5.1 C
София
петък, 6 декември 2024 г.

ЕП одобри бюджета на Европейския съвет за 2025 г.

Евродепутатите одобриха бюджета на Европейския съюз за 2025 година. Това стана по време на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург.

Годишният бюджет на ЕС за 2025 г. ще възлиза на 199,4 милиарда евро. В него са заложени и 155,21 млрд. евро (бюджетни кредити) за плащания.

Разликата между размера на бюджетните кредити за поети задължения и бюджетните кредити за плащания се дължи на факта, че за някои мерки, прилагани пряко от Комисията, се използват за многогодишни бюджетни кредити. Те са свързани главно с мерките за насърчаване на продажбите на селскостопански продукти и с мерките за стратегическо планиране и координиране на политиките.

В новия бюджет на ЕС са предвидени и близо 72 млрд. евро от фонда на финансовия инструмент „Следващо поколение ЕС“ (Next Generation EU). Той е създаден по предложение на Европейската комисия. Неговата цел е да бъде финансирано възстановяването на държавите от Евросъюза от кризата, породена от пандемията от COVID-19.

Механизмът за възстановяване и устойчивост е основен елемент на „Следващо поколение ЕС“. Чрез него се предоставят заеми и безвъзмездни средства в подкрепа на реформите и инвестициите, предприети от държавите, членуващи в ЕС.

Европарламентът обяви по-рано, че при преговорите със страните от ЕС е постигнал увеличение на финансирането с 230,7 милиона евро в сравнение с първоначалния проектобюджет.

Бюджетът на ЕС за 2025 г. е увеличен благодарение на спестени средства от предходни периоди.

Сред допълнителното финансиране, което се отпуска, са 62 млн. евро за „Еразъм+“. Това е програмата на ЕС за подкрепа на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа. Нейният бюджет за 2025 г. възлиза на близо 5 млрд. евро.

Предвидени са и още 25 млн. евро за програмата „Хоризонт Европа“, която финансира научните изследвания и иновациите. Нейният бюджет за 2025 г. възлиза на 12,76 млрд. евро.

Бюджетът на Европейския съюз за 2025 година е фокусиран върху политики, свързани с борбата с негативните промени на климата, здравеопазването, хуманитарната помощ и управлението на границите на Европейския съюз.

Променената многогодишна финансова рамка на ЕС е ориентирана към подсилване на дългосрочния бюджет на Европейския съюз и посрещане на новите предизвикателства, сред които последиците от агресивната война на Русия срещу Украйна.

Допълнителното финансиране, което е предвидено, е предназначено за подкрепа за Украйна, за инвестиции в критични технологии като част от Платформата за стратегически технологии за Европа (STEP), лихвените плащания по инструмента „Следващо поколение ЕС“. Предвидени са допълнителна средства и за финансирането на спешна помощ при природни бедствия и хуманитарни кризи в страните от ЕС и извън него.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img