Да летиш волен като птица над тюркоазените води в Синята лагуна край Фетие, да гледаш покритите с борове хълмове и снежните хребети на планините в далечината, а после да се приземиш в ласкавото Средиземно море, е преживяване, което не се забравя. Затова турският курорт Фетие от години привлича парапланеристи от цял свят с невероятни гледки, високи хълмове и подходящ вятър. Те се реят най-често над залива Олудениз – Мъртво море, наречен така заради водата, гладка като чаршаф. Спокойствието на морето, изглежда, се отразява и на темперамента на хората тук, които също го излъчват.
Освен парапланеристи, любители на всякакъв вид водни спортове, туристи, природолюбители – голяма част от района на Фетие е резерват, курортният град привлича неудържимо и поданиците на крал Чарлз.
Британците купуват къщи тук от години и вече са 20 процента от населението на древния град. Причината е, че Фетие събира по особено чаровен начин великолепието на Средиземноморието – прекрасни плажове, впечатляващи заливи и островчета, останки от богата история и удивителна, напълно съхранена природа. Неслучайно Фетие е познат в историята като „недокоснатата девица“. Като прибавим към това топлото гостоприемство на местните хора и изкусителната кухня, приготвена от екологични продукти, произведени в района, няма как да не му се прииска на човек да заживее тук. Но дори и за кратко да се потопите в красотата на това място, в главата ви неусетно ще зазвучи прочутата песен на Нина Симон – Feeling Good („Чувствам се добре“). Навярно затова екипът на най-хубавото място, в което можете да отседнете – клуб Hillside, е избрал името на песента за парола на своя безжичен интернет. Няма как да я забравите, защото по всяко време единственото, което е в главата ви, е, че се чувствате добре. Затова гостите тук започват да припознават мястото като свой втори дом според отзивите им в интернет страницата му. Близо 80% от тях са редовни клиенти. Факт, който привлича интереса на Харвард и оттам изучават успешната му форма на управление. В основата й е изключителното внимание към детайла и най-вече към желанията на посетителите. Тук за 800 гости се грижат 500 души персонал, за да се чувства всеки един специален и желан. И макар често да идват известни хора, мястото съвсем няма да ви смае с нещо лъскаво или екстравагантно. Луксът тук е великолепната природа, в която човекът съвсем деликатно се е намесил. Къщичките, разположени по зеления склон над залива, както и всичко останало в комплекса, са от естествени материали. Прекрасната храна, която предлагат ресторантите, също е от чисти продукти – голяма част от тях се отглеждат в околните селца.
Аниматорите в комплекса предлагат толкова приятни забавления за децата, че често родителите им почти не ги виждат по време на почивката. За хората, които не искат да чуват дори жизнерадостния детски смях, има два близки плажа, на които не се допускат малчугани. Там се чуват само птичките от гората и приятна музика от закътаното сред дърветата барче.
Освен да се изтягате на шезлонгите и да наблюдавате изумруденото море с коктейл в ръка, можете да се включите в някои от многобройните водни спортове, да се разходите с яхта из 12-те острова или да се поглезите с балийски масаж. Нито едно от тези преживявания не е за изпускане.
Един от СПА центровете е сред природата и докато лежите във вана с ароматни билки, наблюдавате дърветата през стъклената стена. После се оставяте във вещите ръце на масажистките от остров Бали. След това, докато отпивате ароматен чай или фреш и похапвате шишчета с пресни плодове, усещате тялото си толкова леко, сякаш можете да литнете над залива и без парапланер. Разходката с яхта край островите и пленителните заливчета пък е изключително блаженство, на което са се наслаждавали и куп знаменитости като Абрамович И Деми Мур. Погледът ви ту се гмурка в тюркоазените води, ту отпочива върху зелените хълмове, докато отпивате от ароматното вино, изтегнати на борда. Има и спирки за плуване или разглеждане на някои от островите. Макар на човек никак да не му се иска да напуска пределите на този оазис, защитен от външни посетители и папараци, е добре да се разходи до забележителностите в района, които никак не са малко.
Сред приказните места е Долината на пеперудите, която се смята за едно от най-романтичните места в света. До този резерват в западния край на залива Белджегиз, врязан в полите на планината Бабадаг, се стига само по море. Дори да не сте в сезона на 80-те вида пеперуди, прекрасният плаж, живописните гледки и водопадът, изливащ се от 50 м, ще ви напомнят за описанията на рая.
Ако път предпочитате да видите огромни морски костенурки, стигащи метър дължина, можете да се отправите към плажа Изтузу, известен като Плажа на костенурките. Той се намира в края на лагуна, до която отново стигате с лодка, но този път по река Далян. Точно там, откъдето потеглят лодките, се намира и чудесен ресторант с изглед към издълбаните в отвесните скали над реката ликийски гробници 400 г. пр. Хр. Ликийците вярвали, че магически крилати същества отнасят мъртвите и затова ги погребвали нависоко. Този все още загадъчен народ на Древна Ликия населявал Средиземноморското крайбрежие на днешна Турция. Останки от цивилизацията им ще видите из улиците на Фетие, построен на мястото на най-големия ликийски град Телмесос. Заради скалните гробници и високите саркофази с релефни украси, пръснати из града, Фетие създава усещане за музей на открито, но същевременно е жив, уютен и чаровен. Приятна е разходката около пристанището и рибния пазар, където можете да опитате пресни морски деликатеси.
Най-доброто време да опознаете това вълшебно място е в началото или в края на сезона, когато заедно с тълпите туристи си отива и голямата жега, казва Яна Хитова, собственик на „Емералд травъл“, най-добрата ни агенция на турския пазар от 20 години насам, която организира и чартърни полети дотам. Нейни партньори в тази част на Турция са сърдечните и грижовни Фатош и Илхан, изселници от България по време на „възродителния процес”. Те ще ви заведат на най-интересните места и ще ви разкажат на прекрасен български любопитни истории за района на Фетие и неговата Синя лагуна, заради чийто фантастичен цвят наричат крайбрежието тук Тюркоазеното.
Мария ПЕТКОВА