12.8 C
София
събота, 19 април 2025 г.

Финансовият министър: Очакваме 6,2 млрд. лева повече приходи от ДДС


„Близо 6,2 млрд. лв. повече като приходи от ДДС очакваме през 2025 г. спрямо 2024 г. – около 2,3 млрд. лв. са от макрорамка и близо 3,9 млрд. лв от мерки, които двете приходни агенции са предложили, а ръстът в приходите от ДДС е 33% спрямо 2024 г.“, с тези думи министърът на финансите Теменужка Петкова се обърна към ръководствата на Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“. По нейна инициатива в София се проведе работна среща на тема „Бюджет 2025: План и мерки за изпълнение на приходите“ с ръководния състав на двете приходни администрации. Целта беше да се мобилизират служителите им в повишаването на събираемостта на бюджетните приходи.

„Беше казано, че тези приходи са невъзможни, че са силно надценени, че са много амбициозни. Да, така е. Няма да изненадаме никого с тази амбиция. Тя се налага от прекомерната амбиция в разходите, която е станала факт през последните няколко години. Само ръстът в разходите за социални и здравноосигурителни плащания спрямо 2024 г. е близо 6 млрд. лева“, посочи министър Петкова и припомни, че разходите са разчетени на база действащо законодателство и са следствие на провежданите политики през последните 4 години.

„Приходите са амбициозни, но не и невъзможни“, заяви тя.

„Важно е всички дължими мита, данъци и осигурителни вноски да постъпват своевременно в хазната. Това е от ключово значение за доброто управление на държавата и за защита на нейните фискални интереси“, подчерта Петкова. В националното съвещание участва и министър-председателят Росен Желязков, който изрази пълната подкрепа на правителството за работата на двете приходни администрации. В работната среща участваха и зам.-министрите на финансите Галя Димитрова, Кирил Ананиев и Методи Методиев, както и изпълнителният директор на НАП Румен Спецов, директорът на Агенция „Митници“ Георги Димов, техните зам.-директори, както и директори на териториални дирекции и на дирекции от централните управления на двете агенции.

Министър Петкова отбеляза, че от началото на годината и двете агенции полагат сериозни усилия в борбата със сивата икономика. „Анализите показват, че най-сериозен е делът на сивата икономика и най-големи са опитите за заобикаляне на законодателството именно по отношение на данъка върху добавената стойност. Затова насочихме своите усилия там.“ Тя подчерта, че се залага изключително много на разширяването на обхвата на стоките с висок фискален риск. Това, което е предложено като стойност по отношение ефекта от тази марка, е малко над 1 милиард лева. Заместник-министърът на финансите Галя Димитрова допълни, че миналата година е имало голям ефект от въвеждането на предварително деклариране на движението на тези стоки. „Убедена съм, че с разширяването на този обхват тази година ще има още по-голям ефект“. Димитрова допълни, че днес следобед ще започне финалният етап от присъединяването на системите на НАП и на Агенция „Митници“ към системата на Агенция „Пътна инфраструктура“, с което се осигурява достъп в реално време до данните от камерите.

Около 450 милиона лева е очакваният ефект от възстановяване на 20% ставка на ДДС върху ресторантьорския бизнес и върху хляба и брашното. От своя страна, заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев оцени високо диалога с приходните администрации и заяви, че усилията трябва да са насочени към събираемост на средствата, които държавата трябва да получи от възстановяването на ставката.

Теменужка Петкова подчерта, че пред МФ, НАП и Агенция „Митници“ стои и най-голямата интеграционна задача – замяната на лева с евро. „Много важно е да гарантираме стабилността на публичните финанси, защото това е входът към постигането на нашата основна цел – членството ни в еврозоната. В динамичните времена, в които живеем, нашата основна цел е да гарантираме стабилна и предвидима икономическа среда, което е ключово за повишаването на икономическия растеж“.

Източник: Фокус

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.