеймс О’Брайън на свой ред заяви, че за в бъдеще България може да играе ключова роля в енергийната и транспортната свързаност в Югоизточна Европа. Той посочи, че качеството на живот на бъдещите поколения ще зависи от развитието на 4 ключови индустрии: ИИ, медицина, енергетика и дигитални технологии. В тази връзка О’Брайън изтъкна, че България разполага с доказани специалисти в IT-сектора.
Двамата коментираха и настъпилия разрив в отношенията между Тръмп и бившият му съветник Илон Мъск.
„Очаквам, че спорът му с Тръмп ще има стратегическо въздействие, тъй като Мъск има огромно влияние върху хората по света“, каза Рубин.
О’Брайън, на свой ред, изтъкна, че разривът с Тръмп, може да накара Мъск да потърси сътрудничество с други държави, които имат желание да инвестират в бизнесите му.
Снимка: БГНЕС