Ерджан Ебатин е политик от ДПС, роден е в Провадия. Бил е народен представител в седем народни събрания. През 2001 г. е избран за областен координатор на ДПС за област Варна.
Завършва професионална гимназия по туризъм във Варна, а след това Биология и Химия в Шуменския университет.
– Господин Ебатин, как ще коментирате обединението между двете ДПС-та? Каква е реалната ситуация, предвид че хората на Доган отричат да има такова?
– Първо няма две ДПС-та, а едно-единствено. Това е факт от миналата година, тъй като след изборите, съгласно устава на Движението за права и свободи, ние легитимирахме един-единствен председател – Делян Пеевски. Подали сме документи до българския съд и очакваме произнасяне. Тези, които работят за друга политическа формация, автоматично биват изключени от партията, както е по устав. Действието на д-р Джевдет Чакъров още повече показа правотата на това, което говоря. Темата за обединението с другата формация, която вие поставяте, просто не съществува, не е актуална и няма такъв казус. Ясно се вижда, че ДПС е едно-единствено, силно и лидерът в момента е Делян Пеевски.
Колкото до изявленията на представителите на АПС, разбирате, че става въпрос за поединично оцеляване. Усеща се паника, която хората на Доган се опитват да обвият в приличен политически етикет, под формата на тези за каузи, ценности, демокрация. Само че, когато нещо е изчерпано и няма душевност, в каквито и думи да го облечеш, то просто е лишено от истинско съдържание. Това са представите за политически проект, който последните 10 години е абсолютно изчерпан откъм истинска автентичност.
– Казват, че действията на Джевдет Чакъров са личен акт. Така ли е и ще го последват ли други от Догановото ДПС?
– Характерът на един акт винаги е личен. Такива са и изявленията на хората на Доган след напускането на Джевдет Чакъров. Вижда се амбицията да овладяват политически проект, който в паниката си те ще се опитат да създадат. Това е фалшиво, защото е лишено от съдържание. Истината е, че при тях разпадът е тежък. Ще ви дам пример от Варна. През последната седмица трима представители на ръководството на младежкото ДПС напуснаха. Мотивацията им беше липсата на лидерство, на ясна визия и гнилостни процеси на всякакво ниво в тяхната формация. Такива лични актове текат навсякъде. Както виждате, почти всички кметове на общини се върнаха обратно в семейството си, като тези процеси продължават. Просто хората искат силен ръководител. Вече се вижда, че ДПС е с променена визия, която касае политики в полза на хората, и то по общините. Трябва да инвестираме в нашите населени места, защото всеки иска да живее добре, да има пътища, да има вода. За първи път от десетилетие насам ДПС е партия, която работи с конкретни политики.
– Усеща ли се някакъв натиск върху структурите на ДПС из страната? Какво е настроението сред обикновените членове на партията?
– Натискът на етническа основа вече приключи. Малко по малко ДПС ще възстанови целия си потенциал като широко представителство сред хората. В момента ние сме много по-голяма и мощна организация от тази, която бяхме само преди година. Не знам дали си давате сметка, но ние вече сме на нивото на втора политическа сила. Това създава определени страхове сред други политически субекти, които ясно осъзнават, че не правят политика сред хората, на терен. В момента няма политика, а една арена, на която има личностно противопоставяне. Имам чувството, че голяма част от лидерите имат артистични наклонности и продуцират своя театър. Пускат си видеа, снимки и прочее, което е далеч от политиката.
Отново ще ви дам пример. Почти всяко изявление на председателя на ДПС Делян Пеевски е свързано с конкретни неща в полза на хората. Политиката трябва да се върне във физическия си смисъл с действия за обществото, а не в самопродуциране.
– Забелязвате ли някакъв проблем между българи и турците, членове или симпатизанти на ДПС?
– Този въпрос може да бъде зададен, ако някой не познава ДПС. Ако сте в нашето ежедневие и ритъм, ще видите, че няма място за такова мислене. Единственият проблем е да се махне крепостното владичество на някои лица в определени региони. Когато дълги години си насаждал на избирателя, че трябва да гласува, иначе е предател, ти си му сложил психологически окови. Тези, които държаха в крепостничество избирателите си, превърнаха ДПС в политически инструмент за решаване на лични въпроси и в инструмент за репресия върху общност, която уж трябваше да бъде свободна и да се развива. Превърнаха партията в затвор и ако някой не изпълняваше исканията на определени деребеи, веднага беше обявяван за предател. Така че ДПС трябва се върне и ще бъде върната към хората във всеки един регион.
– Може ли да се каже, че ерата Доган си отива?
– Доган не е част от ДПС, тази ера вече си е отишла.
– След напускането на Джевдет Чакъров хората на Ахмед Доган направиха спешна среща, но някак си не се разбра какво точно се е случило там. Вие знаете ли нещо конкретно?
– Мога да ви кажа какво са обсъждали. Тъй като са в паника, са обсъждали по какъв начин да излязат от ситуацията. Те усещат, ясно им е, че губят всичко. Нямат друг ход, освен да се опитат да регистрират някакъв политически проект, който няма нищо общо с ДПС. Ще се хванат за този проект като удавник за сламка, но водите са много дълбоки. Морето е бурно, а те нямат качествата да го преплуват и ще се удавят. Съдбата не е в тяхна полза. Без да съм звездоброец и ясновидец, мога да кажа, че хороскопът на хората на Доган не е добър и това се усеща.
– Вие сте областен координатор на ДПС, как ще коментирате искането на президента за провеждане на референдум за еврото, какви са обществените нагласи?
– Съвсем честно ще ви отговоря. Президентът не прави това от позицията на загрижен за българския народ човек, както иска да го представи. В този живот съм научил едно – да не разчитам на нечестни хора. В политиката има много личности с амбиции и силно его, които обичат властта. Убеден съм, че Румен Радев е едно от най-показните олицетворения на този типаж. Догодина изтича последният му президентски мандат. Виждате, че в момента има сравнително устойчиво правителство и на хоризонта не се задават парламентарни избори. Затова всяка една тема, която Радев може да консумира, за да го издига по някакъв начин в очите на хората, той ще използва по най-бруталния начин. Включително и на цената на стратегическото бъдеще на страната.
Намираме се в много сложна обстановка. Не знаем накъде върви светът, руши се цялата геополитическа конструкция, до нас има война. В такава сложна ситуация Радев поставя под риск стратегическото бъдеще на страната, и то на базата на собствения си политически егоизъм. Това е недостойно и съм убеден, че има хора, които го осъзнават, и те не са малка част.
През последните 20 години голяма част от политиците превърнаха политическия терен в театър. Тласък на това дават и модерните технологии и комуникации. На преден план избуяват определени и низки човешки качества. Ако някой ми беше казал, че теорията за плоската земя ще се възприеме от немалка част от хората, щях да му се изсмея. Но това е факт, вижте какви дребни неща намират почва за развитие.
Така е и с политиците с много силно его. Те си пускат клипове и снимки в социалните мрежи, всеки ден правят някакви изявления. Този тип комуникация определям като най-големия проблем не само в България, ами и в световен мащаб. Това налага определен тип лидери, което никак не е добре.
Трябва да се знае, че геополитическото прекрояване на света няма да стане без войни. Формулата на управление не е подготвена за цифрово-електронната комуникация, а промяната на властта винаги става по силов път.
Петя БАХАРОВА