Пол Крейг РОБЪРТС
Paulcraigroberts.org
Дигиталната революция е равна на комунизъм. Най-накрая, равноправието настъпи.
Изкуственият интелект дава огромни възможности на измамниците и злонамерената употреба на интернет. Цифровата революция и AI са не само най-голямата заплаха за личната неприкосновеност и финансова сигурност, но и за ценностите ни, защото правят възможен комунизма – нашето вероятно бъдеще. Хората, подобно на боргите в „Стар Трек“, няма да бъдат индивиди, способни да мислят. Те ще са част от колектив с колективен ум, наложен от официалните наративи, а неофициалните ще бъдат цензурирани като дезинформация.
В американските университети и държавни училища вече обучават, че спазването на официалните наративи се възнаграждава; че интелигентност е способността да се запомня и повтаря. Дори това се заобикаля, защото учениците вече не познават темата и не знаят как да използват езика, за да напишат тема. AI го прави вместо тях, така че от какво се състои съвременното образование? Състои се от това да знаете как да използвате AI, за да решавате задачи и пишете реферати. Не е нужно да владеете математика, физика, история или език. Без да предоставя тези умения, образованието произвежда необразовани граждани.
Точно тези хора ще станат безполезни. Изкуственият интелект има огромно предимство пред изследователите, паметта и повторението. Лекари, адвокати, инженери, архитекти ще бъдат необходими само в малки бройки, за да въвеждат в компютрите медицинските симптоми, правните прецеденти, параметрите на сградата и инженерния проблем. Способността на AI да разпознава модели и бързо да търси в бази данни елиминира повечето цели на висшите професионални класове.
Процесът на технологично отделяне на учениците от учебните умения може би започна с ръчните калкулатори – в резултат децата престанаха да учат таблицата за умножение. С появата на компютърните клавиатури те спряха да се учат на ръкопис.
Тъй като Изкуственият интелект замества човешките умения, той унищожава и работни места. Това, което мнозина, особено либертарианските икономисти на свободния пазар, не са разбрали, е, че за разлика от предишни технологични постижения, AI премахва необходимостта хората да извършват работа.
AI е стъпка отвъд офшоринга. Офшорингът елиминира работните места на американците като ги предостави на Китай, други части на Азия и Мексико. Но все пак работата се вършеше от хора – изпълнението не беше премахнато, а само преместено.
В по-ранни времена, когато технологията е унищожавала работни места в домакинствата и ги е премествала във фабрики, напредъкът не е премахвал необходимостта хората да извършват дейност. Фабричната система просто е събрала работните места под един покрив.
AI е напълно различна форма на технология. Той елиминира нуждата от хора. И така, какво прави човечеството? Липсата на цел е причината, поради която Бил Гейтс и Световният икономически форум искат да намалят световното население.
В предишна статия обещах с колега да представим довод, че AI ще освободи човечеството, като поеме нежелани дейности. Моят колега искрено вярва в това, но аз не вярвам.
Мисля, че изкуственият интелект откъсва хората един от друг и от самите тях. Намирам го не просто за неудобство, а за въплъщение на злото. Въпреки това ще опитам да спазя моя ангажимент да представя възможно най-положителен портрет на цифровата революция. Това е първата задача в живота ми, в която нямам увереност. Има позитивни аспекти. Например хората могат да работят от дома си и да участват в срещи и конференции, без да пътуват. Но дори положителните аспекти имат цена. Работата от вкъщи е изолираща, както и липсата на пътувания намалява преживяванията. Наистина ли животът във виртуалния свят е живот?
Приложение: някои дейности, които в началото на Средновековието били малки, стават мащабни и променят организацията на труда. Поради цена и достъпност вълната е била основният материал за облекло в Западна Европа до началото на модерните времена. Производството включва почистване и кардиране, предене на влакната, тъкане на нишката в плат, изрязване и боядисване. Всички етапи можело да се извършат в едно домакинство, тъй като изисквали само прости уреди и елементарни умения. Хората над селската класа обаче искали по-удобни и привлекателни дрехи, които се произвеждали от майстори. Търсенето довело нова система, при която търговец купува сурова вълна, предоставя я за обработка, а умел занаятчия завършва процеса.
Манифактурата се различава с това, че предприемачът е собственик на продукта през всички етапи, организира и подрежда дейностите, без да надзирава изпълнителите, но контролира процеса. Това е стъпка към индустриалния капитализъм, който се появява през XIX век. Той е резултат от Загражденията. Преди тях лордове и крепостни селяни са имали право да ползват земята, но никой не я е притежавал. Кръстоносните походи донесли стоки, недостъпни на Запад. Възникнало разбирането, че ако имението се организира от собствени нужди към производство, ще има пари за търговия. Това изисквало да се премахне правото на ползване. Трансформацията – загражденията – постигната според Карл Маркс „с огън и меч“, създава частна собственост върху земята и пазар на труда.
Пол Крейг Робъртс е изтъкнат икономист, зам.- министър на финансите при президента Рейгън, съветник в конгреса, консултант по отбрана и търговия. Университетски преподавател, автор на дузина книги и журналист в редица авторитетни издания. Ръководи The Institute for Political Economy.