Йорданка Фандъкова е депутат от ГЕРБ и най-дълго управлявалият кмет на София. Родена е в Самоков в семейството на служители на „Балкантурист“, работещи в Боровец. Завършва 35-а руска езикова гимназия „Добри Войников“ в столицата и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ със специалност „Руска филология“. Била е учител и директор на 73-то СОУ в София по времето, в което то влиза в топ 3 на най-добрите училища в София.
– Госпожо Фандъкова, как ще коментирате консултациите за кабинет? Бойко Борисов изтъкна, че Асен Василев пречи да се състави правителство.
– Последователната политика и ангажимент на ГЕРБ, с които започнахме още в предизборната кампания, е да направим всичко възможно България да има редовен кабинет. Г-н Борисов го потвърди и преди дни на консултациите при президента.
Всички видяха, че парламентът стартира работата си благодарение на ГЕРБ и на големите компромиси, които направихме. Само вследствие на нашето отговорно поведение беше избран председател на Народното събрание. Това позволи парламентът да започне работа и да стартират консултациите и усилията за съставяне на правителство. Заявката на ГЕРБ е ясна – ще се опитаме да убедим и други отговорни политически сили, надявам се да има такива, че на България е нужно силно редовно правителство. От това имат нужда гражданите. Политиците, които искат не само на думи, а и на дела да работят за народа, трябва да го проумеят. Ситуацията, в която се намира държавата ни, е достатъчно тежка. За първи път в историята ни БНБ се обяви категорично против предложения проект на държавния бюджет. Необходим е много сериозен и отговорен политически разговор, за да не продължим да тласкаме страната си към нови кризи.
В същото време от тези 12 милиарда, които имаме осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, България е използвала под 3 млрд., а до края на плана остават по-малко от две години. Тази политическа безтегловност лишава страната, бизнеса и общините ни от изключително важни за тях инвестиции. Юридическият екип на ГЕРБ има готовност за приемането и на очаквани важни закони. Всичко изброено изисква силно редовно правителство, което ще се опитаме да направим.
– С кои от парламентарно представените сили ГЕРБ има нормален диалог и възможно ли е да се получи някаква сглобка?
– Веднага след изборите г-н Борисов обяви политическите сили, с които можем да водим преговори за управление, както и тези, с които категорично не можем. Нееднократно сме подчертавали, че нашият естествен партньор е ПП-ДБ. За съжаление, виждаме изключително деструктивното поведение на „Продължаваме промяната“. От самото начало, всеки ден те поставят нови и нови условия, нови прегради. Да, Асен Василев е този, който със ставането сутрин и появата си по телевизията взривява всякакъв опит за диалог. Очевидно е, че „Продължаваме промяната“ отказват разговори, което означава, че тяхната единствена цел са нови предсрочни избори. Те тласкат страната към това.
Прави впечатление, че поведението на „Демократична България“ е далеч по-конструктивно. Както и разговорите, които бяха водени с ИТН и след това с БСП за председател на НС. Това са политическите сили, с които можем да водим консултации. Имаме излъчен преговорен екип и колегите имат задачата в малкото оставащо време да се опитат да намерят допирни точки с тези политически сили, така че да предложим заедно стабилно правителство.
– Изчерпано ли е доверието в сегашния политически модел? Какво е нужно, за да отпуши тази перманентна политическа криза? Промените в Конституцията ли са причина за зациклянето?
– Безспорно политическата криза през последните години доведе до отслабване на институциите, до безвремие, до отказ на много хора да гласуват. Липсата на ефективност в управлението и популизмът разочароваха обществото. Загубено беше доверие в ключови институции. В същото време агресията, чертането на разделителни линии и противопоставянето замениха диалога и търсенето на съгласие по важни теми. Резултатът от това е трупането на огромно разочарование. Така че има сериозна политическа криза, но въпросът не е да бъде поставен под съмнение политическият модел, а голямата задача е всички да работим за преодоляване на тази политическа и институционална нестабилност. Затова е нужно надмогване на политическото его, което наблюдаваме ежедневно, и възстановяване на диалога между системните и отговорните политически сили. Само по този начин може да връщаме доверието на хората.
Със сигурност промените в Конституцията и дадената възможност председателят на парламента да бъде служебен премиер повлияха на зациклянето. Но пак ще кажа, благодарение на отговорното поведение на Бойко Борисови на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, излязохме поне от този омагьосан кръг.
– Очаквате ли президентът да се включи като политически играч при евентуални нови избори?
– Това ще реши самият той. Не бих си позволила да спекулирам и да правя прогнози, за които нямам информация.
– Кой трябва да поеме отговорността за случващото се на политическата сцена? Има ли криза на лидерството?
– Отговорност носим всички ние, но най-вече политическите сили, които създадоха кризата през последните години. Тези, които поставиха и продължават да поставят нови и нови условия и отказват нормален диалог. Ние от ГЕРБ сме доказали, че сме отговорни, прагматични, политици с опит, постигащи целите си. Можем да покажем какво сме направили, както можем да признаем и грешките си. По време на срещите ни с гражданите те споделят, че ценят постигнатите резултати от трите правителства на ГЕРБ и от нашето управление в София. От другата страна ставаме свидетели на приказки, внушения и пропаганда. Лошото е, че това води до разочарование и обезверяване. Рано или късно обаче хората ще се отърват от това облъчване.
– Как ви изглежда София, след като вече не седите на кметския стол? Какво се случва с града и харесва ли ви?
– За мен София винаги ще бъде прекрасна и с голям потенциал. Цял живот съм работила за развитието на града и в образователната сфера, и като кмет. Това, което се вижда в последната година, за съжаление, е забавено развитие. Аз и екипът ми оставихме започнати големи и важни проекти, които се бавят необяснимо. Ще ви дам конкретен пример. Един от стратегическите обекти, за който работихме няколко години, е пробивът на бул. „Тодор Каблешков“, част от третия градски ринг. След като отчуждихме десетки имоти, подготвихме проект, започнахме строителството, остана да се придобие само един имот. Една година не стигна на общината да придобие този имот и да довърши булеварда. Сега има парадокс – прекрасен булевард стои готов на 99%, но затворен, а с него ще се облекчи чувствително трафика в южната част на София. Хората се чудят и ядосват какво се случва. Общината се оправдава и задава към мен въпроса защо съм строила булеварда, а не питат себе си, защо за 1 г. не успяха да придобият 1 имот. Това е само един пример и определено не ми харесва.
Пак ще повторя, че това, което оставих като кмет, са започнати ключови проекти за града, с осигурено финансиране. Ние започнахме строителство на 9 километра метро в „Подуене“ и „Слатина“, интермодалния терминал в „Обеля“, на бул. „Рожен“, булеварди в „Овча купел“ и реставрация на банята там, ремонта на театър „София“ и т.н. Тези проекти не са спрени, но определено се бавят. Общинските съветници от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет са сериозна опозиция, но помагат с предложения и идеи. За първи път опозиция подкрепи бюджет, за да не спира работата на София. Но очевидно не достига много, за да видим темп на работа, който столицата заслужава.
– Харесва ли ви коледна София?
– Ситуацията с коледната украса е подобна на всичко останало. Това, което създадохме, заедно с партньори, като коледните базари, ледения парк срещу Софийския университет и много други продължава. Не сме видели нищо ново и интересно. Общинският съветник от ГЕРБ-СДС Мирослав Боршош предложи създаването на работна група, която сериозно да подходи по темата за естетиката на града по повод на различни празници. И там работата зацикли.
– Изпращаме трудна година. Какъв вкус оставя у вас 2024, г-жо Фандъкова?
– Бих казала, че изпращаме една объркана година – два парламентарни избора, напрежение, агресия и противопоставяне. В света обстановката също е усложнена, до нас има война. Виждаме как политическото противопоставяне се разпространява в цялото общество. Голяма е агресията сред младите хора.
Все пак ми се иска да кажа нещо хубаво, защото всеки човек има надежда. Аз лично бих искала да си пожелаем разум, отговорност, най-вече доброта и мисъл за другия. Само така може да вървим напред.
Петя БАХАРОВА