Бившият вътрешен министър и водач на листите на „ДПС-Ново начало“ в София-област Калин Стоянов избухна в социалните мрежи и отправи гневен пост, с които обяснява защо страната ни няма пълноправно членство в Шенгенското пространство.
„Приемането на България в Шенгенското пространство беше един от основните ми приоритети, когато бях вътрешен министър. Под мое ръководство МВР положи огромни усилия в тази посока. Ето защо съм чувствителен, когато се спекулира по темата. За да внеса яснота, ще запозная българските граждани с малко факти“, пише Стоянов във Фейсбук.
След това Стоянов посочва 12 нередности, за които обвинява както европейски служители, така и български, като обобщава: „всичко изброено до тук е резултат от неправилен избор на ръководител на това възлово министерство. Много е страшно, когато на върха на системата на МВР се постави човек, който няма представа какво управлява“.
„Заемайки поста вътрешен министър, през юни 2023 г., ситуацията по присъединяването на България към Шенгенското пространство, след служебните правителства на Радев, беше следната: 1. През декември месец 2022г държавата ни беше блокирана за всякакви преговори по присъединяване към Шенген, поради несправяне с мигрантския натиск; 2. Около 1500 граждани на трети страни се опитваха незаконно да преминат българо-турската граница, в рамките на едно денонощие; 3. Капацитетът на домовете за настаняване на нелегални мигранти, към дирекция „Миграция“, беше запълнен над 100%; 4. Категорично нежелание от страна на Европейската комисия и в частност комисаря по вътрешни работи, за провеждане на разговори и каквато и да е комуникация с България, поради високомерно поведение на предишен ръководител на МВР; 5. Незает щат от около 500 служители, с полицейски правомощия, по линия на „Гранична полиция“; 6. Липса на безкрайно необходима и адекватна автомобилна техника за извършване на граничния контрол; 7. Неусвоени парични средства от Европейската комисия за техническо оборудване на държавната граница; 8. Липса на професионална комуникация със стратегически важната за нас съседна държава Турция; 9. Пропуски в оперативната работа за противодействие на ОПГ по линия на нелегална миграция; 10. Неадекватна разстановка на силите и средствата за охрана на държавната граница; 11. Пълна демотивация на колегите от всички структури, ангажирани с охрана на държавната граница; 12. За огромно съжаление, в рамките на година, поради некомпетентност на част от политическото и професионалното ръководство, живота си загубиха и шестима достойни служители на МВР“.
След това Калин Стоянов продължава:
След като поех ръководството на МВР, картината рязко се промени: 1. Смених директора на Гранична полиция поради тотална некомпетентност; 2. Назначих човек, за когото бях убеден, че ще се справи. С това мое назначение си заслужих тежки критики в публичното пространство от тези, които ме поканиха да стана министър на вътрешните работи, включително и от премиера Денков. Още след първите три-четири месеца резултатите показаха, че съм взел правилното решение; 3. Реорганизирахме начина на охрана на държавната граница и правилното използване на силите и средствата; 4. Възстановихме контактите с Европейската комисия и лично с еврокомисар Йохансон; 5. Възобновихме трайно контактите и отношенията си с турските колеги, като се договорихме за реципрочни действия от двете страни на границата; 6. В резултат на предприетите от наша страна мерки, през септември месец, започнахме да отчитаме тенденция за намаление на мигрантския натиск; 7. Заетостта на домовете за настаняване на мигранти падна на около 40%; 8. Адекватната охрана, от страна на България, на външната граница на Европейския съюз, даде повод през ноември 2023г 13 експерти от държави членки на ЕС да извършат мисия-проверка по линия готовността на България за членство в Шенген; 9. Получихме отлична оценка, което стана повод за приемането на България по въздух и вода в Шенгенското пространство; 10. Междувременно проведохме процедура по закупуването на 360 броя високопроходими автомобили за нуждите на „Гранична полиция“. 160 от тях вече са доставени, а другите 200 ще бъдат налице до края на 2024г.; 11. Запълнихме незаетите около 500 щатни бройки за гранични полицаи; 12. През Народното събрание, издействахме още 1264 бройки допълнителен щат за гранични полицаи. Това е необходимо, за да не се налага да се командироват служители от вътрешността на страната и да се оголват различни структури на МВР; 13. Успяхме да усвоим отпуснатите финансови средства за техническото обезпечаване на държавната граница; 14. Извършихме ремонтни действия по възпрепятстващото съоръжение ( оградата), както и по редица пътища – подходи към границата и пътя по протежение на възпрепятстващото съоръжение; 15. Активизирахме оперативната работа, което доведе до ръст на неутрализираните ОПГ по линия на незаконна миграция; 16. По-голям брой обвиняеми и осъдени лица за трафик на нелегални мигранти; 17. Създадохме така необходимата координация и ежедневно следях резултатите от предприетите действия; 18. Трикратно увеличихме броя на служителите от Фронтекс; 19. Възстанових граничните полицейски участъци и групи за охрана на държавната граница, които бяха неоснователно и пагубно, за мигрантската ситуация, закрити от друг служебен вътрешен министър на Радев – Рашков; 20. В резултат на по-горе изброените действия и много други, от началото на 2024г. до момента, отчитахме около 70-75 % спад на броя на гражданите на трети страни, които незаконно се опитват да преминат българо-турската граница, сравнено със същия период на миналата година“.
бившият служебен министър пише в заключение: „силно се надявам и вярвам, че тенденцията ще се запази и отпадането на контрола по сухопътната ни граница би трябвало да стане факт до края на тази календарна година. Процесът по присъединяване на страната ни към Шенгенското пространство е резултат от дългогодишен труд и работа на множество служители от различни структури, министерства и правителства, които са влагали неимоверни усилия в тази посока. Недопустимо е хора, които са възпрепятствали този процес, да си приписват каквито и да било заслуги!“