10.7 C
София
четвъртък, 10 октомври 2024 г.

Евросъюзът се нуждае от 800 млрд. евро годишно, за да догони САЩ и Китай


Европейският съюз трябва да приложи значително по-координирана икономическа политика, да ускори процеса на взимане на решения и да направи сериозни инвестиции, за да поддържа икономически темп, сравним с този на основните си конкуренти – САЩ и Китай. Това заяви днес бившият италиански премиер и бивш президент на Европейската централна банка Марио Драги в дългоочаквания си доклад относно конкурентоспособността на европейската икономика, информира БТА.

Драги беше натоварен от Европейската комисия със задачата да напише доклад какво трябва да направи ЕС, за да поддържа своята икономика едновременно екологична, дигитална и конкурентоспособна във време на увеличаващото се световно противопоставяне. Очаква се докладът да бъде основа за новата европейска стратегия за постигане на конкурентоспособност през втория мандат на Урсула фон дер Лайен начело на ЕК.

Евросъюзът се нуждае от допълнителни инвестиции в размер на 750-800 милиарда евро годишно, което е 5% от БВП, се казва в доклада. Сумата е много по-голяма дори и от плана „Маршал“ за възстановяване на Европа след Втората световна война, чийто размер бе 1-2% от БВП.

Драги, който спаси еврото по време на валутната криза преди повече от десетилетие, предупреждава, че без скок на нови инвестиции, подкрепени от частно и публично финансиране, и подобрена производителност, Европа ще изостане още повече от САЩ и Китай.

„Малко вероятно е частният сектор да може да финансира големия дял от тази инвестиция без подкрепата на публичния сектор“, пише той, добавяйки, че „ще е необходимо известно съвместно финансиране за инвестиции в ключови европейски дейности като революционни иновации“.

На страните от ЕС липсва координация, което ограничава ефективността на мерките, които предприемат за увеличаване на конкурентоспособността на иконимиките си, се посочва в доклада.

Различните нива на субсидии между държавите смущават единния пазар, разпокъсаността ограничава мащаба, необходим за конкуренция на световно ниво, а процесът на вземане на решения в ЕС е сложен и муден. Това ще изисква пренасочване на работата на ЕС върху най-належащите въпроси – осигуряване на ефективна координация на политиката зад общи цели и използване на съществуващите процедури за управление по нов начин, който позволява на държавите членки, които искат да се развиват по-бързо, да го направят.

Растежът на ЕС постоянно изостава от този на САЩ през последните две десетилетия, докато Китай бързо наваксва. Голяма част от тази разлика се дължи на по-ниската производителност.

Драги допълва, че ЕС се бори да се справи с по-високите цени на електроенергията, след като загуби достъп до евтиния руски газ и вече не може да разчита на отворени външни пазари. Според бившия президент на ЕЦБ Общността трябва да насърчи иновациите и да намали цените на електроенергията, като същевременно продължи да декарбонизира сектора. Едновременно с това ЕС трябва да намали зависимостите си от основни минерали от други страни, визирайки Китай, и да увеличи инвестициите в отбраната.

Никога досега в миналото мащабът на икономиките на нашите страни не е изглеждал толкова малък спрямо размера на предизвикателствата, пише Марио Драги в доклада си до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитиран от в. „Файненшъл таймс“.

Бившият президент на ЕЦБ отправи призиви за общи активи и съвместно финансиране в подкрепа на „европейските обществени блага“ като обща енергийна инфраструктура и съвместни обществени поръчки за отбрана, както и нови такси на ниво ЕС за финансиране на по-ефективни разходи чрез общия бюджет.

Ако Европа не успее да повиши своята производителност и нива на растеж, тя рискува да види спад на жизнения си стандарт, каза Драги. „Ще трябва да намалим някои, ако не и всичките си амбиции. Това е екзистенциално предизвикателство“, добави той.

Драги се застъпва и за радикална промяна на подхода към оценките на сливанията, така че правилата да не се „превърнат в бариера пред целите на Европа“.

Той призовава Брюксел да позволи консолидация в телекомуникационния сектор на ниво европейски пазар.

В силно фрагментирания сектор на отбраната Драги подчерта, че „при липсата на общи европейски разходи“ фокусът трябва да бъде върху координирането на националните поръчки и съвместните проекти за отбрана, както и по-голяма консолидация на пазара, „когато увеличеният мащаб би довел до ефективност“.

 

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img