Пиршество на фантазията и философията – това е „Сън в лятна нощ“, една от най-прочутите и поставяни комедии на Шекспир, за която се смята, че е написана между 1590 и 1596 година. Заради романтиката в нея е тълкувана като светла сантиментална комедия за приключенията на четирима влюбени младежи от Атина, които са контролирани и манипулирани от феи и орисници.
Сюжет, който така увлича и предизвиква Диана Добрева, че тя излива въображението си в зрелище, в което няма нито секунда скука или умозрителност. Сюжет, който обаче фокусира и някои от глобалните дебати на хуманизма, лишени от всякаква лекокрилост. „Шекспир ни кара да се замислим дали държим съдбата в собствените ни ръце“, коментира известната режисьорка, в чиито постановки винаги се пита какво още може да понесе душата. Сега тя е избрала Младежкия театър, за да търси отговорите, миксирайки по традиция жанрове и стилове, митологии и метафори, мистика и магия, богове и битовизъм.
На сцената, която най-често пламти в червено, Шекспировите страсти и страдания избухват и помитат всичко обикновено в своите огледални перспективи и безкрайни тълкувания. Великият драматург е категоричен – никой не може да каже дали животът е сън, а 20 години след смъртта му хипотезата ще бъде продължена от изключителния Калдерон де ла Барка в едноименната му пиеса. Тъкмо заради вечния екзистенциален дискурс на всички цивилизации Шекспир превръща битието в приказка, в „сънна бъркотия в мозъчната ви кутия“.
Прочетете още на сайта за изкуство bgart.bg
Албена АТАНАСОВА