
Илко Захариев, който придоби известност след коментарите на полицейските началници при ареста му като „червения пират“, е в неизвестност.
Захариев беше задържан на 29 февруари и обвинен в заплахи към голям брой публични личности, включително министри и магистрати. Сред тях бяха Мария Габриел и съдия Владислава Цариградска, която първа съобщи за отправените заплахи. Те не се ограничават само до електронни съобщения. В средата на март Софийският градски съд реши да освободи Захариев от ареста, като се аргументира, че съществува вероятност психичното му състояние да е такова, че да не може да бъде държан наказателно отговорен.
Новината за изчезването на Захариев идва от искане на съдия Цариградска до Софийската районна прокуратура. Захариев е бил на лечение в психиатрия в Бургас, но след освобождаването му изчезва безследно. В резултат на това, баща му го обявява за издирване от полицията. Цариградска предупреждава, че ако Захариев е единственият извършител на заплахите, то всички засегнати са в опасност. В случай че има други замесени лица, самият Захариев може да е в риск, ако разкрие самоличността им.
Според прокуратурата, съществуват неопровержими доказателства, че именно от телефоните, открити у Захариев, са били изпратени десетките заплашителни имейли.
В началото на месеца съдия Цариградска се запознава с материалите по разследването и иска копие от две експертизи – психолого-психиатричната и техническата на мобилните телефони. Прокурор Вера Маринова отказва да предостави тези документи, което води до ново искане от страна на Цариградска. Тя оспорва постановлението на прокурора, като намира изводите му за произволни.
Съдията посочва, че съдържанието на заплашителните писма навежда на мисълта, че те са написани от различни хора, а не от един и същ човек. Един от акаунтите е регистриран с телефонен номер от Нигерия, което допълнително усложнява ситуацията
Съдия Цариградска също така посочва свидетел, който твърди, че е закупил две от мобилните устройства, използвани за изпращане на заплахите.
