
Израел е загрижен, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да сключи споразумение с Иран, без да реши някои ключови въпроси, които първоначално са били причина за започването на войната между двете страни, съобщава CNN, позовавайки се на многобройни израелски източници. Според източниците, споразумение, което ще остави ядрената програма на Техеран частично непроменена, като заобиколи въпроси като балистичните ракети и подкрепата за регионалните съюзници, ще принуди Израел да разглежда войната като незавършена.
Медията припомня, че в началото на войната Тръмп заяви, че САЩ се стремят да унищожат иранската програма за балистични ракети, да сложат край на подкрепата на Иран за регионалните съюзници и да затворят ядрените му обекти, за да не може Иран никога да създаде ядрена бомба.
Въпреки това след 10 седмици преговорите се съсредоточиха върху урана – по-специално върху обогатяването му до ниво, подходящо за създаване на оръжия – и върху отварянето на Ормузкия проток.
Един източник, запознат с хода на обсъжданията, отбелязва, че Израел разбира, че въпросите за ракетите и прокси групировките „вероятно не са на дневен ред“, тъй като те, както изглежда, не са включени в предварителните дипломатически проекти, и именно затова премиерът Бенямин Нетаняху счита урана за най-неотложната заплаха.
„Има реални опасения, че Тръмп ще сключи неизгодна сделка“, заявява пред CNN друг израелски служител.
Високопоставен израелски представител заявява, че Израел остава в състояние на повишена готовност в случай на провал на преговорите.
„Ще се радваме, ако няма споразумение, ще се радваме, ако блокадата на Ормузкия проток продължи, и ще се радваме, ако Иран понесе още няколко удара“, заявява той, като признава, че окончателното решение остава за Тръмп.
Според него ескалацията на конфликта е реалистичен сценарий, „ако иранците продължат да играят на изчакване и да бавят преговорите“.
