25.8 C
София
събота, 15 март 2025 г.

Гриша Ганчев на мушката заради афери във федерацията по борба


Разследване на ГДБОП за финансови далавери във федерацията по борба скоро ще даде резултат, научи „Филтър“ от запознати с материалите. От месец насам антимафиотите под контрола на прокуратурата работят по сигнал за източването на федерацията, която се ръководи от Йордан Маринов. Той е бивш състезател и доверено лице на олигарха Гриша Ганчев, който заедно със сина си е в управителния съвет на сдружението. То получава държавна субсидия за дейността си, но е свързано и с бизнес.

Федерацията е собственик на търговското дружество „Борба пул“. Неин управител е Росица Стоянова, която е приближена на Ганчев. През сметките на „Борба пул“, вместо през федерацията минавали голяма част от парите, научи „Филтър“. Освен това има и достатъчно данни, че е плащано за фиктивни спортни лагери в хотел „Олимп“ в Тетевен, който е собственост на поставени лица на Гриша Ганчев.
Съмнителни парични потоци от субсидията потъвали и в други приятелски фирми. Субсидията на федерацията по борба е над 4 милиона лева на година.

Последният скандал в борбата е с треньора Сослан Фарниев от Русия, който беше доведен от Ганчев. Преди месец всички състезатели в класическия стил бойкотираха държавното първенство във Враца заради манипулиран жребий. Фарниев доведе със себе си и много руснаци, които изместиха българите от националния отбор. Запознати сравняват ситуацията с футболните грандове, където играят чужденци за сметка на юношеските школи у нас. Само преди година Гриша Ганчев беше собственик и на ЦСКА-София, където също преобладаваха чужденците. След сбогуването с футбола Гриша Ганчев е особено активен в борбата и скандалите не закъсняват. Според запознати с характера и методите му на действие федерацията под негово ръководство ще последва съдбата на автомобилния завод на бизнесмена до Ловеч, захарните му заводи, КТБ и много други бизнеси, с които е имал нещо общо.

Гриша Ганчев е завършил спортното училище в Ловеч с профил борба, но няма успехи в този спорт. За разлика от бизнеса, в който нахлува ударно в началото на 90-те. Първо кара такси в София, след това има сергия на Илиянци. В зората на демокрацията става съдружник на Стефан Мирославов-Крушата, който е първата жертва на поръчков разстрел у нас. Брат му остава в бизнеса с Ганчев, но на ниско ниво. Възходът на един от най-големите олигарси на прехода е свързан със съгражданката му Нора Ананиева. Капиталът на фирмата му „Литекс“ е свързан с прословутия списък на назначените милионери при правителството на Андрей Луканов. Тогава вицепремиер е не кой да е, а самата Нора Ананиева. Започва с внос на петрол, който продава на още държавния „Нефтохим“, както и на пропан-бутан. Изгражда верига от бензиностанции, които по-късно продава на „Шел“. Завръща се в бизнеса с горива през 2014 година с огромни кредити от КТБ като купува „Петрол“. Но дотогава има сблъсъци със силовата групировка ВИС и търси протекции от СИК. Червеният милионер има сблъсък и с правителството на Иван Костов, като по това време е обявен за издирване, но бяга в чужбина. Тогава прокуратурата влиза в офисите на „Литекс“, но след няколко месеца му се разминава. Как и срещу какво си знае само Гриша Ганчев.

След падането на синьото правителство бизнесът му отново е във възход. Купува фабрики, винпроми, хотели. Става собственик и на захарни заводи, които продава след 2012 година, когато го арестуваха заради данъчни измами при търговията със суровината. Успоредно с всичко друго, неуспелият борец изгражда и няколко големи ВЕИ централи, с които също се прощава през 2013 година в полза на друг силов бос, който има по-силни позиции във властта. След това са продадени вкупом на едно от електроразпределителните дружества, които дойдоха в България. По това време срещу него, синът му и мениджърите от фирмите му тече разследването за ДДС измамите, по които беше даден на съд, но го оправдаха. Досега всички проблеми с правосъдието на Ганчев са завършвали в негова полза. Преди години един от американските посланици написа грама до Белия дом, в който включи Гриша Ганчев като пример за връзките на българския футбол с организираната престъпност, наред с имена като Васил Божков.
Най-шумна е обаче аферата на боса от село Микре с КТБ и собственика на пирамидата Цветан Василев. Малко преди рухването на банката фирми на Ганчев теглят стотици милиони кредити за покупката на „Петрол“, чиито собственици Денис Ершов и Митко Събев са в конфликт, както и за строежа на завода в село Баховица, който да произвежда китайски автомобили. Втората инвестиция хлопна врати през 2017 година, защото самият Ганчев иска несъстоятелност за фирмата си, а „Петрол“ още е негова, но вече е заложена в друга банка срещу 220 милиона лева. Тогава Ганчев след продажбата на захарните заводи Ганчев събужда част от западналия си бизнес. Все още синдиците на КТБ търсят пари за масата на несъстоятелността от дружества на Гриша Ганчев, показа проверка на „Филтър“. През годините бившият борец и екипът му успяват да стопят част от дълговете с цесии и прихващания, които се обжалват с различен успех. За това време част от фирмите, получили кредити, са обявени във фалит, а активите им са прехвърлени в нови дружества. Получател на най-много пари от КТБ е „Алфа Кепитал“ АД. Делото за несъстоятелността се намира в Окръжен съд в Ловеч. Само по него НАП търси 5,8 милиона лева данъци, показва проверка в регистрите на приходната агенция. Докато споровете за парите от КТБ продължават, дружества на Гриша Ганчев и сина му ударно навлизат в строителството. Имат обекти в София, Банско и по морето. Освен това дейността на „Петрол“ продължава и печели обществени поръчки за милиони от държавни институции. По ирония на съдбата едно от министерствата, които сключват договори с фирмата на Гриша Ганчев за доставка на гориво, е Министерството на младежта и спорта, което плаща и субсидиите към федерацията по борба, където също той се разпорежда със средствата.

Даде Руди Гела на политиката, остана верен на Доган

Нора Ананиева е първият досег на Гриша Ганчев с голямата политика, но винаги е бил на „ти“ с върховете на държавата, особено с червените в миналото. Демонстрираше топли отношения с Бойко Борисов, който го води на прословутото пътуване в Катар, след което министърът му Трайчо Трайков подаде оставка. Живееше на широко при Царя и Станишев. Червената депутатка от онова време Светла Бъчварова дори беше съдена за неизгодна сделка с „Литекс“, защото беше отдала под наем на фирмата земи на Селскостопанската академия в Пловдив. При това на съмнително ниски цени. В последните години като собственик на ЦСКА-София отгледа за политиката и Радостин Василев – днешният лидер на партия МЕЧ. Той беше в юридическия екип на ЦСКА-София, а след това учреди и партия „Има такъв народ“ на съгражданина си от Плевен Слави Трифонов. Стана депутат и министър на спорта, където продължава да работи за стария си шеф и да му осигурява пълен съпорт. След това мина в лагера на „Продължаваме промяната“, но излъга и тях. Топлите отношения на Ганчев с Василев са и до днес, разказват депутати от 51-ото Народно събрание.

Въпреки че е сменял много политически покровители, през годините Ганчев остава верен само на Ахмед Доган. С бившия почетен председател на ДПС го свързват както бизнес проекти, така и тежки партита в ловни хижи. Неслучайно след изключването на Доган от партията му, той намери пристан за няколко седмици в имот на Гриша Ганчев. Освен това бизнесменът му услужи с лимузина и шофьор, които го возят и до днес.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img