Ахинора е първият български аватар, създаден от Meta. Името й означава могъщ господар и тя е жена на хан Аспарух – създателят на българската държава.
Инфлуенсърката Ахинора създава по два поста на ден, на 24 години е и вярва в позитивното развитие на света. Тя е AI генериран образ и е активен от 1 януари. Ахинора цитира модната икона Коко Шанел.
Любопитното е, че „Ахинора“ е една от емблематичните картини на майстора на сецесиона Иван Милев, чийто образ е изрисуван върху съвременната българска петолевка. Творбата е създадена през 1925 г., но е изложена за първи път публично едва през 1965 година. И до сега има догадка коя е жената, която е позирала на художника – дали тя е неговата съпруга, любима или жена на богат спонсор. Мистерията е още по-голяма, тъй като червените й устни са прикрити.
През миналата година картината „Ахинора“, която е собственост на галерията в Казанлък, бе изложена за два дни в Софийската градска галерия и пред сградата се извиха дълги опашки от хора, които искаха да видят една от най-емблематичните картини в родното изкуство.
За тази творбата и нейната история големият ни изкуствовед проф. Димитър Аврамов пише още преди половин век: „Ахинора е един от най-загадъчните женски образи в родното изкуство. Идеалист и романтик, с развито чувство към националната история, към старинните форми, Иван Милев отрано разкрива изкуството си за внушенията на легендата. Един от първите тласъци в тази насока получава от Николай Райнов, чиито „Богомилски легенди“ без съмнение е четял с увлечение. Картината му „Ахинора“ (в два варианта – 1922 г. и 1925 г.) е по мотив на „Видения из древна България“. В писмо Милев изразява възхищение от декоративните композиции на Райнов, наситени с екзотична фантазия и източна мистика и той следва по-късно техни уроци. За съчетание между „легенда и живопис“ настоява в статия и Сирак Скитник, но няма друг български живописец, който подобно на Иван Милев да е въплътил тази естетическа програма във внушителна поредица от шедьоври.“