
На фона на трудните преговори за прекратяване на огъня, напрежението между САЩ и Иран рязко ескалира. Американските сили нанесоха нови въздушни удари в Южен Иран, докато новият върховен лидер на страната Моджтаба Хаменей отправи остри заплахи към Вашингтон, заявявайки, че американската армия вече няма да има „безопасно убежище“ в региона на Персийския залив.
Според информация на BBC и Централното командване на САЩ (CENTCOM), американската авиация е атакувала военни цели близо до стратегическото портово градче Бандар Абас, разположено на самия Ормузки проток. Обект на ударите са били ирански ракетни площадки, както и лодки, които по данни на разузнаването на САЩ са правили опит да залагат мини във водния път.
От CENTCOM класифицираха операцията като акт на „самоотбрана“, целящ да защити американските сили и международното корабоплаване от иранските заплахи. Говорителят на командването капитан Тим Хокинс уточни, че САЩ ще продължат да защитават позициите си, въпреки че проявяват максимална стриктност за спазване на временното прекратяване на огъня. Местните власти в Иран потвърдиха за силни експлозии и започнаха разследване, но Техеран все още не е излязъл с официална държавна позиция по инцидента.
Реакцията от висшето ръководство на Ислямската република обаче не закъсня. Новият върховен лидер Моджтаба Хаменей (който пое поста и според CBS News в момента ръководи страната от неизвестно и сигурно място след раняването си в началото на войната) излезе с остро предупреждение. Той директно заплаши Съединените щати, че действията им ще имат сериозни последствия и че американските сили и бази в Персийския залив вече няма да разполагат с каквото и да е сигурно убежище.
Изявлението отразява дълбокото раздразнение на Техеран от военния натиск на Вашингтон, който според иранските представители подкопава суверенитета им в регионалните води.
Ударите бяха нанесени в критичен момент — точно когато дипломатите се опитват да договорят по-трайно примирие. В момента в Катар се провеждат интензивни дискусии между ирански преговарящи и премиера на Катар за споразумение, което да удължи прекратяването на огъня с още 60 дни, да гарантира отварянето на Ормузкия проток и да заложи рамка за бъдещи разговори по ядрената програма на Техеран. Острите въпроси като премахването на санкциите и размразяването на ирански активи са оставени за по-късен етап.
Преди атаката говорителят на иранското външно министерство Есмаил Бакаи отбеляза, че финалното споразумение „не е неизбежно“, макар да има напредък. От своя страна държавният секретар на САЩ Марко Рубио, който е на посещение в Индия, зае твърда позиция след ударите: „Протоците трябва да бъдат отворени. И те така или иначе ще бъдат отворени“. Въпреки това той увери медиите, че мирното споразумение все още е постижимо и че обсъжданията по текстовете на първоначалния документ ще отнемат още няколко дни.
