Хиляди хора протестираха под мотото „Кой е следващият“ на централния площад „Македония“ в Скопие, като израз на недоволство след трагедията в дискотеката в Кочани, съобщи БТА.
На един плакат можеше да се прочете: „Силно запалима държава“, на друг „Корупцията пали невинните“, на трети: „Мирно се събираме, пък дори и протестираме, очевидно по погрешен начин, защото нищо не се промени“.
Общо 59 души загинаха, а 155 са с различна степен на изгаряния и наранявания, след като в ранните часове на неделя в дискотека „Пулс“ в Кочани, в източната част на Северна Македония, избухна пожар по време на концерт на популярната група „ДНК“. Пожарът е бил причинен от искри от пиротехника, използвана за светлинни ефекти на концерта.
През изминалите два дни държавните търговски инспектори в Северна Македония са извършили около петдесет проверки в обекти в цялата страна, за които се предполага, че притежават лицензи за дейност „кабаре“, „нощен клуб“, „дискотека“ и „дискотека на открито“, като повече от половината са с изтекъл лиценз или без, а за някои няма никакви данни. Това съобщи на пресконференция този следобед правителственият говорител Мария Митева, цитирана от агенция МИА и БТА.
Проверките на прокуратурата установиха множество неизправности както с лиценза на заведението, така и с мерките за безопасност.
Премиерът Мицкоски каза, че всички нощни клубове, които не отговарят на изискванията, ще бъдат затворени.
Македонски студенти и ученици се събраха днес в няколко градове на страната в знак на съболезнование и уважение към загиналите и с пожелание за бързо възстановяване на ранените в пожара в Кочани, предаде македонската телевизия „Алфа“, на която се позова БТА.
В Скопие, в кампуса на техническите факултети, в тишина и седемминутно мълчание студентите запалиха свещи и оставиха цветя.
Студенти от Битолския университет, заедно със своите преподаватели и ректорската администрация, отдадоха почит с цветя и свещи пред паметника на Св. Климент Охридски в двора на Ректората в Битоля.
Мирно събиране на гимназисти от четири гимназии се проведе и в Охрид. Учениците преминаха с мирно шествие по улиците на града до градския площад, където запалиха свещи и поднесоха цветя.
„Във всяка звезда ще ви търсим, във всяка мечта ще ви пазим“, пишеше на част от транспарантите, носени от учениците, които много емоционално говориха за тази ужасна трагедия.
Говорителката на правителството Мария Митева каза, че проверките ще продължат, като ще обхванат всички обществени заведения в страната.
Разрешителните за дейност като „кабаре“ струват между 2500 и 5000 евро, за „нощен клуб“ – от 5000 до 7000 евро, а за „дискотека“ – от 7000 до 10 000 евро, пояснява сайтът МКД.
За да се получи такъв лиценз, трябва да бъдат изпълнени минимални технически изисквания – санитарно-хигиенни условия, условия за безопасност на труда, опазване и подобряване на околната среда, противопожарна защита и условия за защита от шум, предвидени в закона. Собственикът трябва да има и одобрение от МВР, че са спазени условията за опазване на обществения ред и безопасността на движението. Кметът на общината отговаря за регистрирането на обществените заведения на нейната територия.
От 2007 г. по закон за изпълнението на всички тези условия е достатъчна писмена декларация от собственика, който носи пълна морална и наказателна отговорност, че са изпълнени всички условия. За да провери това, инспекторатът действа само по сигнал.
С цел преодоляване на тези пропуски, премиерът Мицкоски обяви днес промени в Закона за обществените заведения, за които ще бъде сформирана работна група. Той съобщи, че от вчера други органи към съответните институции са сформирали комисии, които да проверяват всички лицензи в страната.