23.8 C
София
четвъртък, 19 юни 2025 г.

Euractiv: Президентските избори в Полша са проблем за Туск

Оспорваните президентски избори в Полша, спечелени с малка преднина от Карол Навроцки, може би са дали старт на следващата кампания за премиер. В театъра „Мала Варшава“ в квартал Прага във Варшава Карол Навроцки – политически неизвестен до преди няколко месеца – излезе от изборната нощ убеден в победата си. Въпреки скандалната си кампания, късно обновените екзит половете дадоха на консервативния кандидат минимална преднина пред либералния кмет на Варшава Рафал Тшасковск, пише Euractiv.

Потвърден от официалните резултати на избирателната комисия на страната в понеделник сутринта, резултатът разтърсва политическия пейзаж в Полша и създава главоболия на премиера Доналд Туск.

Въпреки че и двамата са от коалицията „Гражданска платформа“, Туск умишлено се въздържа да говори на изборната вечер за Рафал Тшасковск в препълнената зала на Националния етнографски музей във Варшава.
Мнозина анализатори разглеждат гласуването в неделя като неофициален референдум за центристкото, проевропейско правителство на Туск. Сега, независимо от победителя, малката преднина вероятно ще бъде изтълкувана от опонентите на Туск като отхвърляне на неговата програма.

Висшият законодател от партията „Право и справедливост“ (ПиС) Пшемислав Чарнек заяви, че партията му ще „започне много енергична работа, за да даде на полския народ още един подарък – края на правителството на Туск“. Други членове на партията изразиха същото мнение.

Междувременно победата на Навроцки ще направи и без това сложната задача да се управлява шестата по големина икономика в ЕС още по-нестабилна.

Следващите парламентарни избори са насрочени за ноември 2027 г., но в Полша президентът има право да наложи вето върху бюджета, което може да доведе до предсрочни избори много по-рано.

„Измина година и половина от [парламентарните] избори и много реформи не са били приложени – не защото президентът е наложил вето, а защото нямаше мнозинство в парламента“, посочва Бартош Ридлински от Университета „Кардинал Стефан Вишински“ във Варшава.

Дясната партия се прегрупира

За „Право и справедливост“, националистическата партия, свалена от власт от Туск през 2023 г. след осем години на власт, победата на Навроцки дава нова надежда за възвръщане на властта.
Един от наболелите въпроси сега е перспективата за нов крайнодесен алианс.

Последните проучвания показват, че ПиС и крайнодясната партия на президентския кандидат Славомир Менцен биха могли да получат парламентарно мнозинство, ако обединят сили.

По-внимателният поглед върху екзит пола от неделя за поведението на избирателите показа, че Навроцки се очаква да спечели над 90% от анкетираните, които са гласували за Менцен в първия тур.

Засега и двете партии настояват, че такова партньорство не е на дневен ред, а Менцен отказа да подкрепи Навроцки преди втория тур в неделя – не от либерална симпатия, а от стратегически съображения.

Както осочва Радослав Марковски от Университета за социални и хуманитарни науки, „Платформата се възползва от обединения либерален фронт, на който да се противопостави, и от отслабения електорат на ПиС, от който да привлече гласове“.

Говори на езика на Тръмп

За Европа поражението на Рафал Тшасковск би нанесло удар на надеждите на ЕС за по-тесни и по-малко сложни връзки с Варшава.
Докато Брюксел може да продължи да работи добре с правителството на Туск, Навроцки би могъл да играе ролята на саботьор на европейско ниво. Навроцки изрази скептицизъм към по-дълбоката интеграция в ЕС, например, както и към използването на съвместни европейски дългови инструменти и програмата „Зелен пакт“ на Европейската комисия.

Навроцки, който сподели селфи с президента на САЩ Доналд Тръмп и се противопоставя на членството на Украйна в ЕС и НАТО, представи неделните избори като референдум за проевропейския курс на Туск.

По отношение на Украйна Навроцки се присъедини към скептицизма на Вашингтон към Киев и в кампанията си многократно се възползва от антиукраинските настроения в Полша. Това може да усложни още повече усилията на Европа да представи единен фронт в подкрепа на Украйна във войната й с Русия.

Първото изпитание за новоизбрания президент ще дойде с срещата на върха на НАТО в Хага в средата на юни, където той ще трябва да се опита да си осигури разговор с Тръмп, за да демонстрира международното си влияние.

„Ясно е, че комуникационните канали на Навроцки и ПиС с Белия дом и Капитолия са отворени“, посочва политологът Ридлински. „Републиканците, които в момента имат мнозинство, със сигурност ще им е по-лесно да разговарят с него.“

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.