
„Мога само да спекулирам за това дали човекът е нападнат от мечка. Към момента и СДВР, и Планинската спасителна служба, както и от парк “Витоша“, са пестеливи по тази тема и не казват категорично мнение“.
Това каза по бТВ Владимир Тодоров, експерт по мечките в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН и основател на платформата “Мечешки истории“.
Припомняме, че вчера край хижа “Офелиите“ на Витоша бе открит мъртъв млад мъж с обезобразено лице. Една от версиите е, че е бил нападнат от мечка. Според експерта има възможност това да се е случило, защото във Витоша живеят мечки. “Предполага се, че там има между 10 и 15 индивида“. “Не звучи много като бройка, но всъщност не е и малко, като се има предвид, че повече от половината от планината е изключително туристическа“, обясни Владимир Тодоров.
Ако става дума за мечка, защото има мечки, винаги стои и хипотезата за кучета, на Витоша има много кучета, допълни Тодоров. Той даде пример, че през зимата е имало срещи с мечки по платата високо в планината, където хората практикуват екстремни спортове. По думите му българската мечка по принцип не е агресивна. Като цяло и повечето мечки не са агресивни.
„Нападението на животното в повечето случаи е бягство в грешната посока. В този ред на мисли по-скоро става въпрос за изненада, ако се случи нападение от мечка. Животно, което е уплашено, реагира агресивно. Те не убиват хора“, обясни Владимир Тодоров.
Той посъветва, ако се преминава през територия, която е обитавана от мечка, да гледаме да бъдем шумни, което често се пренебрегва от хората. На Витоша живеят между 10 и15 мечки, има предпоставки за среща с човек.
„Не звучи много като бройка, но всъщност не е и малко, като се има предвид, че повече от половината от планината е изключително туристическа. Много голямо присъствие на хора има там и това е предпоставка за евентуални срещи“, обясни Владимир Тодоров.
Той даде пример, че през зимата е имало срещи с мечки по платата високо в планината, където хората практикуват екстремни спортове.
