Миряните у нас бяха обзети от силна тревога в навечерието на Новата година и Рождество Христово. Неочаквано на 16 декември 2024 г. Върховният касационен съд вписа Българската православна старостилна църква в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Това означава, че Църквата е регистрирана като религиозна институция според Закона за вероизповеданията. Предстоятел на законната вече Българската православна старостилна църква е Триадицки митрополит Фотий.
Функционирането на две православни църкви е особено тревожно според вярващите, защото може да върне религиозното противопоставяне от времето на съществуването на двата синода на покойните Пимен и Максим. Самите старостилци твърдят, че православието при тях е запазено в много по-чист и автентичен вид.
Новата църква разполага с 15 храма в страната, а катедралният й „Успение на Пресвета Богородица“ е в столичния кв. „Бъкстон“. Техен е и девическият манастир в кв. „Княжево“, в който служат 60 монахини, а в цялата църква на Даниил няма толкова.
Съдебната сага по регистрирането на православната старостилна църква започват още през 2009 година. Тя се отделя от Българската православна църква през 1990 година поради несъгласие с използването на новоюлианския календар в църковното богослужение. В годините на комунизма съществуването й е невъзможно, но реалната й история започва преди 35 години, след падането на Тодор Живков.
Досега Софийският градски съд отказваше регистрацията на Българската православна старостилна църква заради убеждението, че не може да съществува втора православна църква освен БПЦ. Неочакваното решение на ВКС за вписването на новата църква се възприема като противопоставяне на патриарх Даниил, подозиран от определени среди, че симпатизира на Русия, а и поради твърдото му несъгласие с джендър идеологията. В църковните среди витаят съмнения, че признаването на Българската православна старостилна църква е удар, насочен директно срещу Даниил.
Преди това, през 1993 година, Синодът дава автокефалия на новата църква, която е оглавена от ръкоположения епископ Фотий Триадицки. От 2016 година Фотий носи титлата митрополит. Той е роден със светското име Росен Димитров Сиромахов през 1956 г. Завършил е Духовната академия „Свети Климент Охридски“ и известно време преподава старогръцки и латински в Софийската духовна семинария на Гара Черепиш. През 1989 г. завършва класическа филология в Софийския университет и от декември 1989 г. е редовен асистент по старогръцка литература към катедрата „Класическа филология“ в университета.
В годините на социализма Росен Сиромахов е ръкоположен тайно за свещеник в манастира „Св. св. Киприан и Юстина“ във Фили край Атина от старостилния епископ митрополит Киприан Оропоски и Филийски от Гръцката истинно православна църква – така наречения Синод на противостоящите. След завръщането си в България служи тайно в Княжевския девически манастир „Покров на Пресвета Богородица“. Подстриган е за монах с името Фотий.
През 2023 г. в Страсбург е внесена жалба срещу Република България, подадена в Съда на основание чл. 34 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи от Българската православна старостилна църква и петима български граждани. Делото основно засяга оплакване, че отказът на българските съдилища да регистрират църква, придържаща се към старостилния вариант на източното православие, поради сходството на нейното име с това на Българската православна църква, която е призната съгласно закона, представлява незаконосъобразно и неоснователно ограничаване на правото на тази църква и нейните последователи да изповядват религията си. Съдът в Страсбург смята, че отказът за регистрация на църквата жалбоподател не е необходим в едно демократично общество.
В крайна сметка Върховният касационен съд на Република България решава, че регистрацията на новата църква не би засегнала правата на БПЦ и нейните членове. Решението на ВКС се приема противоречиво от вярващите и дава основание за тревога. С него се отваря вратата за нови православни църкви у нас. Софийският градски съд вече няма да има основание да отказва на общности регистрация, ако в името им се съдържа „православна църква“.
Теодора КРЪСТЕВА