
Милена ФУЧЕДЖИЕВА
Наративът на една голяма част от България, тази, която избра Румен Радев, както и тази, която не избра ПП-ДБ, е, че на дъното на тоталното недоверие към институциите и изобщо към всичко случващо се тук стоят Делян Пеевски и Бойко Борисов, като двамата са сложени на едно ниво, при положение че единият управлява България в продължение на повече от десетилетие, докато другият се появи публично като политик едва в последните години. Тоест единият е носил публична отговорност и е движил процесите в България открито, докато другият го прави задкулисно. Справедливо или не, този „тандем“ беше наложен като „майката на всички недоверия“.
Проблемът обаче не е локален, а е глобален. Навсякъде никой не вярва на политиците, а оттам лавината недоверие расте неудържимо във всякакви невероятни посоки. Когато едва не убиха Доналд Тръмп, оцелял по чудо само с ранено ухо, конспиративните теории избухнаха, че той сам си е организирал атентата, за да спечели президентството. Очевидно този атентат проработи в негова полза и той стана президент. Но това не означава, че Тръмп е дотолкова луд, че да рискува живота си с изстрел в главата, за да постигне целите си. Вторият опит за атентат на галата на чуждестранните журналисти беше моментално завъртян из социалните медии като поредната конспиративна теория в която американският президент се опитва да отвлече вниманието на избирателите си от задълбочаващия се проблем с войната в Иран.
В България пък случаят „Петрохан“ беше категоризиран като конспирация, в която няма самоубийци и убити от Ивайло Калушев, а всичко е много добре подготвена операция с участие на службите, дирижирани от неразделните Пеевски и Борисов. Те си вървят в пакет 2 в 1 при всяка конспиративна теория, независимо че това не отговаря на истината. А конспирация с 6 убийства в България е невъзможна, защото тук винаги отнякъде нещо изтича. Майката на едното убито от Калушев момче, както и майката на младежа, спасил живота си от гуруто педофил, получиха безкрайно медийно внимание и време, за да разпространяват версиите си за случилото се, които обаче бяха опровергани от министъра на вътрешните работи от служебното правителство на ПП-ДБ Емил Дечев, напълно подкрепяйки разследването на службите. Оказа се, че Пеевски и Борисов, които може да имат всякакви други вини, не стоят на дъното на самоубийствата и убийствата на петроханската секта – на което конспирационистите никога няма да повярват, ако ще и доказателствата да дойдат от МОСАД, ЦРУ и ФБР заедно. За майките на убитите момчета истината е безмилостна и е разбираемо, че се търсят всевъзможни – и невъзможни – начини тя да бъде съчетана с чувството за вина, което, макар и потиснато, тези родители изпитват. Фактите са, че са предали отглеждането на децата си на извратени хора, действащи под прикритието на будизма, хипнотичната регресия в минали животи, и подводничарството. Гмуркането е било най-вече в дълбоките води на тъмните човешки страсти, чиито обекти са малки момчета. Изпитваме съчувствие към родителите, загубили младите си синове, но начинът, по който те бяха използвани политически, за да се внуши на обществото, че нищо не е такова, каквото изглежда, и че „дълбоката държава“ е убила 6 души, беше непочтен и разграждащ доверието в институциите не по-малко от фигурите на двама политици. Министър Емил Дечев потвърди версиите на разследването след, а не преди изборите. Но по-добре късно, отколкото никога. И това не промени и на милиметър нагласите, че няма четирима самоубили се и двама убити, а че всички са избити.
В по-малък мащаб същото се случва и с убития планинар на Витоша от мечка – или кучета. Споделяйки във Фейсбук, че на Витоша съм се разминала със смъртта, ставайки свидетел как две кучета преследват сърна, статусът ми беше видян от 500 000 души, а коментарите са над 500. Удивително е, че ако споделя нещо гениално, примерно, свързано с изкуство или литература, те не биха произвели и една стотна от това внимание. Хората не вярват, че туристът е бил убит от мечки, а смятат, че е разкъсан от кучета, които принадлежат на „богаташ“, живеещ някъде там. Според голяма част от обществото мечките са измислени, за да се отклони вниманието от богаташа и изобщо от хората, които пускат кучетата си да вилнеят из планината. Истината обаче е, че човекът е бил убит от мечка, защото лицето му е било обезобразено. Кучетата не посягат първо на лице, а на гръклян, хапят краката и изобщо имат друго поведение при нападение. Но в Ерата на Недоверието ние никога вече няма да можем да вярваме на никоя официална версия. Зад всяка официална версия стоят „политически и финансови интереси“, „влиятелни личности, свързани с политици“, „мафиоти“, „олигарси“, „дълбоката държава“. И нищо не е такова, каквото изглежда.
Интересни са разликите в конспиративните теории на двата лагера в Америка – демократи и републиканци. Тръмпистите, МАГА хората и анархистите конспирационисти срещу лагера на демократите и либералите. Първата група се води за необразована, нечетяща и неспособна на критическо мислене. Една част от нея вярва в дълбоката държава на рептилите. Колкото и невероятно да звучи, лично познавах хора, които вярват, че рептилите са сред нас, че всички американски политици на върха са рептили, включително Тръмп, и че под човешката си обвивка те са големи гущери, мигащи вертикално. Тези хора вярват, че ковид е пуснат нарочно, за да се въведе глобален контрол върху земното население с помощта на ваксините, с които ние, ваксинираните, вече сме чипирани. Те също така бяха сигурни, че всички ще измрем от рак. Случаите на рак не са се увеличили драстично след ковид, но за конспирационистите това няма значение. Друга част пък е убедена, че има световен педофилски заговор и че всички хора по върховете си бият инжекции с „аденохром“ за вечен живот, който се извличал от кръвната плазма на малки деца и бебета.
Другата група, поради по-голямата си образованост, не пропада в такива глупости, но те пък смятат, че само републиканците са управлявани от дълбоката държава, и вярват, че Тръмп е способен да си организира атентати, за да бъде избран или за да вдига рейтинга си. За тях на дъното на случая „Петрохан“ стои политическа конспирация, която цели да компрометира ПП-ДБ поради близките връзки на кмета Терзиев с Калушев и компания. Така и не разбрахме за какво той е давал пари на „Ивей“, но ако ще да е давал пари и на самия Сатана, той е от „нашите“ и няма значение. Ако тези пари ги беше дала Йорданка Фандъкова или който и да е друг кмет от друга партия, тогава щеше да има огромно значение. И щеше да се настоява за оставка. Високата интелигентност никак не пречи на двойните стандарти.
Във Франция пък Брижит Макрон е атакувана като трансжена. Делата й срещу най-голямата й клеветничка Кандис Оуен принудиха г-жа Макрон да се подложи на лекарски прегледи и дъщеря й да даде показания пред съда, че майка й я е родила през процепа на краката си, наречен вагина. Оуен обаче не вярва на вагината на Бриджит и никакви доказателства нямат значение за нея, защото тя прави луди пари от клеветите, които разпространява. Тя и изменилият на Тръмп Тъкър Карлсън смятат, че Чарли Кърк е убит със съучастието на съпругата му, защото се е обърнал срещу евреите. Конспирация без евреите не е конспирация. Те са всесилните наши господари, които ни управляват с помощта на всяка една конспирация. Антисемитизмът расте като лавина, на която все по-малко обръщаме внимание, защото се превърна в ежедневие. Все по-горчиво ежедневие за милиони невинни хора, разпръснати по света или в Израел, които започват – отново – да крият самоличността си, сменяйки имената си с нееврейски, за да са в безопасност. Кой би помислил, че нещо подобно може отново да се случи?! И на дъното на Ерата на Недоверието отново стои кой? Не, не той, а интернет. Всяка безумна теория, лъжа и клевета е достъпна до всеки, а истински интелигентните хора са твърде малко пропорционално на масите. Останалото е мълчание.
