„Ще отидем в заведението с робота сервитьор. Там има много светлина и вкусна храна.“ Това ми казва бившата шефка на парламента Ива Митева, когато след известно колебание се съгласява да се срещнем, за да вдигне леко завесата на житието-битието си. Хората все още я разпознават, а някои дори не знаят, че вече не е в Народното събрание. Влизайки в заведението, мнозина се обръщат след нея, коментирайки нещо тихо.
След кратко двоумение избираме закътана маса, за да можем спокойно да говорим. Оказва се, че трябва да сканираме менюто в Eat&Tea, защото заведението няма хартиено. Тъй като срещата ни е преди обед, се спираме на торти и кафе. Очаквам да дойде робот, но към нас се насочва сервитьор. Ива, която често посещава заведението, казва, че роботът само пренася чиниите с храна и напитките и по-скоро служи като масичка. Все пак присъствието на машинката е забавно, което е добро начало за разговора ни.
Като всеки юрист Ива Митева започва да говори и веднага скъсява дистанцията. „Нямам страх от журналисти и никога не съм отказвала интервюта, затова съм учудена, когато се пишат небивалици за мен“, казва тя, поръчвайки си лате и еклерова торта с ягоди.
Така съвсем естествено разговорът с бившата шефка на парламента тръгва от битката й за статута на театър „Азарян“ в НДК. Понеже съм искрена, няма да ви спестя, че вашият вестник „Филтър“ написа, че Ива Митева и Слави искат да приватизират НДК, макар че НДК е в забранителния списък за приватизация. „Слави даже не знаеше за тази моя битка за съдбата на театър „Азарян“. Прозаичната истина е, че актрисата Касиел Ноа Ашер и нейни колеги се свързаха с мен и ми обясниха, че това не е никакъв театър, а просто зала в НДК, която те ползват и за която плащат наем. Програмата на театъра се одобрява от ръководството на НДК и всъщност творците нямат никаква самостоятелност. Битката беше театър „Азарян“ да се обособи като държавен културен институт – казва Митева, която тогава е депутат от партията на Слави Трифонов и зам.-шеф на НС. – Другата концепция беше НДК да стане национален културен институт, каквато всъщност е неговата идея, и да се възроди тази дейност, а не да е търговско дружество, в което се продават гащи и потници.“
Така или иначе, статутът на театър „Азарян“ не е променен, тъй като започва проточилата се две години парламентарна криза у нас. С днешна дата никой не говори за този проблем. „Нали искаме да правим нещо за културата. Дори записахме в Конституцията, че културата, образованието, науката са национален приоритет. Аз все още не го виждам този приоритет“, пали се Митева.
Прегръщането на подобна кауза е обяснимо за юрист като нея. Дълги години работи като експерт в парламента, става депутат от ИТН, след което е председател на 45-ото и 46-ото народно събрание и зам.-председател на 47-ото. Напускайки ИТН, се връща в парламента като шеф на дирекция „Законодателна дейност и право на Европейския съюз“. След закриването на дирекцията тя е отстранена от работа.
Бившата парламентарна шефка е родена в Разград
Майка ѝ Пенка Митева е учителка по български език и литература в гимназията с преподаване на чужди езици в града. Баща й Митко Митев е бил инженер и бивш преподавател в механотехникума. Също така съсобственик на Ремонтно-механичния цех, обслужващ фирма „Каолин“ АД – Сеново.
През 1996 година Митева завършва право в Софийския университет. Записва докторска програма „Конституционно право на Република България“ в Института за държавата и правото при БАН, където неин научен ръководител е проф. Емилия Друмева. През 2021 г. защитава докторска дисертация на тема „Смесени изборни системи за Народно събрание в Република България“.
Събеседничката ми се пали, когато стане дума за закони и поправки. Със зъби и нокти брани експертите в Народно събрание, какъвто дълги години е била и тя. Особено чувствителна е, когато депутати предлагат поправки, а след това се крият зад експертите. „Нека народните представители започнат да носят отговорност за предложенията си, а не да замазват нещата в парламентарната зала“, отсича тя.
Питам я дали й липсва Народното събрание, където тя работи от 2000 година. „Не ми липсва въобще. Все едно не съм работила в парламента и нямам никаква носталгия“, признава тя. Мотивира решението си да се включи в политиката с това, че е достигнала тавана като експерт. „Когото вече няма от кого да научиш нещо, трябва да се насочиш към нещо друго. Аз все пак съм се учила от авторитети като проф. Емилия Друмева, проф. Любен Корнезов, проф. Васил Мръчков, Васил Гоцев, Йордан Соколов. Преди работата ми в парламента бях юрисконсулт в Министерството на правосъдието. В Народното събрание постъпих, когато Васил Гоцев от министър се върна като депутат и оглави Съвета по европейски въпроси. Това стана, когато България беше поканена да започне преговори за членство в ЕС“, разказва Митева. Тя все още си пази листчетата, на които с Васил Гоцев пишат първите текстове за промени в Конституцията още през 2001 година, свързани с ограничаване имунитета на депутатите и съдиите. Тогава така и не се стига до промени. „В онези години тази тема беше много щекотлива. Васил Гоцев беше писал на ръка как трябва да изглеждат текстовете, умувахме ги. Беше много хубаво, защото обменяхме мисли, всеки даваше идеи. Това е екипната работа, а не да тропаш по масата с готово решение и да искаш останалите да се съгласят“, отбелязва бившата депутатка.
След кратка пауза добавя, че е била, случайно или не, замесена във всички закони, които са имали въздействие върху ситуацията в страната. Спомня си как през 2001 година е трябвало да се приведе Наказателно-процесуалния кодекс в съответствие с европейската Конвенция за защита на правата на човека. Внася се промяна от Министерския съвет мярката за неотклонение „Задържане под стража“ да бъде вземана, изменяна и отменяна от прокурора. Тогава главен прокурор е Никола Филчев, а Митева е съветникът, който отговаря за глава „Правосъдие и вътрешни работи“. Ива е тази, която дава негативно становище, тъй като предлаганите изменения, независимо от предвидения механизъм за триинстанционно обжалване, не съответстват на чл. 5, т. 3 от ЕКПЧ. Младата юристка казва, че практиката на Съда по правата на човека възлага на държавите безусловно задължение да изправят задържаното лице своевременно пред съдия или длъжностно лице със съдебни функции. Прокуратурата, разбира се, е на противоположното мнение. Всичко това става повод Ива Митева да влезе в челен сблъсък с главния прокурор на държавата. Един ден по телефона й се обажда проф. Никола Манев, който по това време е съветник на Филчев. Казва й, че трябва да ревизира становището си. Ива отказва категорично. „Тогава ме привикаха в Главна прокуратура. По това време бях бременна. От моята дирекция ме оставиха да се оправям сама. Придружи ме единствено моя колежка, която беше много добре подготвена. Филчев го нямаше. Покани ни заместник главният прокурор Христо Манчев (той е дясна ръка на Никола Филчев и години по-късно се самоубива, б.р.). Каза ни, че главният прокурор е в отпуска. Започнахме да си говорим общи приказки. В това време вратата се отвори и влезе Филчев. Заяви, че съвсем случайно минавал покрай прокуратурата и решил да влезе на срещата. Бяхме адски притеснени.“ Никола Филчев сяда, поглежда младите юристки и казва: „Знаете ли, че под прозореца ни се разхождат сутеньорите, пласьорите на дрога. Това ли искате за вашите деца?“.
Ива Митева му обяснява какви са проблемите с европейската конвенция. „Филчев, естествено, знаеше всичко много добре. Мина през много състояния в настроението. Бях уволнявана, назначавана, включително ми предложи пост в Страсбург – спомня си Митева. – Явно искаше да разбере къде е пробойната, кой се е отметнал от някакво обещание.“
Преди тази случка тогавашният председател на парламента Йордан Соколов се обръща към Ива, като я разпитва за въпросното становище. Юристката му обяснява ситуацията, а Соколов й дава картбланш да действа. В крайна сметка Никола Филчев разбира това, успокоява се и срещата завършва мило, но и доста притеснително за Ива.
Минава известно време. Митева заминава в командировка в Букурещ. Завръщайки се, научава, че пак е търсена от Главна прокуратура. Привикват я отново на килимчето
„Филчев беше събрал и всички заместник главни прокурори. Предложи ми да стана прокурор или негов съветник, каквото си избера. Тогава заплатите в парламента бяха много по-високи и аз изтъкнах този факт. В отговор Филчев заплаши, че може да ме уволни. Отговорих му да го направи. Той се обърна към останалите прокурори и каза, че дори и от Народното събрание не искат да идват при тях, защото не могат да осигурят добри условия“, връща лентата Митева.
Така приключват срещите й с Филчев, без последици за младата юристка.
След това се налага да тълкува Закона за чужденците, свързан с изгонването на Майкъл Чорни и Денис Ершов. Описва и този момент като доста притеснителен.
По всичко личи, че Ива Митева е отдаден юрист. Питам я дали още от малка иска да се занимава с тази наука. Тя ми отговаря, че мечтата й била да стане журналист. В крайна сметка кандидатства право, но преди това е пълна отличничка в училище. Била е асистентка на знаменосеца в гимназията, избират я и за председател на ученическия комитет. „Навремето си подбираха кадрите и децата, в които виждаха заложби, вървяха напред. Винаги съм била много пряма. Казвам това, което мисля, и не заблуждавам хората. Това ми пречеше в училище. Директното ми поведение настройваше съучениците ми срещу мен. Но бях отличничка, не влизах в конфликти и бях праволинейна.“
Едва ли е случайно, че става член на ЦК на ДКМС. „В онези години това беше като да си народен представител сега – отбелязва Ива. – Бях една от най-младите, на 15 години. Направо дете.“
Ето как се случва всичко. За 15-ия конгрес на комсомола за член на Централния комитет от Разград е предложен десетокласник от Механотехникума. От София обаче са категорични, че момчетата са прекалено много и трябва да е момиче.
Така Ива Митева е предложена за член на ЦК на комсомола и съответно присъства на 15-ия конгрес. Описва събитието като много вълнуващо. Толкова вълнуващо очаква да е и присъствието й на Конгреса за духовното развитие, където също е поканена за делегат. И днес си спомня как стои пред огледалото и пробва полата и блузката, с които трябва да е на форума. „Беше 10 ноември 1989 години, обадиха се и казаха, че Тодор Живков е паднал от власт. Аз бях много разочарована, че няма да мога да отида с новата си пола и блуза на конгреса“, признава със смях бившата шефка на парламента. Кариерата й в комсомола приключва, но пък Ива Митева никога не се е стремяла към нея, а това е било само стечение на обстоятелствата. Иронията е, че докато напредва в комсомола, нейният дядо – уважаваният зъболекар Йордан Митев, е секретар на БЗНС „Никола Петков“ в града, а баба й Милка Митева – председател на женското дружество и най-добрата сладкарка в региона. Майка й така и не става член на БКП.
След това цялата й кариера от младши юрист до председател на парламента минава с изкачване по всички стълби в йерархията.
Питам я защо избра да влезе в политиката през партията на Слави Трифонов.
„Не съм искала да се занимавам с политика, защото виждах какво се случва в парламента.
„Има такъв народ“ направиха референдума за мажоритарните избори и това ме привлече. Мая Манолова ми се обади, защото с нея отдавна работехме в Народното събрание по изборните закони, още когато тя беше народен представител. Така отидох на среща с хората на Слави. Обсъждахме закона и тогава Мая много разпалено каза: „И като влезете в парламента, Ива ще я направите председател на Народното събрание“. Тогава много се смяхме, но Мая се оказа пророк.“ Ива Митева започва да работи с ИТН, когато се редят листите за народни представители. Причината да се раздели с ИТН е дългата парламентарна криза. Признава, че тогава се чувства объркана. „Все си мислех, че в парламента трябва да се намери диалог, да се съберат личности и да работят на експертна основа. Отдръпнах се, защото много ми тежеше хората да ме срещат на улицата и да ми казват, че мястото ми не е в ИТН. Показах, че мога да си тръгна във всеки един момент и нямам зависимости. Така успях да видя всички фалшиви и празни хора, които се появиха близо до мен само защото съм политик.“
В момента Ива Митева обмисля подготвянето на учебник по нормотворчество, за който е събрала огромен законодателен материал. Иначе е на борсата за безработни и е далеч от мисълта, че ако тръгне да си търси работа, ще я намери лесно. Води дело срещу Народното събрание и дори да бъде възстановена, няма намерение да се върне там. Казва, че времето ще покаже какъв път ще поеме от тук нататък.
Сега бившата шефка на парламента се е отдала на пътувания, фитнес, слушане на музика.
Близо година не гледа телевизия, но пък е категорична, че няма какво да я изненада от ставащото в политиката. Миналата година Ива Митева открива английският изпълнител Бенджамин Клементайн. Дори пътува за негов концерт в Мадрид. Описва преживяването като изключително вълнуващо. Бившата депутатка следи внимателно музикалния живот, старае се да гледа почти всички оперни спектакли и симфонични концерти, както и театрални представления.
Освен това е много запалена по фитнеса и можете да я видите в залата 3–4 пъти седмично. Бившата парламентаристка често влиза и в залата за скуош. Половин година ходи и на езда. По нея я запалил директорът на операта проф. Пламен Карталов. „Той има кон Зигфрид. Веднъж ме покани да отида на езда с него и много ми хареса. Дори мислех да си купя кон. Добре че се отказах, защото как щях да се грижа за него“, задава риторичен въпрос юристката.
В разговор между две жени няма как да не стане дума и за семейството. Ива Митева не иска да обсъжда темата, тъй като е твърде лична. „Всеки поема по своя път. Почти не съм видяла политик, който да е влязъл в парламента и семейството му да е щастливо. Не знам защо се случва така, но невинаги човекът до вас може да понесе общественото внимание и да бъде под светлините на прожекторите.“
Ива има дъщеря. 21-годишната Мила учи философия в университета в Льовен и тази година ще завърши бакалавърска степен. „Много е важно каква магистратура ще запише, защото с тази философия трудно ще оцелее в днешното прагматично време – казва Митева. – Ако обаче се върнем 100 години назад, ще видим, че много известни политици навремето са завършили философия и са надграждали образованието си с друга специалност след това.“
Хубавата обстановка в заведението предразполага и към темата за стила. На шега колегите й в парламента от години я наричат „Фешън“. „Обичам хубавото облекло, обичам да съм стилна, харесват ми елегантните хора и когато погледна една жена, да видя, че е поддържана“, признава Ива. Тя много добре си спомня как преди много години вижда в парламента Цветелина Бориславова. Прави й силно впечатление стилното и много премерено облекло на банкерката. „Когато видя хубава жена, го казвам и съм искрена.“ Самата Ива може да бъде видяна както спортно облечена в автобуса, така й елегантна на културно събитие. Едно е ясно, стилът й е присъщ, а суетата чужда.
МЕНЮ
Eat&Tea, бул. „Цариградско шосе“ 101, София
Еклерова торта – 10,90 лв.
Лимонов пай – 10,90 лв.
Еспресо KAFA Fores – 6,90 лв.
Капучино – 9,90 лв.
Бутилка минерална вода – 6 лв.
ОБЩО – 45,50 лв.