
Днес /3 юни/ Европейската комисия официално ще публикува своя доклад в рамките на пролетния пакет на Европейския семестър. С него се очаква България да стане 11-ата държава в ЕС, срещу която се задейства процедура по прекомерен дефицит (свръхдефицит).
Процедурата предвижда засилен регулярен мониторинг от Брюксел, задължителни ограничителни мерки за свиване на разходите и потенциални финансови санкции, ако препоръките не бъдат изпълнени.
По предварителни данни на Евростат, бюджетният дефицит на България за 2025 г. е достигнал около 3,5% от БВП, което е над разрешения „Маастрихтски“ таван от 3%. Държавният дълг обаче остава стабилен и далеч под лимита от 60% (около 29,9% от БВП). Пролетната прогноза на ЕК показва рискове дефицитът да продължи да расте през 2026 и 2027 г., ако не се предприемат спешни фискални корекции.
