Давим се в море от пластмаса. Тя се натрупва най-вече от продукти за еднократна употреба. Морските животни не само поглъщат или се оплитат в (микро) пластмаса. Тя попада в продуктите в хранителните вериги. Така пластмасата се връща отново при хората.
„Директива (ЕС) 2019/904 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. относно намаляването на въздействието на някои пластмасови продукти върху околната среда“, въведе множество ограничения върху тяхното производство. Ефективността му обаче зависи от прилагането на национално ниво, което се забавя, заради възраженията на производителите.
В България пластмасовите прибори за хранене вече поскъпнаха. Според наредба на Министерството на околната среда – производителите и търговците ще ги предлагат, но срещу допълнително заплащане от потребителите.
Чашите ще се продават за 10, а кутиите за 25 стотинки. Увеличението на цените е заложено в Наредбата за намаляване на въздействието на пластмасовите продукти върху околната среда. Документът бе приет през 2021-ва година и предвижда поскъпване на пластмасовите прибори поетапно до 2027-ма година. След три години цената на една пластмасова кутия за храна ще стигне 40 стотинки, а на една чаша – 25 стотинки. Предстои промяна в Наредбата, с която ще бъдат забранени найлоновите торбички с дръжки. Тези, които са вече на пазара, ще се продават до изчерпването на количествата. Такава е практиката в много от страните-членки на Европейския съюз.
Наскоро бе проведено проучване сред полски компании, произвеждащи пластмасови продукти за еднократна употреба, продавачи (търговски обекти и заведения за хранене) и потребители. Резултатите показват, че всички проучвателни групи са съгласни с необходимостта от намаляване на производството на пластмаси за еднократна употреба. Най-често посочваното решение, е въвеждането на пазара на продукти за многократна употреба. Това е в съответствие с идеята за кръговата икономикав, в която пластмасите се използват по по-устойчив начин, използват се повторно и се рециклират без да създават отпадъци или замърсяване.
Производителите подчертават, че се появяват обещаващи технологии за химическо рециклиране за всички пластмасови отпадъци. В допълнение, както потребителите, така и производителите все повече се фокусират върху продукти, изработени от алтернативни материали. Потребителите, особено от големите градове, са все по-негативно настроени към пластмасата. Данните идват от оценката на анкетираните продавачи в изследването. Анкетираните потребители смятат, че „Директивата за пластмасите“ е необходима и обвиняват производителите на пластмаси за еднократна употреба за състоянието на околната среда, докато производителите подчертават безотговорното потребителско поведение и необходимостта от повече образование в това отношение.
В Европа 18 страни са наложили забрани за тънките найлонови торбички – включително Франция, Германия, Италия, Исландия и Албания. Други 23 държави изискват от потребителите да плащат повече за тях. Още две – Швейцария и Норвегия, позволяват на пластмасовата индустрия да наложи „доброволна такса“ върху използването на торбичките.
С всеки изминал ден Европа все повече и повече затяга мерките около пластмасовите отпадъци. Новите регламенти предвиждат голяма част от опаковките за еднократна употреба да останат изцяло в миналото.
Материала подготви Оля Желева