18.8 C
София
петък, 20 юни 2025 г.

In Memoriam: Ирина Мутафчиева – изкуствовед отвъд дребнотемия, интриги и сплетни


Казват, че умирането е само етап, да, безвъзвратен, от човешкото живеене. Досущ като раждането. Но в умирането винаги остава усещането за празнина. За появата на поредната пукнатина, пукнатина като белег, която никога не успява да се запълни, да се възстанови. И раздялата с изкуствоведа Ирина Мутафчиева не прави изключение.

Тъкмо напротив – тя като че ли е още едно свидетелство за изострящите се липси в малкото ни и объркано в крамолите на времето ни общество. Липси на ерудиция, професионална дисциплина и най-вече на етични и морални устои, без които видимо се дискредитира съдната ни способност, възможността ни да оразличаваме добро от лошо, посредственото от истински важните събития и явления край нас. Отиде си истински значим изкуствовед от нашата сцена, поредният, без който собственото ни настояще, тук дори не говорим за бъдеще, изглежда наистина все по-проблематично.
Биографията й на пръв поглед звучи обикновено. Родена в София, дипломирала се през 1976 г. във Висшия институт за изобразителни изкуство „Николай Павлович“ (днес НХА), където учи „Промишлени форми“ и „Изкуствознание“. Работила като уредник в СГХГ. Между 1980 и 1983 г. е редовен аспирант във Всесъюзния научноизследователски институт по промишлена естетика в Москва. След завръщането си е редактор в списание „Изкуство“, преподавател по история на изкуството, експерт в Националния център за музеи, галерии и изобразителни изкуства на Министерството на културата, уредник в Националната галерия за чуждестранно изкуство, координатор за международните връзки в Националната художествена галерия. В периода от 2005 до 2013 г. е директор на Националната галерия за чуждестранно изкуство, а през 2015 г. е включена в състава на управителния съвет на Националния дарителски фонд „13 века България“. В случая „Ирина Мутафчиева“ обаче просопографските бележки не са в състояние да поберат в себе си значението и мястото й в културния живот в страната през последните повече от четири десетилетия активен професионален път.

Пламен В. ПЕТРОВ

Прочетете още на сайта за изкуство bgart.bg

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.