Бюджетът на София за 2024 г., предложен от кмета Васил Терзиев, бе приет с голямо мнозинство – 45 на 15 гласа в 61-членния общински съвет на столицата. Въпреки неколкочасовите критики от страна на ГЕРБ, БСП и ИТН подкрепата дойде не само от групата на ПП/ДБ/“Спаси София“, която стои зад Терзиев, а също и от ГЕРБ.
Преди това общинарите от ГЕРБ дълго се противопоставяха на финансовата рамка, приета също така и с вота на „Синя София“ на проф. Вили Лилков, както и на четиримата независими общинари, които през февруари се отцепиха от „Възраждане“. Против бюджета гласуваха БСП, ИТН, „Възраждане“ и единственият съветник от ВМРО Карлос Контрера. След вота от „Московска“ 33 обърнаха внимание, че през 2023 г. и 2022 г. бюджетът на София е приет с 33 гласа, през 2021 г. и 2020 г. – с 32 гласа, а през 2019 г. – с 40 гласа.
До приемането на бюджета за т.г. се стигна след почти 4 часов дебат, в който ГЕРБ-СДС често повтаряха, че 90% от проектите на Терзиев са повторение на последния бюджет на Йорданка Фандъкова (в капиталовата програма съвпаденията били 95%). Въпреки това съпартийците на Бойко Борисов дълго време бяха изключително критични, макар да признаха, че кметът се е вслушал и е включил част от исканията им в окончателния вариант. В хода на сесията те поискаха да бъдат приети и други техни предложения. След като някои от допълните точки минаха, ГЕРБ също подкрепиха бюджета. „Благодарим за това, че част от нашите предложения бяха приети. Разбира се, много неща бяха пропуснати в този бюджет. Гарантирам ви, че това ще наложи актуализация. Подкрепихме с особено мнение, защото София не може да остане без бюджет, това щеше да постави нашия град в безпрецедентна ситуация. Продължаваме да сме опозиция“, коментира шефът на финансовата комисия Димитър Вучев.
Групата на БСП още в началото заяви, че няма да подкрепи бюджета за 2024 г. Според лидера Иван Таков предложеният вариант не дава яснота за политиките, които ще се провеждат през тази година. Въпреки че председателят на БСП-София потвърди, че около 15 на сто от техните предложения са включени, Таков поясни, че това не е достатъчно. „Очаквахме много по-смели действия. Това, което виждаме, е добре познатият ни бюджет на ГЕРБ с малко разместване. Разбираме, че това е първият бюджет, който най-многобройната политическа група, кметът и администрацията правят, но именно затова очаквахме доста по-смели ходове от тях“, каза Таков. Той поясни, че БСП е щяла да гласува „за“ бюджета, ако Терзиев се е съобразил изцяло с техните алтернативи. „Успяхме да извадим около 72 млн. лв. повече и ги разпределихме по начин, който е изключително важен и би бил полезен за града. Общинските жилища, здравната и образователната инфраструктура и запазването на зелените площи са основните наши приоритети“, каза шефът на социалистите.
В края на януари кметът Васил Терзиев обяви рекорден проект за общински бюджет – 2.576 млрд.лв. След това зам.-кметът по финансите Иван Василев увеличи приходната му част с още 53.9 млн.лв. с анонс, чрез така се включват част от предложенията на ГЕРБ, БСП и на други политически групи в СОС. По време на дебатите Василев нееднократно благодари за активността на останалите формации, почти всички от които се определят като опозиция на ПП/ДБ/СС. И ГЕРБ-СДС, и БСП поискаха завишаване на приходите от данък сгради и от таксата за сделки с недвижими имоти, а също и от налога за МПС. При приходите от имоти ГЕРБ-СДС заложиха повишение с 40 млн.лв. над сбора в бюджета на Терзиев, а БСП – с 33 млн.лева повече приходи.