Христина Христова: Не мога да отрека любовта от пръв поглед, но все си мисля, че е важно какво има след втория 

Христина Христова е сред най-разпознаваемите лица на БНТ като водеща на сутрешния блок „Денят започва“. Завършила е журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“ и притежава магистърска степен по продуцентство в телевизията. Извървява професионалния си път в обществената медия като репортер, редактор и водещ на новини. Носител е на престижни журналистически награди.

1. Как се представяте пред хората?
Аз съм Христина.
2. Важно ли е за вас първото впечатление?
Да, важно е. Но давам шанс и на второто впечатление.
3. Вярвате ли в любовта от пръв поглед?
Чувала съм за нея. Не мога да я отрека. Но все си мисля, че е важно какво има след втория поглед.
4. Допускате ли лесно хора до себе си?
Лесно – не, но съм много отворен човек. Можеш да намериш път към мен, стига да искаш.
5. Какво може да ви извади от равновесие?
Лъжата. Лицемерието.
6. Компромисът, който не бихте си позволили?
Професионално – игра с доверието на хората, с ценностния ми компас. Лично – вече не допускам компромис с времето си – не го пилея за незначителни неща и хора, ценно ми е.
7. Какво може да ви разплаче?
Всичко. Много съм емоционална и давам израз на чувствата си винаги. Сълзите не са слабост, напротив – те са силата да преживееш и щастието, и тъгата.
8. На какво най-често се смеете?
На разказите на интересни истории, ситуации.
9. Последната книга, която ви впечатли?
Ще посоча две, които четох почти паралелно. „Ана Уинтур. Живот на първия ред“ на Джери Опенхаймер и „Стопанката на Господ“ на Розмари Де Мео.
10. Любим художник?
Владимир Димитров-Майстора.
11. Любим писател?
Нямам. Обичам добрите разказвачи, онези, които дълбаят в съзнанието на читателите.
12. Любим поет?
Имам любими стихове на много любими поети.
13. Любим певец?
Не мога да посоча само един, другите ще ми се обидят.
14. Любим филм?
За да не кажа пак, че не е само един, ще изброя няколко – „Списъкът на Шиндлер“, „Речта на краля“ „Вълкът от Уолстрийт“, „Кръстникът“, „Сутрешен блок“.
15. Любимо тв предаване?
„Денят започва“, разбира се, много го обичам това предаване. От детството ми – „Като лъвовете“.
16. Каква музика предпочитате да слушате?
Зависи от настроението и компанията.
17. За какво изхарчихте първите пари, които спечелихте?
Не помня.
18. Политик, на когото вярвате?
Не вярвам на никого, съмнявам се във всеки и във всичко. Философски погледнато, вярвам на онези, които говорят с действията си.
19. Историческа личност, която презирате?
Никого не презирам. Не понасям диктаторите.
20. Историческа личност, на която се възхищавате?
Цар Симеон Велики.
21. Любим парфюм?
Dior. В момента е Dior J`Adore Intense.
22. Любимо мъжко име?
Александър.
23. Любимо женско име?
Няколко са.
24. Какво научихте от родителите си?
За себе си – че мога. За живота – че доброто се връща, че любовта е всичко, че получаваш това, което си си заслужил. За семейството – че споделянето е най-важно.
25. Как възпитавате или бихте искали да възпитате децата си?
Искам синът ми да вярва в себе си. Да не се отказва лесно, да се бори за нещата и за хората, които си струват. Да е любопитен към света и да не се задоволява с малко. Да е добър човек и един ден мъж, който държи на думата си.
26. Каква искахте да станете като малка?
Журналист. И станах. И учителка (добре че не станах).
27. Кое е любимото ви животно?
Нямам.
28. Мото, девиз или цитат, които следвате?
„Никому в угода, на никого напук!“, Йосиф Хербст.
29. Разкажете един виц, на който искрено сте се смели?
О, забравям ги в мига, в който са разказани.
30. Думата, която използвате най-често?
Аз.
31. Любимо ястие?
Баница.
32. Любим цвят?
Нямам.
33. Любимо питие?
Бяло вино.
34. Пушите ли?
Не съм пушачка. Паля цигара понякога.
35. Кое е първото ви разочарование в живота?
Не го помня. Не си струва да се връщаш постоянно към разочарованията си. Учи се от тях и продължавай напред.
36. Кога сте били най-горда със себе си?
В личен план няколко пъти съм се потупвала по рамото и съм си казвала: „Браво, момиче!“. В професионален – гордостта от добре свършената работа е винаги споделена с усилията на моите колеги. Имали сме много стойностни ефири, след които сме се аплодирали.
37. Дилемата семейство или кариера – какво избирате?
Няма такава дилема. Вървят ръка за ръка.
38. Какви са хората от приятелския ви кръг?
Прекрасни. Най-добрите!
39. От какво най-много се срамувате?
Напоследък често се срамувам заради другите, заради техни постъпки, мисли, думи…
40. Кой е най-големият ви страх?
В някакъв смисъл от неизвестното, онова, което не зависи от мен и не мога да му повлияя според моя вкус и желания.
41. Мечтата, която преследвате?
Мечтая за време. Толкова много неща искам да ми се случат, искам да направя и изживея, само време да имам.
42. Откъде черпите информация?
От различни достоверни източници.
43. Как отсявате истината от фалшивите новини?
С проверка, критично мислене, понякога и интуиция.
44. Колко време прекарвате в социалните мрежи?
Немалко.
45. Очаквате ли изкуственият интелект да измести човека?
Не.
46. Искате ли да летите в Космоса?
Не.
47. Вярвате ли в извънземни?
Не.
48. Имате ли пророчески сънища?
Случва се.
49. Кое е любимото ви цвете?
Роза.
50. Отглеждате ли домашен любимец?
Не
51. Кое според вас е най-ценното човешко качество?
Състраданието. Съпричастността. И двете са способност да влезеш в „света на другия“ и да го разбереш, да го почувстваш, да го преживееш. И двете започват в тишината на споделянето – първо да чуеш и едва тогава да реагираш… човешки.
52. Кога предпочитате самотата?
Не я предпочитам, но искам да остана сама, когато трябва да премина през тъгата си.
53. Има ли порок, който ненавиждате?
Простотията и алчността. Често вървят заедно.
54. Борили ли сте се със зависимости?
Не.
55. Коя е най-тежката битка, която сте водили?
Със себе си.
56. Имате ли хоби?
Не е едно.
57. Бихте ли се определили като бохем?
Ако го разбираме като свободен дух, неподвластен на обществените порядки, на „какво ще кажат хората“ – да. Живея си живота, да!
58. Къде почивате – в България или в чужбина?
И в България, и в чужбина.
59. Коя е съдбата, която не бихте искали да ви споходи?
Чуждата.
60. Вярвате ли в късмета?
Да.
61. Пропуснатият шанс, за който съжалявате?
Да се науча да свиря на пиано.
62. Бихте ли отговорили на въпроса на колко години сте?
Винаги когато ме попитат.
63. Коя е най-неудобната ситуация, в която сте попадали?
Да съм в неудобна ситуация е част от ежедневието ми, не мога да определя коя е „най“.
64. В коя епоха бихте предпочели да живеете?
Тук и сега.
65. Кое според вас е най-голямото научно постижение?
Теорията на относителността. А в медицината – откриването на пеницилина.
66. Ще се справи ли човекът с климатичните промени?
Дано.
67. Вярвате ли в конспиративни теории?
Не.
68. Как бихте се определили – либерал или консерватор?
По-скоро консерватор.
69. Смятате ли, че детето само трябва да определи половата си идентичност?
Не.
70. Толерантна ли сте към различията – полови, расови, интелектуални?
Да. Без да се парадира с каквото и да било.
71. Интересувате ли се от спорт?
Да.
72. За или против пластичните операции?
Не съм против. Но нямам все още.
73. Изпитвате ли комплекс заради външния си вид?
Не. Никога не съм изпитвала.
74. Твърдо или меко легло предпочитате?
Меко.
75. Доволна ли сте от парите, които получавате?
Никога и от нищо не съм напълно доволна.
76. Страхувате ли се от новото начало?
Не. Ако си готов и го искаш.
77. Коя е държавата, в която мечтаете да живеете?
Искам да живея в България. И да пътувам много по света.
78. Кой е най-незабравимият момент в живота ви досега?
Раждането на сина ми. Моментът, в който за първи път го взех в ръцете си.
79. Най-тежкият период, който сте преживели?
Раздяла, която беше и ново начало за мен. Мисля, че на всекиго е дадено да преживее точно толкова, колкото може да понесе. Затова и най-тежкият ми период е и периодът на най-голямо себеопознаване и себеусъвършенстване. Изправих се и продължих, това е важното.
80. Коя е надеждата, която ви крепи?
Че утре ще дойде нов ден. И всичко ще бъде наред.
81. Как си представяте света след 100 години?
Различен. Интересен. Жалко че няма да ме има, щеше да е забавно.
82. С кого бихте живели на самотен остров?
С любимия.
83. Може ли да простите изневяра?
Не знам.
84. Поддържате ли отношения с бившите си половинки?
Да, с повечето.
85. Привърженик ли сте на брака?
Да.
86. Романтична ли сте?
Да.
87. Кой е любимият ви момент от денонощието?
Обичам залезите. Изгреви рядко виждам заради работата ми, затова обичам красивите и споделени залези.
88. На кой народ симпатизирате?
На нашия.
89. Кой е въпросът, който си задавате най-често?
Любимият ми въпрос е: „И?“. Задавам го и на себе си понякога.
90. С коя историческа или съвременна личност бихте искали да разговаряте?
С Джорджа Мелони, папа Лъв XIV, Бил Гейтс. А в капсулата на времето – с кралица Елизабет Втора.
91. Кои са илюзиите, с които сте се разделили?
Че всички те харесват и ти мислят доброто.
92. Кога свършва детството?
Когато трябва да платиш първата си сметка. В пряк и в преносен смисъл.
93. С какво никога не искате да се разделите?
Със семейството, с любими хора. С устрема на младостта.
94. Кой е най-добрият съвет, който сте получавали?
Не спирай! Не се променяй! Не губи себе си, като се опитваш непрекъснато да бъдеш онова, което другите очакват от теб.
95. Вярвате ли, че съдбата на човека е предопределена?
Вярвам, че всеки има свой път за вървене, а как го вървиш и дали ще кривнеш, е в твоите ръце.
96. Допитвате ли се до астролози и нумеролози?
Не.
97. Връзвате ли си червен конец на ръката срещу зли сили?
Да. От съвсем малка имам на лявата си ръка. Баба ми го връзваше, да ме пази от уроки и лоши очи.
98. Каква е представата ви за щастие?
Една прегръдка сутрин, едно „обичам те“ с целувка, детски смях и глъч, онова „мамо“, което осмисля всичко, едно „браво“ от точните хора, някой да те попита „как мина денят ти“, да има кой да те посрещне с „добре дошла“, когато се завръщаш у дома…
99. Как бихте искали да си отидете от този свят?
С усмивка. Обичана. Да липсвам.
100. С какво бихте искали да ви запомнят хората?
С добри дела, надявам се.