Д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията в Берн, предостави важни детайли относно ваксините за дихателни вируси. Той сподели подробна информация с хората чрез своя личен Фейсбук профил. Ето какво написа:
„Няколко уточнения за ваксините за дихателни вируси:
– Създаването на ваксини за грип всяка година се основава на определена цикличност, с която отделните варианти на вируса се „активират“. Не всеки вирус има такава цикличност, както и в рамките на конкретния вариант не е съвсем ясно кои мутации ще настъпят. Тъй като грипът засяга на първо място южното полукълбо (Австралия, например), докато тук е лято, там се извършва и допълнителен тест дали ваксините за грип отговарят на наличните варианти. Тома, разбира се, не гарантира 100%, че няма да има нови мутации, но до голяма степен намалява риска. И да, винаги може да има изненади.
– Ковид все още не е сезонен, в летните месеци имаме доста изразени пикове. Затова и е трудно да се прилага с имота „първо южното полукълбо, после ние“. Допълнително при Ковид няма цикличност, разпространението е различно от това на грипа. За зимните месеци се изготвят адаптирани ваксини, основани на циркулиращите в момента варианти. В момента, например, болестта се предизвиква от вариантите KP.2 and KP.3 (и двата подварианти на на JN.1). Все още малко случаи, но под наблюдение е и XEC. Наличните ваксини са основани на варианта КР.2 и покриват имунологично добре и „роднините“ му. Предишните варианти на ваксини вече не се прилагат.
По време на пандемията ГРЕШНО се внушаваше, че след преболедуване имунитетът е доживотен. Грешно! Имунитетът и срещу грип, и срещу Ковид е краткотраен, затова и всяка година трябва нова ваксина. При грип това се усложнява и от различната цикличност на вариантите, което едновременно обикалят. Хората с потиснат имунитет трябва да се ваксинират 2 пъти годишно. Нужно ли е? Има два варианта за създаване на имунитет – с болест и с ваксина. Рисковете от ваксината са много по-малки от болестта. Проста логика е“