20.3 C
четвъртък, 25 юли 2024 г.

Грузия с геройска победа над Португалия, Турция надви Чехия в здрав екшън

Жорж Микаутадзе и Хвича Кварацхелия

Грузия записа геройска победа с 2:0 над Португалия в Гелзенкирхен и сензационно се класира за осминафиналната фаза. „Кръстоносците“ завършиха трети в групата и ще се изправят срещу Испания на осминафинал. Португалия финишира на първата позиция – нещо, което беше ясно още преди мача, и ще играе със Словения. В другия двубой от Група F Турция надви Чехия с 2:1 в много драматичен, но и изнервен двубой и също продължава напред към елиминациите, където ще се изправи срещу Австрия.

Грузинците изненадващо поведоха още във втората минута с гол на Хвича Кварацхелия. В 57-ата минута Жорж Микаутадзе покачи на 2:0 от дузпа. В хода на целия двубой Португалия бе по-опасният тим, но така и не стигна до гол.

При откриващото попадение португалците сгрешиха в центъра при изнасянето на топката и на контраатака бяха хванати неподготвени, като Жорж Микаутадзе изведе Хвича Кварацхелия вляво в наказателното поле, той продължи напред и с удар по земя към далечния ъгъл отбеляза за 1:0!

В 16-ата минута Лаша Двали фаулира Франсиско Консейсао на 30 метра от голлинията. Зад топката застана Кристиано Роналдо, който отправи страхотен изстрел към горния ляв ъгъл със 130 км/ч, но Гиорги Мамардашвили внимаваше и успя да избие в корнер.

В 24-ата минута след центриране отляво след заучено изпълнение на ъглов удар се стигна до разбъркване в наказателното поле на Грузия, а Франсиско Консейсао успя да нанесе удар, който излезе в аут. Кристиано Роналдо бе задържан от Лука Лочошвили, но не бе отсъдена дузпа, а капитанът полъчи жълт картон заради протест срещу съдийското решение.

Натискът на Португалия продължаваше да се усилва и половин час игра след началото на срещата Жоао Феликс нанесе бомбен удар от дистанция, който обаче премина встрани от вратата.

В 33-ата минута Грузия получи шанс да удвои аванса си и след неубдеителни действия на португалската защита Кварацхелия се озова на стрелкова позиция, като шутира към близкия ляв ъгъл, но уцели мрежата от външната ѝ страна.

Второто полувреме започна с натиск на Португалия. След разбъркване в накаазателното поле на Грузия при ъглов удар топката стигна до Кристиано Роналдо, който от близка дистанция стреля, но грузински защитник блокира.

В 54-ата минута Диого Далот си нагласи топката за удар от около 20 метра и стреля великолепно към горния ляв ъгъл, но Мамардашвили бе заел великолепна позиция и със страхотен рефлекс изби в ъглов удар. До корнер обаче не се стигна, тъй като бе преразгледана предишна ситуация в наказателното поле на Португалия за нарушение на Антонио Силва срещу Лаша Двали. Дузпата бе потвърдена и в 57-ата минута зад топката застана Микаутадзе, който много спокойно изпълни към долния ляв ъгъл и покачи на 2:0!

В 72-рата минута Грузия бе близо до трети гол. При много бърза контраатака Отар Китеишвили изведе Гиорги Чакветадзе по десния фланг, той се измъкна от португалската защита и излезе на стрелкова позиция, но ударът му премина високо над вратата на Диого Коща.

Мачът между Турция и Чехия до голяма степен бе решен още в 20-ата минута, когато Антонин Барак бе изгонен с втори жълт картон за нарушение срещу Салих Йозджан.

Турците поведоха в резултата в 51-ата минута, когато чешкият вратар спаси удар на Кенан Йълдъз, но топката стигна до Исмаел Юксек, който подаде на Хакан Чалханоглу и капитанът на турците вкара с прекрасен удар по диагонала. Въпреки че бяха с човек по-малко, чехите изравниха в 66-та минута, когато Томаш Хори се пребори с турския вратар при една хвърлена от тъч топка в наказателното поле. Ударът на Хори бе блокиран, но при добавката Томаш Соучек вкара за 1:1!

В течение на минутите чехите отново тръгнаха по-устремено в атака в търсене на пълен обрат, докато възпитаниците на Винченцо Монтела внимаваха повече, тъй като равенството ги устройваше. С 10 души Чехия се хвърли в нападение с надеждата да стигне до късен победен гол. Вместо това в 4-ата минута от добавеното време Турция стигна до втори гол, след като Оркун Кьокчу подаде към Дженк Тосун, който нахлу в наказателното поле и прати топката в долния ляв ъгъл.

След края на мача се стигна до сблъсъци между футболисти на двата отбора и съдията Ищван Ковач, който изпусна мача, показа жълти картони, а Томаш Хори получи директен червен картон за финал на този напрегнат мач, с който бе сложен край на груповата фаза на Евро 2024.

Чехия – Турция 1:2

0:1 Хакан Чалханоглу (51′), 1:1 Тоамаш Соучек (66′), 1:2 Дженк Тосун (90′ + 4′)

Червени картони: Антонин Барак 20′, Томаш Хори 90′ + 8′ (Ч)

Чехия: 1. Индрих Станек (55′ – 16. Матей Коварж) – 3. Томаш Холеш, 4. Робин Хранач, 18. Ладислав Крейчи – 5. Владимир Цоуфал, 22. Томаш Соучек, 15. Давид Юрашек (81′ – 26. Матей Юрашек), 14. Лукаш Провод (75′ – 20. Ондржей Лингр), 7. Антонин Барак – 9. Адам Хложек (55′ – 19. Томаш Хори), 13. Моймир Читил (55′ – 11. Ян Кухта)

Резерви: 16. Матей Коварж, 23. Вичеслав Ярош, 2. Давид Зима, 6. Мартин Витик, 8. Петр Шевчик, 10. Патрик Шик, 11. Ян Кухта, 12. Давид Доудера, 17. Вацлав Черни, 19. Томаш Хори, 20. Ондржей Лингр, 21. Лукаш Черв, 24. Томаш Вълчек, 25. Павел Шулц, 26. Матей Юрашек

Селекционер: Иван Хашек

Турция: 1. Мерт Гюнок – 18. Мерт Мюлдюр, 3. Мерих Демирал, 4. Самет Акайдън, 20. Ферди Кадъоглу – 15. Салих Йозджан, 16. Исмаил Юксек (63′ – 5. Окай Йокошлу) – 8. Арда Гюлер (76′ – 9. Дженк Тосун), 10. Хакан Чалханоглу (87′ – 6. Оркун Кьокчу), 19. Кенан Йълдъз (76′ – 7. Керем Актюркоглу) – 21. Баръш Алпер Йълмъз

Резерви: 12. Алтай Байъндър, 23. Угурджан Чакър, 2. Мехмет Зеки Челик, 5. Окай Йокошлу, 6. Оркун Кьокчу, 7. Керем Актюркоглу, 9. Дженк Тосун, 11. Юсуф Язъджъ, 13. Ахметджан Каплан, 17. Ирфан Кахведжи, 22. Каан Айхан, 24. Семих Кълъчсой, 25. Юсуф Акгюн, 26. Бертуг Йълдъръм