Секторът, работещ строго с цифри и никакви внушения, фаворизира Доналд Тръмп за следващ президент на САЩ. На финалната права преди вота на 5 ноември букмейкърите дават 60-64% вероятност за победа на републиканския кандидат. Социолозите са по-сдържани, но също коригират от плюс към минус два процентите за Камала Харис.
Обратът в нагласите има редица обяснения. Най-общо Тръмп превръща всяка предизборна проява в зрелище и обещава конкретни мерки, докато Харис основно рецитира клишета и заобикаля неудобните въпроси.
Ентусиазмът на демократите от смяната на номинирания Джо Байдън с Камала и скока на нейния рейтинг премина към отрезвяване за изравнени шансове, а последните две седмици са шокиращи. Съпартийци, анализатори и журналисти алармират, че Харис изостава, а Тръмп е яхнал гребена на вълната.
Традиционни поддръжници на Демократическата партия от едрия капитал като Уорън Бъфет до либерални вестници в столицата и Лос Анджелис отказаха подкрепа. Собственикът на „Вашингтон Поуст“ (и гиганта Amazon) Джеф Безос обясни, че принципната неутралност е закъсняла, защото утвърдените медии изглеждат пристрастни и вече са под политиците по доверие от обикновените американци.
Polymarket – сензационна нова платформа за прогнози и неограничени залози с криптовалути, вижда 64% шанс Тръмп да спечели. „Ню Йорк Таймс“ лансира теза, че разликата е скочила поради 4 залога на обща сума $30 милиона, направени от сметки на френски финансист и вероятно целящи манипулация. На 11 октомври Тръмп водеше с 55,5%, а Илон Мъск нарече тези данни по-точни от социологическите, защото се рискуват истински пари. Базираната в Манхатън Polymarket има солидни инвеститори и експерти по изборни прогнози, затова е приета сериозно и от либералното тв-острие CNN.
Предимство за Тръмп отчитат също авторитетните седмичници Newsweek и The Economist. „Нюзуик“ цитира политически анализатор от водещия букмейкър Star Sports, според който 95% от залозите в последните две-три седмици са за победа на Тръмп, а коефициентът отразява 60% вероятност.
Хазартният оператор дори предлага залог Тръмп да спечели всички 7 колебаещи се щати, които ще решат крайния изход – Пенсилвания, Мичиган, Уисконсин, Северна Каролина, Джорджия, Невада и Аризона. Коефициентът за такъв триумф се равнява на 34,8% вероятност. Според социолозите ситуацията е много по-завързана, авансът на Тръмп в тези щати е между 1-2 и десети от процента.
„Икономист“ анализира, че за първи път от август насам Тръмп задминава Харис, укрепил е позициите си и актуалният му шанс да се върне в Белия дом вече е 54%.
Проверка на „Филтър“ в ставките на четири букмейкъра установи сходни очаквания. Тръмп е фаворит за президент с коефициенти от 1,61 до 1,70, тоест 60-62%, а Харис се котира около 2,35 или 40%.
Заслуга за обръщането на вятъра имат и двамата кандидати. Кампанията на Тръмп работи редува традиционните митинги в ключови щати с визити при дребния бизнес и популярни нови медии. Широк отзвук имаха три събития в Пенсилвания: завръщането на мястото на атентата в Бътлър, където дебют на сцената направи най-богатият човек в света Илон Мъск; изява на Тръмп като продавач в McDonald’s и посещение на домакински мач на „Питсбърг Стийлърс“ в американския футбол. Тричасово интервю в хитовия подкаст на Джо Роган събра 26 милиона гледания в YouTube за първите 24 часа.
Тръмп предприе офанзива и в родния си град Ню Йорк – бастион на демократите от 40 години. Кулминацията дойде в препълнената „Медисън Суеър Гардън“. Демократите, начело с Харис, Обама и победената през 2016 Хилари Клинтън, акцентират върху обидни и расистки изказвания от сцената, най-вече шега с Пуерто Рико на комика Тони Хинчклиф. Стигат до паралел с пронацистки митинг в залата от 1939 г. Либералният вой измества вниманието от предложения от Тръмп набор конкретни политики за данъци, мита, инфлация и миграция.
От своя страна Камала вече сто дни избягва пресконференция, на която да се изправи срещу неудобни въпроси. Опитва да компенсира с интервюта във водещи телевизии, които често носят обратен ефект. Републиканците получиха пас на празна врата, когато CBS изряза неудачен отговор на Харис дали САЩ имат влияние над израелския премиер Нетаняху и го замени с друг, но погрешка бяха публикувани и двата варианта. Безполезен се оказа стратегическият ход Харис да говори пред консервативната аудитория на най-гледаната и критична към нея FOX News. Дори CNN провокира гаф.
Дългогодишният стратег на демократите и гост коментатор Дейвид Акселрод изтъкна поредната „словесна салата“, когато Харис се оплете на въпрос какво различно предлага и защо не го е сторила за 3,5 години като вице на Байдън: „Е, много беше направено, но има още за вършене. И визирам неща, които има нужда да бъдат свършени, които не бяха направени, но трябва да бъдат направени“.
Изобщо Харис предлага „нов път“, без да се дистанцира от досегашния. Не личи стройна визия за промяна във вътрешната и външната политика. Едно е да плашиш, че Тръмп е фашист, расист, диктатор, заплаха за демокрацията, правата и свободите на жените. С по-сериозни последствия е да наричаш диктатори и убийци лидерите на Русия, Китай, Иран и други държави, с които ще трябва да водиш диалог. Изглеждат основателни опасенията, че Харис няма международен авторитет и е неспособна да контролира ескалацията на военните конфликти. Досадните клишета имат все по-малък ефект. Както пише Джеф Безос, оплакванията и манталитетът на жертва не са стратегия.
Теодор ЦЕКОВ